| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Mam 60 lat i w tym roku chcę przejść na emeryturę. W Polsce pracowałam w latach 1968-1981 (14 lat). W 1982 r. wyjechałam z mężem do Francji. We Francji pracowałam nieprzerwanie od 1 stycznia 1983 r. do 31grudnia 2007 r. (25 lat). Jak ZUS obliczy wysokość mojej emerytury za okres pracy w Polsce? Nie udało mi się zgromadzić kwot wynagrodzeń za wszystkie lata pracy w Polsce.

RADA

Podstawę wymiaru emerytury ZUS ustali z lat 1973-1982, ponieważ we Francji po raz pierwszy przystąpiła Pani do ubezpieczenia w 1983 r. Oznacza to, że oprócz okresów Pani pracy w latach 1973-1981 w podstawie wymiaru zostanie uwzględniony 1982 r., czyli rok, w którym nie uzyskała Pani żadnych zarobków. Przy ustalaniu prawa do emerytury ZUS uwzględni okres Pani ubezpieczenia we Francji.

UZASADNIENIE

W Pani przypadku ustalenie emerytury nastąpi z zastosowaniem wspólnotowych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Unii Europejskiej. Okres ubezpieczenia w Polsce jest za krótki, aby na jego podstawie ZUS mógł ustalić prawo do emerytury za okres pracy w Polsce. Dlatego ZUS zsumuje okresy stażu w Polsce i we Francji. Jeżeli osoba nie ma w danym państwie członkowskim wymaganego okresu ubezpieczenia, który wystarczałby do uzyskania prawa do emerytury, to są także sumowane okresy ubezpieczenia lub zamieszkania przebyte w innych państwach członkowskich. Wysokość tak obliczonej emerytury zostanie ustalona przez ZUS proporcjonalnie do stosunku polskich okresów ubezpieczenia (w Pani przypadku - 14 lat pracy w Polsce) i do sumy polskich i francuskich okresów ubezpieczenia, czyli łącznie 39 lat.

W pierwszej kolejności ZUS ustali tzw. teoretyczną kwotę emerytury, jaka przysługiwałaby Pani z tytułu 39 lat stażu emerytalnego. Do obliczenia tej kwoty konieczne będzie ustalenie podstawy wymiaru Pani emerytury. Następnie tak uzyskaną teoretyczną kwotę ZUS pomnoży przez iloraz Pani polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i francuskich okresów ubezpieczenia, tj. 14/39. Wynik tego działania to wysokość przysługującej Pani polskiej emerytury.

Instytucja właściwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej (w tym przypadku odpowiednik polskiego ZUS), którego ustawodawstwo przewiduje, że ustalanie wysokości świadczeń jest przeprowadzane na podstawie wysokości wynagrodzenia, składek lub podwyżek, ustala kwoty wynagrodzenia, składek lub podwyżek, które należy uwzględnić z tytułu okresów ubezpieczenia lub zamieszkania ukończonych z uwzględnieniem ustawodawstwa innych państw członkowskich. Kwoty te zostaną ustalone na podstawie średniej wynagrodzeń, składek lub podwyżek dla okresów ubezpieczenia ukończonych z uwzględnieniem ustawodawstwa stosowanego przez tę instytucję. Oznacza to, że ZUS, ustalając podstawę wymiaru Pani emerytury, nie może uwzględnić zarobków i składek wpłaconych przez Panią do francuskiego systemu zabezpieczenia społecznego, a tylko wynagrodzenie lub składki, które zostały opłacone w ZUS.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »