Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy

Dorota Barska-Baranowska
Staż pracy to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na zakładowy staż pracy składa się nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy, ale również inne okresy, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy.

Stażem pracy są wszystkie okresy zatrudnienia u różnych pracodawców wraz z okresami niewykonywania pracy albo wykonywania jej na innej podstawie niż umowa o pracę. Okresy te wskazane są w Kodeksie pracy oraz w innych ustawach i aktach wykonawczych.

Istotne jest, że ani okres prowadzenia pozarolnicznej działalności gospodarczej, ani też świadczenia wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlegają wliczeniu do ogólnego stażu pracy.

Niezasadne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

W tej kategorii wyróżnia się dwie sytuacje:

 • pracownik podejmuje pracę na skutek przywrócenia do pracy,
 • pracownikowi przyznano odszkodowanie.

W pierwszej sytuacji pracownikowi, który podjął pracę wskutek przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia (przepis stosuje się odpowiednio do pracownika, z którym niezgodnie z prawem rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia).

Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej >>

W drugiej sytuacji pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

Rozwiązanie umowy w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem jest rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Są to:

 • zasiłek przysługujący do dnia porodu równy zasiłkowi macierzyńskiemu,
 • zasiłek macierzyński przysługujący po porodzie.

Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


Skrócenie okresu wypowiedzenia

Pracodawca może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia zgodnie z art. 361 k.p.

Muszą przy tym być spełnione warunki:

 • pracownikowi wypowiedziano umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony,
 • wypowiedzenie nastąpiło z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, określonych w odrębnych przepisach,
 • w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę skrócono okres 3-miesięcznego wypowiedzenia (jednak najwyżej do jednego miesiąca).

W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Świadczenie to ma charakter odszkodowawczy, a więc pokrywa szkodę, jaką pracownik ponosi wskutek zastosowania takiej możliwości przez pracodawcę. Odszkodowanie jest równe wynagrodzeniu za pracę, jakie rzeczywiście otrzymałby pracownik, gdyby pracował do końca 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu bez pracy do okresu zatrudnienia.

Urlopy bezpłatne

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze art. 174 k.p. Zasady tej nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisami szczególnymi.

Jednym z takich przepisów jest art. 1741 k.p. Stanowi on, że za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy, np. wymiar urlopu wypoczynkowego.

Wyjątek od zasady niezaliczania do pracowniczego stażu pracy okresów urlopów bezpłatnych określa także art. 205 § 4 k.p., który stanowi, że pracodawca jest zobowiązany na wniosek młodocianego – ucznia szkoły dla pracujących – udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres tego urlopu wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Innymi okresami nieświadczenia pracy zaliczanymi do pracowniczego stażu pracy są:

 • okres pełnienia służby wojskowej;

Okresem zatrudnienia jest okres odbywania czynnej służby wojskowej oraz okres maksymalnie 30 dni po zakończeniu służby wojskowej.

Wielu pracodawców, ustalając uprawnienia do pewnych świadczeń pracowniczych, uwzględnia okresy zatrudnienia oraz okresy zaliczalne do okresów zatrudnienia. Ustalając uprawnienia np. do wysługi lat, czy też nagrody jubileuszowej, pracodawca obowiązany jest zaliczyć pracownikowi nie tylko okres służby wojskowej, ale również okres do 30 dni po zakończeniu służby wojskowej, w ciągu którego pracownik ma prawo zgłosić wniosek o dopuszczenie do pracy.

Zaliczanie okresu służby wojskowej do stażu pracy >>

 • okres urlopu wychowawczego;

Prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia ma pracownica posiadająca 6-miesięczny okres zatrudnienia.

Podczas korzystania z urlopu wychowawczego następuje zawieszenie stosunku pracy. Okres ten jednak wlicza się do okresu zatrudnienia pracownicy, od którego zależą uprawnienia pracownicze i staż pracy.

 • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych;

Okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych.

Okresów tych nie wlicza się jednak do:

 • okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,
 • okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
 • stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Innymi okresami nieświadczenia pracy zaliczanymi do pracowniczego stażu pracy są:

 • praca w gospodarstwie rolnym,
 • świadczenie pracy nakładczej,
 • wykonywanie pracy przez skazanego,
 • praca za granicą,
 • studia doktoranckie.

Podstawa prawna:

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy potrzebują więcej czasu na wdrożenie zmian w Kodeksie pracy

  Dzisiaj Sejm ma głosować nad przepisami dostosowującymi Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance. Konfederacja Lewiatan apeluje o wydłużenie terminu wejścia w życie nowych przepisów do co najmniej czterech miesięcy.

  Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami

  Czy pracodawcy mają wdrożone polityki różnorodności i czy je stosują? Jak wygląda kwestia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Aktywizacja chce poznać opinie pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki i prowadzi badanie skierowane do firm.

  Wykroczenie przeciwko prawom pracownika

  Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.

  Nowelizacja Kodeksu pracy 2023

  Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

  Nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców

  W środę Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzają zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. To kolejna nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Praca zdalna - co musi zapewnić pracodawca? PODCAST

  Praca zdalna. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi niezbędne materiały i narzędzia w tym urządzenia techniczne, żeby on pracę zdalną mógł wykonywać - wskazuje Joanna Rutkowska Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder. PODCAST

  Praca zdalna. Lista najważniejszych zmian!

  Praca zdalna stała się masowym zjawiskiem z powodu epidemii. Tymczasowe rozwiązanie w końcu zostało formalnie uregulowane. Co powinni wiedzieć pracujący zdalnie lub planujący pracę zdalną? Poniżej lista najważniejszych uregulowań.

  BHP w leśnictwie i rolnictwie 2023 – analizy Rady Ochrony Pracy

  W dniu 6 lutego 2023 r. Rada Ochrony Pracy i Państwowa Inspekcja Pracy zajęły się tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie oraz w rolnictwie, jakie były wyniki badań i kontroli oraz co stanowi największe zagrożenie w tych branżach?

  Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować cztery dni w tygodniu

  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 67% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Jednocześnie 43% uważa, że 40 godzin pracy w tygodniu to zbyt dużo. Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków.

  Współczynnik urlopowy w 2023 r.

  Współczynnik urlopowy w 2023 r. oblicza się z uwzględnieniem liczby świąt, niedziel i dni wolnych w tym roku. Jaki jest współczynnik urlopowy w 2023 r.?

  Work-life balance to dłuższe urlopy dla rodziców i opiekunów. Od kiedy? WIDEO

  Urlopy dla rodziców i opiekunów ulegną wydłużeniu. Termin implementowania przepisów tzw. dyrektywy Work-life balance nie jest jeszcze dokładnie znany. Najprawdopodobniej doczekamy się zmian w prawie jeszcze w 2023 roku.

  Wynagrodzenia kierowców 2023. Jakie koszty dla przedsiębiorców?

  Od 1 stycznia 2023  wzrosła stawka przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia kierowcy o ponad 1000 zł. Co to oznacza dla przewoźników? Konieczność wypłaty wyższych pensji. W jaki sposób przewoźnicy mogą poradzić sobie z rosnącymi kosztami? 

  Niedziela handlowa – luty 2023
  Luty 2023 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!
  NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością
  Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki Nicole Sochacki-Wójcickiej, która w mediach społecznościowych prowadzi konto pod nazwą Mama Ginekolog.
  Nie będzie podwyżki stóp procentowych. Obniżka jesienią
  Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżki stóp procentowych nie będzie.
  Pracodawcy przeciwni zmianom w reklamach suplementów diety
  Nie ma obecnie wystarczającego uzasadnienia dla wprowadzania nowych regulacji dotyczących reklamy suplementów diety, ponieważ są one już zawarte w branżowym „Kodeksie Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety” – uważa Konfederacja Lewiatan.
  Posłowie wysłuchali apelu pracodawców
  Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, po apelu pracodawców, m.in. Konfederacji Lewiatan, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.
  Uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie
  Z badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL wynika, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie.
  Praca zdalna i digitalizacja – co nas czeka w 2023 r.?

  Praca zdalna w 2023 roku. Ostanie trzy lata to okres wielu dynamicznych zmian na rynku pracy, które znacząco wpływały na sposób prowadzania biznesu. Planowane na początek tego roku nowelizacje mają głównie na celu unormowanie i zabezpieczenie osób pracujących zdalnie. Za tym idą kolejne rozwiązania, zmieniające obraz zatrudnienia w Polsce. Z jakimi trendami HR będziemy mierzyli się w najbliższych kwartałach? Eksperci wskazują cztery najważniejsze kierunki w 2023 r.

  Komisja za projektem nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie tzw. work-life balance
  Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie opowiedziała się w poniedziałek za projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw w sprawie tzw. work-life balance. Projekt zakłada m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich.
  Podwyżki dla pracowników wracających z urlopów macierzyńskich
  Podwyżki dla pracowników wracających z urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego możliwe pod warunkiem przyznania ich pod nieobecność - powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz
  Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc.
  Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia na koniec stycznia 2023 r. wyniosła 5,5 proc. – poinformowała PAP w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jest wyższa o 0,3 pkt. proc. niż w grudniu 2022 r.
  Nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi
  Zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza z kraju trzeciego, wymaga spełnienia określonych warunków. W przeciwnym razie może dojść do nielegalnego powierzenia pracy. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
  Czy ma miejsce dyskryminacja aplikantów radcowskich i adwokackich będących ojcami?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła sprawa dyskryminacji prawników – a dokładniej aplikantów adwokackich i radcowskich, odbywających przygotowanie do wykonywania zawodu, będących ojcami. Okazuje, że nie mają oni takich samych praw związanych z rodzicielstwem jak aplikantki będące matkami. Na czym polega problem?

  Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej WEBINARIUM

  Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 17 lutego 2023 roku. Webinarium wyjątkowo potrwa aż 1,5 godziny. Polecamy!