REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Marek Maliński

REKLAMA

Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

RADA

Autopromocja

Ponieważ uzyskali Państwo z ZUS poświadczenie formularza E-101, należy za zleceniobiorców opłacać składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, z wyłączeniem sytuacji, gdy praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Gdy umowa zlecenia jest wykonywana za granicą, zarówno w kraju będącym członkiem UE/EOG, jak i w innym kraju, ZUS uznaje, że zleceniodawca rozciąga swoją działalność na miejsce wykonywania tej działalności za granicą i - tym samym - zleceniobiorca podlega z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli zostały spełnione dwa warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zleceniobiorcę obejmują w konkretnym przypadku polskie przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych,
 • zleceniodawca powierzył zleceniobiorcy wykonywanie określonych czynności faktycznych lub prawnych w danym miejscu lub na danym terenie za granicą.

PRZYKŁAD

AKSEL Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce w ramach kontraktu skierowała do Włoch dwóch pracowników w celu wykonania prac budowlanych. Pracownicy zawarli umowy zlecenia z kontrahentem we Włoszech, który będzie wypłacał im wynagrodzenie. Na okres wykonywania kontraktu otrzymali urlopy bezpłatne od polskiego pracodawcy. Umowy zlecenia nie zostały podpisane z AKSEL Sp. z o.o. W związku z tym ZUS odmówił poświadczenia formularza E-101. Pracownicy firmy AKSEL Sp. z o.o. będą podlegali ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych we Włoszech, a AKSEL Sp. z o.o. nie będzie miała obowiązku opłacać za nich składek na ubezpieczenia społeczne, w tym również składek na ubezpieczenie wypadkowe.

W związku z poświadczeniem przez ZUS formularza E-101 w stosunku do zleceniobiorców, którzy zostali oddelegowani do pracy w Belgii, będzie miało zastosowanie polskie ustawodawstwo. Tym samym konieczne będzie opłacanie za nich składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Powinni Państwo opłacać za zleceniobiorców składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe

Osoby, które przemieszczają się w celach zarobkowych w granicach państw członkowskich UE/EOG, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa - tego, w którym wykonują pracę. Pracownikiem najemnym jest zarówno osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jak i wykonująca pracę najemną na podstawie innych umów (np. w ramach umowy zlecenia). Pracownik najemny zatrudniony na terenie jednego państwa członkowskiego podlega jego ustawodawstwu, nawet jeżeli mieszka na terenie innego państwa lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie innego państwa członkowskiego.

Od reguły, że pracownik najemny lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym pracuje lub prowadzi działalność, są wyjątki. Pracownicy najemni (również zleceniobiorcy), którzy są zatrudnieni na terenie jednego państwa członkowskiego UE/EOG i zostali oddelegowani przez swój zakład pracy do pracy w innym państwie członkowskim, mogą podlegać ubezpieczeniom w kraju zatrudnienia, a nie w kraju, w którym wykonują pracę. Osoby te podlegają ubezpieczeniu w kraju zatrudnienia, jeżeli:

 • przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy,
 • pracownik nie został skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął.

Podleganie ustawodawstwu kraju zatrudnienia potwierdza w przypadku Polski jednostka ZUS przez poświadczenie formularza E-101.

WAŻNE!

Wysyłający pracodawca (zleceniodawca) powinien zwrócić się do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę z pisemnym wnioskiem o wydanie dla pracownika (zleceniobiorcy) zaświadczenia na formularzu E-101.

Podstawa prawna:

 • art. 13 ust. 2 oraz art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),
 • art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA