Kategorie

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Marek Maliński
Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

RADA

Ponieważ uzyskali Państwo z ZUS poświadczenie formularza E-101, należy za zleceniobiorców opłacać składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, z wyłączeniem sytuacji, gdy praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Gdy umowa zlecenia jest wykonywana za granicą, zarówno w kraju będącym członkiem UE/EOG, jak i w innym kraju, ZUS uznaje, że zleceniodawca rozciąga swoją działalność na miejsce wykonywania tej działalności za granicą i - tym samym - zleceniobiorca podlega z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli zostały spełnione dwa warunki:

 • zleceniobiorcę obejmują w konkretnym przypadku polskie przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych,
 • zleceniodawca powierzył zleceniobiorcy wykonywanie określonych czynności faktycznych lub prawnych w danym miejscu lub na danym terenie za granicą.

PRZYKŁAD

Reklama

AKSEL Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce w ramach kontraktu skierowała do Włoch dwóch pracowników w celu wykonania prac budowlanych. Pracownicy zawarli umowy zlecenia z kontrahentem we Włoszech, który będzie wypłacał im wynagrodzenie. Na okres wykonywania kontraktu otrzymali urlopy bezpłatne od polskiego pracodawcy. Umowy zlecenia nie zostały podpisane z AKSEL Sp. z o.o. W związku z tym ZUS odmówił poświadczenia formularza E-101. Pracownicy firmy AKSEL Sp. z o.o. będą podlegali ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych we Włoszech, a AKSEL Sp. z o.o. nie będzie miała obowiązku opłacać za nich składek na ubezpieczenia społeczne, w tym również składek na ubezpieczenie wypadkowe.

W związku z poświadczeniem przez ZUS formularza E-101 w stosunku do zleceniobiorców, którzy zostali oddelegowani do pracy w Belgii, będzie miało zastosowanie polskie ustawodawstwo. Tym samym konieczne będzie opłacanie za nich składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Powinni Państwo opłacać za zleceniobiorców składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe

Osoby, które przemieszczają się w celach zarobkowych w granicach państw członkowskich UE/EOG, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa - tego, w którym wykonują pracę. Pracownikiem najemnym jest zarówno osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jak i wykonująca pracę najemną na podstawie innych umów (np. w ramach umowy zlecenia). Pracownik najemny zatrudniony na terenie jednego państwa członkowskiego podlega jego ustawodawstwu, nawet jeżeli mieszka na terenie innego państwa lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie innego państwa członkowskiego.

Od reguły, że pracownik najemny lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym pracuje lub prowadzi działalność, są wyjątki. Pracownicy najemni (również zleceniobiorcy), którzy są zatrudnieni na terenie jednego państwa członkowskiego UE/EOG i zostali oddelegowani przez swój zakład pracy do pracy w innym państwie członkowskim, mogą podlegać ubezpieczeniom w kraju zatrudnienia, a nie w kraju, w którym wykonują pracę. Osoby te podlegają ubezpieczeniu w kraju zatrudnienia, jeżeli:

 • przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy,
 • pracownik nie został skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął.

Podleganie ustawodawstwu kraju zatrudnienia potwierdza w przypadku Polski jednostka ZUS przez poświadczenie formularza E-101.

WAŻNE!

Wysyłający pracodawca (zleceniodawca) powinien zwrócić się do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę z pisemnym wnioskiem o wydanie dla pracownika (zleceniobiorcy) zaświadczenia na formularzu E-101.

Podstawa prawna:

 • art. 13 ust. 2 oraz art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),
 • art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?