Gwarancje dla młodzieży - rezultaty
05 lut 2015
Unijny program "Gwarancje dla młodzieży" polega na ułatwianiu młodym ludziom wejście na rynek pracy. Państwa członkowskie zobowiązały się zadbać o to, aby w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy młodzi ludzie do 25 roku życia mogli znaleźć dobrą pracę dostosowaną do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia albo zdobyć wykształcenie, umiejętności.
Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech
27 sty 2015
Przyjęta przez rząd federalny interpretacja obowiązującej od 1 stycznia ustawy o płacy minimalnej godzi w swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej. W szczególności przepisy te uderzają w polskich przewoźników drogowych.
Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.
16 sty 2015
Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.
Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r.
12 sty 2015
Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r. wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, pomimo tego iż na łownych rynkach wschodzących pojawia się odczuwalny spadek płac. W Europie odnotowuje się wyższe podwyżki niż przed rokiem. Co je spowodowało?
Program Erasmus szansą na zatrudnienie i mobilnośc zawodową
22 wrz 2014
Program Erasmus jako program wymiany studentów został zbadany pod kątem efektywności. Wyniki badania potwierdzają, że unijny program zwiększa możliwości zatrudnienia i mobilność zawodową.
Praca przymusowa - nowy protokół MOP do wdrożenia
11 wrz 2014
Komisja wzywa kraje UE do wdrożenia nowego protokołu MOP o pracy przymusowej. Ratyfikacja protokołu MOP oznacza m.in. zgodę na zapobieganie stosowania pracy przymusowej, w szczególności w kontekście handlu ludźmi.
Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej
08 sie 2014
Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.
Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej
08 sie 2014
Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.
Nowy europejski paszport umiejętności
20 cze 2014
Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.
Delegowanie pracownika do innego państwa Unii Europejskiej
17 gru 2013
Polska, jako członek Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług w Europie. Pracodawcy mają możliwość delegowania pracowników za granicę i realizowania zamówień na rzecz kontrahentów w innych państwach członkowskich. Jak prawidłowo delegować pracownika do innego państwa Unii Europejskiej?
Kiedy firma może skorzystać z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej
05 lut 2013
W prawie unijnym obowiązuje powszechna zasada swobody przepływu pracowników. Trybunał Sprawiedliwości UE w jednym z ostatnich wyroków zajął stanowisko, że podobne uprawnienia w zatrudnianiu i korzystaniu z przysługujących przywilejów powinni mieć również pracodawcy.
Niebieska karta UE
24 lip 2012
Niebieska Karta UE to zezwolenie udzielane obywatelowi państwa trzeciego przez państwo członkowskie w celu podjęcia na jego terytorium zatrudnienia na okres dłuższy niż 3 miesiące w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Praca za granicą a prawo do zasiłku dla bezrobotnych
30 wrz 2011
Staż pracy w innym państwie członkowskim może zostać doliczony do krajowego stażu pracy, jeżeli wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.
Nowe zasady liczenia dziennego czasu prowadzenia pojazdów
29 wrz 2011
Komisja Europejska 7 czerwca 2011 r. ujednoliciła zasady rozliczania okresów jazdy dziennej kierowców. Każdy odpoczynek krótszy niż 9 godzin (czyli nieprawidłowy), lecz trwający co najmniej 7 godzin, będzie „zamykał” zmianę roboczą, czyli będzie kończył dzienny okres prowadzenia pojazdu.
Wymagania wobec kandydata pochodzącego z innego państwa Unii Europejskiej
22 wrz 2011
Pracodawca może m.in. uzależnić zatrudnienie kandydata od uznania posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym państwie członkowskim UE przez odpowiedni organ w Polsce.
Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców
02 wrz 2011
Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).
Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem
07 lip 2011
Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?
Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku
01 lip 2011
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że umowy o pracę zawarte na czas określony powinny mieć charakter wyjątkowy i regułą jest zawieranie umów na czas nieokreślony. Prawo krajowe nie może pozbawiać pracowników (również starszych) ochrony przed nadużywaniem umów na czas określony.
Nabycie prawa do świadczeń rodzinnych
08 cze 2011
Jeżeli warunki nabycia prawa do świadczeń rodzinnych dla danego członka rodziny w tym samym okresie są spełnione w kilku państwach, to świadczenie rodzinne przysługuje tylko w jednym z nich. W drugim państwie może on jednak uzyskać dodatek dyferencyjny.
Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii
29 kwi 2011
1 maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
27 kwi 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu ubezpieczeń i składek - ustalania prawodawstwa na podstawie przepisów UE.
Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN
26 kwi 2011
Niemiecki rynek pracy będzie otwarty dla Polaków od 1 maja 2011 r. W związku z tym NFZ informuje o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Niemczech.
Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie
13 kwi 2011
Rząd przyjął założenia do ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich. Zakazane będzie zatrudnianie cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie.
Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech
07 kwi 2011
1 maja 2011 r. niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Republice Federalnej Niemiec.
Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków!
25 mar 2011
1 maja zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Polaków. Już teraz do śląskich instytucji wysyłających pracowników za granicę napływają
liczne oferty pracy w Niemczech.
Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania
23 mar 2011
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.
Wyjazd turystyczny z EKUZ
28 lut 2011
Osoba posiadająca Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zachoruje podczas wyjazdu turystycznego, może skorzystać z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Osoby zatrudnione mogą otrzymać EKUZ ważną 6 miesięcy.
Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy
25 lut 2011
Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych.
Ubezpieczenia społeczne cudzoziemca pracującego w Polsce
24 lut 2011
Ubezpieczeniom społecznym w Polsce nie podlegają cudzoziemcy, których pobyt w naszym kraju nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
14 lut 2011
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. rozliczanie przychodów pracujących emerytów i rencistów, zawieszenie prawa do emerytury oraz delegowanie pracowników do krajów unijnych.
Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia
04 lut 2011
Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu dotyczy nie tylko umów o pracę. Obejmuje on również relacje związane z pracą wykonywaną na podstawie umów zlecenia czy o dzieło.
Rejestracja czynności kierowcy
24 sty 2011
Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.
Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?
20 sty 2011
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy.
Nowe zasady odpowiedzialności za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców
20 sty 2011
Projekt nowej ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających na terytorium RP wbrew przepisom przewiduje m.in. obowiązek sprawdzania statusu pobytowego zatrudnianych cudzoziemców.
Po dotacje na szkolenia. Jak środki unijne mogą zmienić organizacje
18 sty 2011
W powszechnej opinii na temat projektów unijnych wciąż pokutują mity z czasów, kiedy fundusze startowały w Polsce i nie zawsze były wykorzystywane rzetelnie, a wiele szkoleń miało wówczas jakość adekwatną do ceny – niską lub żadną. Dziś zmieniło się wiele, co potwierdzają osoby, które od kilku lat przygotowują projekty doradczo-szkoleniowe dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zarządzają nimi.
Nowe zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
12 sty 2011
Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Najważniejsze zmiany dotyczą okresu ważności Karty wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym.
Czas pracy kierowców
27 gru 2010
Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.
Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika
07 gru 2010
W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych?
Praca w Niemczech i w Austrii
07 gru 2010
Otwarcie 1 maja 2011 r. rynku pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu środkowoeuropejskich państw UE nie wywoła nowej fali emigracji zarobkowej z Polski - ocenił w Berlinie wiceminister gospodarki Rafał Baniak.
Niebieska karta UE
30 lis 2010
Niebieska karta UE to zezwolenie udzielone obywatelowi państwa trzeciego uprawniające go do pobytu oraz pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji na terytorium państwa członkowskiego UE.
Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych
25 lis 2010
Rynek szkoleń od kilku lat konsumuje miliony euro, które Unia Europejska przeznaczyła na rozwój kompetencji polskich pracowników. Szkolenia wykorzystujące pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ciągle cieszą się dużym powodzeniem. Choć dotacje z UE przeznaczone na dokształcanie pracowników są już w znacznym stopniu wykorzystane, trwający boom szkoleniowy ciągle kształtuje polską branżę szkoleniową.
Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców
16 lis 2010
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.
Swoboda przepływu pracowników pochodzących z nowych państw członkowskich UE
22 paź 2010
W Unii Europejskiej wprowadzono tzw. okresy przejściowe – regulacje przejściowe dotyczące realizacji swobody przepływu pracowników – zarówno w przypadku państw, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. (w tym Polski), jak i państw, które członkami Unii stały się 1 stycznia 2007 r. (Rumunia i Bułgaria).
„Odkupienie” zaległego urlopu wypoczynkowego
13 paź 2010
Jedną z zasad unijnego prawa socjalnego jest prawo pracownika do corocznego nieprzerwanego płatnego urlopu.
Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej
01 paź 2010
Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?
Czy ZUS potwierdzi E101 złożone przed wprowadzeniem druku A1
22 wrz 2010
Od 23 lipca 2010 r. ZUS przestał stosować druk E101 do celów poświadczenia faktu kontynuowania ubezpieczeń w Polsce przez osobę czasowo oddelegowywaną do pracy w innym kraju Wspólnoty Europejskiej. Płatnicy, którzy przed tą datą ubiegali się o poświadczenie składając wniosek na druku E101, nie muszą składać wniosku na nowym druku A1. ZUS poświadczy E101, który będzie ważny przez wskazany w nim okres.
Do 10 września można składać wnioski o renty
07 wrz 2010
Rolnicy, którzy chcą otrzymywać rentę strukturalną w zamian za przekazanie gospodarstwa, mogą składać wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Termin upływa 10 września.
Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE
07 wrz 2010
Prawo unijnie nie narzuca, jak powinna być skonstruowana umowa na czas zastępstwa oraz czy powinna ona np. wymieniać nazwisko zastępowanego pracownika.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
30 lip 2010
Osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wyłącznie w innych państwach członkowskich. EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w NFZ uprawniającym do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski.
Standardy traktowania pracowników sezonowych
14 lip 2010
Komisja Europejska zaproponowała dyrektywę mającą ułatwić warunki pobytu dla pochodzących z państw trzecich pracowników sezonowych w UE. Wciąż to jednak państwa członkowskie mają same decydować, ilu pracowników sezonowych przyjmą.