REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Wynagrodzenie z umowy o dzieło może niekiedy przysługiwać mimo niewykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Stanie się tak w sytuacji, gdy zamawiający uniemożliwił wykonanie dzieła albo wtedy gdy odstąpił od umowy bez uzasadnionej przyczyny.

Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego.

REKLAMA

Autopromocja

Za przyczyny dotyczące zamawiającego należy uznać wszelkie przyczyny leżące po jego stronie, choćby niezawinione, które udaremniły wykonanie dzieła.

Roszczenie wywodzone z przepisu art. 639 k.c. nie ma charakteru odszkodowawczego, lecz stanowi należne przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie pomniejszone jedynie o kwotę, którą oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek u dwóch płatników >>

Uzyskanie wynagrodzenia lub odszkodowania

Żądanie wynagrodzenia na podstawie art. 639 k.c. nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł ponadto jakąś szkodę w związku z niewykonaniem zobowiązania (art. 471 k.c.). Szkodę tę trzeba jednak oddzielnie określić i udowodnić (wyrok SN z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy przy wykonaniu dzieła niezbędne jest współdziałanie zlecającego, a tego współdziałania brak (art. 640 k.c.):

  • przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin, po bezskutecznym jego upływie jest uprawniony do odstąpienia od umowy. Ma w takim przypadku prawo do odszkodowania na zasadach ogólnych (czyli na podstawie art. 471 k.c.). Według tego przepisu dłużnik (w naszym przypadku zamawiający) zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że było to następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi,
  • może żądać wypłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli był gotów do jego wykonania, a brak współdziałania zamawiającego uniemożliwił mu to.

Współdziałanie stron umowy

Współdziałanie stron umowy o dzieło z reguły polega na dokonywaniu czynności faktycznych lub prawnych, koniecznych z punktu widzenia procesu wytwarzania dzieła (dostarczenie planów, materiałów, udzielenie wskazówek itp.), bądź też na umożliwieniu przyjmującemu zamówienie wykonania zdjęć, wpuszczeniu na teren budowy, udostępnieniu pomieszczeń.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 lipca 1999 r., jeżeli według umowy stron wykonanie zamówionego dzieła wymaga współdziałania zamawiającego, a ten nie współdziała, przyjmujący zamówienie może odstąpić od umowy (art. 640 k.c.). Na zamawiającym ciąży wówczas obowiązek zapłacenia wynagrodzenia, mimo niewykonania dzieła. Wynagrodzenie to ulega jednak zmniejszeniu o kwotę zaoszczędzoną przez przyjmującego zamówienie wskutek niewykonania dzieła (II CKN 426/98).


Odstąpienie od umowy

Obowiązujące przepisy pozwalają zamawiającemu – jako osobie wyłącznie zainteresowanej tym, aby dzieło powstało – przerwać wykonywanie dzieła w dowolnym czasie przed jego ukończeniem (art. 644 k.c.). Uregulowanie to jest więc podyktowane interesem zamawiającego. Chronione jednak przy tym muszą być także interesy przyjmującego zamówienie. Dlatego powinien on otrzymać od zamawiającego, który odstąpił od umowy, umówione wynagrodzenie, pomniejszone ewentualnie o to, co przyjmujący zaoszczędził, nie kończąc dzieła (wyrok SN z 26 stycznia 2001 r., II CKN 365/00).

Przykład
W trakcie wykonywania dzieła zamawiający utracił kontrakt, z którego realizacją związane było zamówienie dzieła. Upadła zatem dla niego potrzeba posiadania dzieła wykonywanego przez przyjmującego zamówienie.

WAŻNE!
Prawo do odstąpienia od umowy istnieje do chwili ukończenia działa. Jeśli dzieło zostało ukończone (czyli zgodnie z umową nadaje się do wydania i odbioru) i przedstawione do odbioru przez przyjmującego zamówienie, możliwość odstąpienia od umowy wygasa.

Wysokość wynagrodzenia

W obu wskazanych grupach przypadków z wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła. Są to zazwyczaj oszczędności materiałów i innych wydatków.

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych >>

Przykład
Wykonawca dzieła w związku z odstąpieniem od umowy przez zamawiającego nie będzie musiał płacić osobom trzecim, przy pomocy których dzieło miało być wykonywane.

Nie wystarczy tu ogólnikowe powołanie się na bliżej nieustalone oszczędności w płacach, kosztach transportu, energii itd. Konieczne będą szczegółowe ustalenia, przy których dokonywaniu niezbędne może okazać się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, obok innych dowodów ze źródeł osobowych, oraz dokumentów (uzasadnienie wyroku SN z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90).

Podstawa prawna:

  • art. 639, 640, 644 Kodeksu cywilnego,
  • wyroki Sądu Najwyższego z:
    – 15 listopada 1990 r. (II CR 184/90, Pr. Gosp. 1993/5/20),
    – 7 lipca 1999 r. (II CKN 426/98, OSNC 2000/2/32),
    – 26 stycznia 2001 r. (II CKN 365/00, OSNC 2001/10/154).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA