REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Anna Czajkowska

REKLAMA

Na czas przygotowań do egzaminów pracownik może uzyskać różne świadczenia ze strony pracodawcy, m.in. urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny. Urlop szkoleniowy jest udzielany np. w celu przygotowania pracy dyplomowej.

Urlop szkoleniowy jest jednym z podstawowych świadczeń, które przysługują pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe. Nowe zasady udzielania urlopów szkoleniowych i innych świadczeń kształcącym się pracownikom wprowadziła do Kodeksu pracy w art. 1031–1036 ustawa z 20 maja 2010 r., która weszła w życie 16 lipca 2010 r.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop szkoleniowy na nowych zasadach

Urlop szkoleniowy udzielany jest wyłącznie w celu przygotowania do egzaminów wymienionych w art. 1032 § 1 k.p.

Wymiar urlopu wynosi:

  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu: eksternistycznego, maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni – w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Przykład
Student I roku studiów prowadzonych w systemie zaocznym zatrudniony w przedsiębiorstwie handlowym poprosił o urlop szkoleniowy na sesję egzaminacyjną. Pracodawca może nie wyrazić zgody. Nowe przepisy nie przewidują urlopu szkoleniowego, który ma związek jedynie z egzaminami kończącymi naukę na danym roku studiów.

Za czas urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlopu szkoleniowego udziela się w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Poza urlopem szkoleniowym pracownik może liczyć na zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania (art. 1031 § 2 k.p.). Pracodawca może również spełnić na rzecz pracownika inne dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazdy, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca >>

Skorzystanie z urlopu szkoleniowego może nastąpić w dwóch sytuacjach. W pierwszej zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika odbywa się z inicjatywy pracodawcy, w drugiej – za zgodą pracodawcy (art. 1031 § 1 k.p.). Z urlopu szkoleniowego nie może natomiast skorzystać pracownik, który podjął naukę wyłącznie we własnym zakresie, bez zgody pracodawcy. Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych niż określone w art. 1031–1035 k.p. mogą być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz urlop bezpłatny (art. 1036 § 1 k.p.).

Urlop szkoleniowy i bezpłatny

Urlop szkoleniowy i urlop bezpłatny są podstawowymi uprawnieniami pracownika przewidzianymi w nowych przepisach. Jak już wspominaliśmy wyżej, tylko inicjatywa lub zgoda pracodawcy oznaczają, że pracownik nabywa prawo do urlopu szkoleniowego. Urlop bezpłatny może stanowić dobrowolną formę pomocy w uzupełnianiu wiedzy i umiejętności, które w ocenie pracodawcy nie wiążą się z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.


O formie wsparcia dla uczącego się pracownika powinni decydować wspólnie pracodawca i zainteresowany pracownik w odrębnej umowie (art. 1034 § 1 k.p.) lub porozumieniu (art. 1036 k.p.). Należy przy tym zadbać o zawarcie umowy (porozumienia) w formie pisemnej oraz o zamieszczenie w ich treści postanowień precyzyjnie określających prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku podejmowaną nauką, w tym tych związanych z przyznaniem urlopu szkoleniowego albo urlopu bezpłatnego. Wątpliwości co do tego, jakie uprawnienia przyznano pracownikowi, mogą mieć niebagatelny wpływ (także w wymiarze finansowym) na funkcjonowanie zakładu pracy.

Przykład
Pracownik zatrudniony w małym przedsiębiorstwie zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Pracodawca oświadczył, że ze względu na sytuację finansową nie jest w stanie zapewnić pracownikowi płatnego urlopu szkoleniowego i zaproponował jedynie urlop bezpłatny. Porozumienie tej treści sporządzono na piśmie.

Pracodawca, stwierdzając, że np. kierunek studiów nie ma związku z profilem jego działalności, może odmówić pracownikowi jakiejkolwiek pomocy, w tym także urlopu bezpłatnego. Dzieje się tak dlatego, że ustawodawca zaliczył urlop bezpłatny do dobrowolnych świadczeń.

Urlop szkoleniowy a urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy udzielany jest w celu regeneracji sił pracownika. Urlop szkoleniowy ma zaś służyć nauce. Z tych dwóch oczywistych stwierdzeń wypływa wniosek, że oba urlopy są od siebie niezależne. Pracownik, który zawrze z pracodawcą umowę szkoleniową, będzie mógł skorzystać z obu urlopów. Dni wykorzystane na naukę nie pomniejszają liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Przykład
Pracownik wykorzystał wszystkie dni urlopu, jakie przysługiwały mu w danym roku kalendarzowym, a następnie złożył wniosek o udzielenie mu dodatkowych 6 dni urlopu szkoleniowego. Prośba nie powinna spotkać się ze sprzeciwem ze strony pracodawcy, jeśli ten uprzednio skierował pracownika na szkolenie lub zgodził się, aby pracownik w takim szkoleniu uczestniczył.

Kiedy pracownik powinien, a kiedy musi wykorzystać zaległy urlop >>

REKLAMA

Jeśli stron nie łączy ani umowa o szkolenie, ani porozumienie w sprawie ułatwienia pracownikowi kształcenia się we własnym zakresie, przygotowanie się do egzaminu mogłoby nastąpić w prywatnym czasie pracownika albo w ramach urlopu wypoczynkowego (jeżeli pracownik faktycznie wykorzystałby czas wypoczynku w ten sposób).

WAŻNE!
Pracodawcy powinni mieć na względzie, że o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika (z czym wiążą się świadczenia, takie jak urlop szkoleniowy) – decyduje ich zachowanie wobec pracownika.

Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Przykład
Pracownik z własnej inicjatywy, bez skierowania oraz bez zgody ze strony zatrudniającej go spółki, odbywał studia podyplomowe. W związku ze zbliżającym się egzaminem dyplomowym, złożył wniosek, w którym poprosił o udzielenie mu urlopu. We wniosku wskazał, że celem urlopu jest przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Wniosek zyskał akceptację pracodawcy. Zgoda nie została obwarowana dodatkowymi zastrzeżeniami ani warunkami. W tej sytuacji podpisany przez obie strony wniosek powinien być zakwalifikowany jako umowa, określona w art. 1034 § 1 k.p. Urlop nie może być uznany za urlop wypoczynkowy, a tym samym nie powinien on pomniejszać liczby dni urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA