REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Urlop bezpłatny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia

Kiedy przychody nie wpływają na zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Jak przeliczać przychód pracownika z obcej waluty na złote

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe, jednolite dla wszystkich podatników i płatników rozliczających się w PIT zasady przeliczania z walut obcych wartości m.in. przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Nowe reguły dotyczą nie tylko ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale i rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców

Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.

Zmiany w rozliczaniu „małych” umów zlecenia i o dzieło

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady pobierania 18% zryczałtowanego podatku dochodowego m.in. od przychodów z umów zlecenia i o dzieło zawartych z osobami niebędącymi pracownikami płatnika, gdy kwota należności nie przekracza 200 zł. Zmiany te są korzystne dla płatników, gdyż upraszczają obowiązek rozliczania takich umów, ale znacząco obciążają budżet podatników.

Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupno choinki, karpia czy wreszcie prezentów świątecznych to duże obciążenie dla domowego budżetu. Tym, którzy potrzebują „dorobić” w tym okresie, naprzeciw wychodzi rynek pracy. Można zostać Mikołajem, Aniołkiem, Elfem czy nawet Diabłem. Jeśli jednak ktoś nie lubi pracować w przebraniu, może poszukać innych zajęć, takich jak pomoc przy sprzedaży choinek czy karpi lub przy pakowaniu prezentów. Cenna wskazówka: poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć już w listopadzie, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej ogłoszeń i najłatwiej znaleźć świąteczną pracę.

Zwolnienie dyscyplinarne

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby

Zasadą jest, że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia chorobowego od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Zatem w przypadku, gdy pracownik zacznie chorować zaraz po podjęciu zatrudnienia, nie zawsze jest to jednoznaczne z brakiem prawa do płatnego zwolnienia od pracy.

Stosunek pracy pracownika - radnego

Stosunek pracy pracownika, który uzyskał mandat radnego podlega szczególnej ochronie. Zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę musi wyrazić rada gminy.

W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu

Zawieramy umowy ze zleceniobiorcami z terenu całego kraju. Czy na wypadek sporu w treści umowy zlecenia możemy wskazać konkretny sąd, który rozstrzygałby ewentualne spory? Czy w umowie zlecenia można ustalić obowiązek podjęcia próby polubownego rozstrzygnięcia sporu powstałego w związku z realizacją zlecenia przed wystąpieniem do sądu (zleceniobiorcy nie prowadzą działalności gospodarczej)?

Czy zleceniobiorców trzeba kierować na badania lekarskie i szkolenia bhp

Prowadzę zakład produkcji mebli. W najbliższym czasie planuję zatrudnienie kilku osób na podstawie umowy zlecenia. Jedną z tych osób będzie księgowy, którego zadaniem będzie sporządzenie bilansu rocznego. Natomiast pozostałe osoby zostaną zatrudnione przy pracach związanych z remontem hal produkcyjnych. Czy muszę skierować tych zleceniobiorców na wstępne badania lekarskie, szkolenia bhp i zapoznać ich z oceną ryzyka zawodowego?

Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

Ponieważ umowa o dzieło jest umową rezultatu, umówione wynagrodzenie należy się przyjmującemu zamówienie jedynie wtedy, gdy dzieło wykonał. Kodeks cywilny przewiduje jednakże pewne wyjątkowe sytuacje, gdy pomimo niewykonania przyjmujący zamówienie może żądać zapłaty całości lub części wynagrodzenia, mimo że dzieła nie wykonał.

Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów zawieranych pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Wynagrodzenie stanowi drugi jej podstawowy element, gdyż umowa ta została ukształtowana w kodeksie cywilnym jako umowa z natury swej odpłatna.

Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło - porada

Możliwość zmiany ustalonego w umowie o dzieło wynagrodzenia za wykonanie dzieła zależy od tego, w jaki sposób strony umowy określiły wynagrodzenie. Kodeks rozróżnia w tym zakresie między ryczałtowym wynagrodzeniem a kosztorysowym określeniem wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego

Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, w wielu wypadkach zastępuję tradycyjną umowę o pracę. Pracodawcy bardzo często wybierają tę formę zatrudnienia z uwagi na niskie koszty zatrudnienia.

Urlop bezpłatny

Pracownik przedstawił zaświadczenie z Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na wójta gminy. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany wójtem lub burmistrzem?

Ochrona zatrudnienia osób nie pracujących na podstawie umowy o pracę

Podzlecanie pracowników - kontrowersyjna uchwała SN

Podmiot wykonujący usługi na rzecz pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara

Polacy najczęściej świadczą pracę na podstawie umowy o pracę. Popularne są także umowy zlecenia. Jednak nadal mnóstwo osób pracuje bez żadnej umowy w tzw. szarej strefie. Nie odstrasza ich nawet groźba kary.

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy?

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Na czas przygotowań do egzaminów pracownik może uzyskać różne świadczenia ze strony pracodawcy, m.in. urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny. Urlop szkoleniowy jest udzielany np. w celu przygotowania pracy dyplomowej.

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

Przychód z umowy-zlecenia czy umowy o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem, jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę. Oznacza to powstanie obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Charakterystyka umowy agencyjnej

Instytucja agencji wpływa w znaczący sposób na rozwój współczesnych stosunków handlowych. Dzięki jej zastosowaniu przedsiębiorca może działać równocześnie za pośrednictwem swoich agentów w wielu miejscach na świecie. Tym samym, rozszerzając zasięg swojej działalności z wykorzystaniem agentów, optymalizuje ponoszone koszty i zwiększa skuteczność prowadzonego biznesu.

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy

Staż pracy to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na zakładowy staż pracy składa się nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy, ale również inne okresy, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

W umowie o dzieło strony mogą swobodnie określić termin wypłaty wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy. Jeśli tego nie zrobią, strona wykonująca dzieło może domagać się wynagrodzenia w chwili oddania dzieła wykonanego zgodnie z umową.

Współpraca cywilnoprawna z byłym pracodawcą

Strony zawieranych umów cywilnoprawnych mają w zasadzie nieograniczoną dowolność kształtowania wzajemnych praw i obowiązków. Treść takiej umowy musi m.in. odpowiadać woli stron oraz nie może sprzeciwiać się przepisom prawa.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Pracodawca może uzależnić zgodę na udzielenie urlopu bezpłatnego na okres przekraczający 3 miesiące od prawa do jego odwołania z ważnych przyczyn.

Umowa o pracę a inne umowy cywilnoprawne

Mimo zobowiązaniowego charakteru, treść stosunków pracy jest wyznaczona nie tylko przez wolę stron konkretnej umowy o pracę, ale również w dużej mierze przez „wolę państwa” sformułowaną na potrzeby każdego potencjalnego stosunku w różnorakich przepisach, w szczególności w kodeksie pracy i kodeksie cywilnym.

Prawo do wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła

Wynagrodzenie z umowy o dzieło może niekiedy przysługiwać mimo niewykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Stanie się tak w sytuacji, gdy zamawiający uniemożliwił wykonanie dzieła albo wtedy gdy odstąpił od umowy bez uzasadnionej przyczyny.

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Przy bardziej rozbudowanych zleceniach na wykonanie dzieła, gdy trudno jest z góry dokładnie oszacować nakład pracy i materiałów, można zastosować wynagrodzenie kosztorysowe. Jednak w takim przypadku ostateczna wysokość wynagrodzenia znana będzie dopiero po wykonaniu dzieła.

Kilka dni urlopu bezpłatnego a miesięczne wynagrodzenie pracownika

Pracownikowi, który w miesiącu przebywa kilka dni na urlopie bezpłatnym, obniża się wynagrodzenie proporcjonalnie o liczbę nieprzepracowanych dni.

W jaki sposób pracodawca powinien dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika, który przez część miesiąca przebywał na urlopie bezpłatnym

Otrzymaliśmy od komornika zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia pracownika na poczet należności z tytułu niespłaconej pożyczki w banku na kwotę 725 zł. W jaki sposób dokonać potrącenia z wynagrodzenia, jeśli pracownik w styczniu 2010 r. świadczył pracę przez 8 dni, a przez pozostałą część miesiąca przebywał na urlopie bezpłatnym? Za czas przepracowany pracownikowi przysługuje pensja w kwocie 1500 zł. Ma on prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty zmniejszającej podatek. Czy kwotę wolną od potrąceń należy zmniejszyć proporcjonalnie do przepracowanej części miesiąca?

Umowa o dzieło a ubezpieczenia społeczne

Osoba, która wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Samoistna umowa o dzieło nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń.

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Dwie formy urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest okresem zatrudnienia, w którym pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy przewidują dwie formy udzielenia tego urlopu.

Naliczanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć pracownikowi wypłatę, jeżeli w październiku był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca zapłacił za niego składkę do PZU (składka jest ozusowana i opodatkowana), a na liście wypłat kwota wynosiła 14,10 zł. Czy mam ją zostawić?

Czy pracownik, który w czasie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie dla swojego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom

Od grudnia br. zawarliśmy umowę zlecenia z naszym informatykiem, który od stycznia do maja 2010 r. będzie przebywać na urlopie bezpłatnym. Czy od kwoty wynagrodzenia, które wypłacimy za wykonanie zlecenia (tj. po zakończeniu każdego miesiąca) mamy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników, czy zleceniobiorców?

Podstawowe przepisy dotyczące rozwiązania umowy o pracę (art. 30)

Rozwiązywanie umów o pracę należy niewątpliwie do najbardziej problematycznych kwestii dotyczących stosunku pracy, które bardzo często kończą się w sądzie. Omawiamy przepis wskazuje podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę.

W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym

Pracownik w maju 2009 r. przez 5 dni roboczych był na urlopie bezpłatnym. Zachorował w listopadzie 2009 r. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika wliczyć również wynagrodzenie za maj, mimo że pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej, czy wcześniej uzupełnić?

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

Wynagrodzenie za jeden dzień pracy

Pracownik, który w 31-dniowym miesiącu tylko przez jeden dzień świadczy pracę, a w pozostałe choruje, może być pozbawiony wynagrodzenia za ten dzień.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Rozwiązanie umowy podczas urlopu bezpłatnego

Umowa o pracę jednego z zatrudnionych w mojej firmie pracowników kończy się 31 października. Trzy miesiące temu pracownik złożył podanie o udzielenie mu urlopu bezpłatnego dłuższego niż termin zawartej z nim umowy. Chciałbym rozwiązać umowę z tym pracownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy mogę tego dokonać, mimo że pracownik dostał zgodę na cały urlop bezpłatny czy też muszę czekać do końca trwania urlopu?

Wadliwe wykonanie umowy o dzieło

Dziełobiorca ma obowiązek wykonać zlecone mu dzieło bez wad. W zamian za niewadliwe dzieło ma prawo otrzymać od zamawiającego do wypłaty wynagrodzenia.

REKLAMA