Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Unia Europejska. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Unia Europejska.
Poprawa praw pracowników i warunków pracy w całej Europie
Aktualizacja: 17.05.2019
Unia Europejska wprowadziła zbiór przepisów dotyczących równouprawnienia kobiet i mężczyzn, poprawy warunków pracy, takich jak czas pracy czy delegowanie pracowników. »
Ochrona sygnalistów w pracy - jakie zmiany w prawie
Aktualizacja: 15.05.2019
Osoby zgłaszające nadużycia w miejscu pracy tzw. sygnaliści mają być chronione przed zawieszeniem w pracy czy zastraszaniem. »
Ubezpieczenie społeczne marynarzy - właściwe ustawodawstwo
Aktualizacja: 09.05.2019
Marynarz, który zachowuje miejsce zamieszkania w państwie członkowskim pochodzenia, pomimo iż pracuje dla pracodawcy mającego siedzibę w innym państwie członkowskim, na statku pływającym pod banderą państwa trzeciego i poza terytorium Unii Europejskiej, jest objęty zakresem zastosowania rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Zgodnie z tym rozporządzeniem, ustawodawstwem krajowym mającym zastosowanie do tej osoby jest ustawodawstwo państwa członkowskiego jej zamieszkania. »
O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy
Aktualizacja: 04.04.2019
Niemiecki rząd pod koniec ubiegłego roku przyjął projekt ustawy, która znacznie usprawni proces zatrudniania wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. To rozwiązanie jest poważnym krokiem uczynionym w stronę poprawy tamtejszej sytuacji na rynku pracy. »
Powstanie Czarna Księga niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników
Aktualizacja: 26.03.2019
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tworzy Czarną Księgę niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników. Szczególnie dotyczy to wymogów nakładanych wskutek działalności związków zawodowych, wysokich kar dla pracodawców. »
Sygnalista w pracy - nowe zasady ochrony
Aktualizacja: 13.03.2019
Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie pierwszych ogólnounijnych przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Proponowane przepisy mają zapewnić większą ochronę osobom zgłaszającym nadużycia w miejscu pracy. »
Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców
Aktualizacja: 27.02.2019
Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego. »
Nowa dyrektywa ws. urlopu rodzicielskiego
Aktualizacja: 20.02.2019
Dyrektywa przewiduje, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystywać będzie mogła tylko mama, a część - tylko tata. Polska wypracowała kompromis w tej sprawie. »
Powstanie Europejski Urząd ds. Pracy
Aktualizacja: 18.02.2019
Nowa instytucja ma pilnować przestrzegania unijnych przepisów dotyczących mobilności pracowników. »
Płaca minimalna 2019 w transporcie w UE
Aktualizacja: 13.02.2019
Rok 2019 przyniósł podwyżki płacy minimalnej nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich. Co to oznacza dla branży transportowej? Ile w praktyce otrzymają przewoźnicy? »
Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece
Aktualizacja: 07.02.2019
Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym. »
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?
Aktualizacja: 14.01.2019
W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych? »
TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego
Aktualizacja: 07.11.2018
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa. »
KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn
Aktualizacja: 29.10.2018
Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech. »
BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy
Aktualizacja: 12.10.2018
UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna
Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »