| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy

Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy

Staż pracy to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na zakładowy staż pracy składa się nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy, ale również inne okresy, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy.

Stażem pracy są wszystkie okresy zatrudnienia u różnych pracodawców wraz z okresami niewykonywania pracy albo wykonywania jej na innej podstawie niż umowa o pracę. Okresy te wskazane są w Kodeksie pracy oraz w innych ustawach i aktach wykonawczych.

Istotne jest, że ani okres prowadzenia pozarolnicznej działalności gospodarczej, ani też świadczenia wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlegają wliczeniu do ogólnego stażu pracy.

Niezasadne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

W tej kategorii wyróżnia się dwie sytuacje:

  • pracownik podejmuje pracę na skutek przywrócenia do pracy,
  • pracownikowi przyznano odszkodowanie.

W pierwszej sytuacji pracownikowi, który podjął pracę wskutek przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia (przepis stosuje się odpowiednio do pracownika, z którym niezgodnie z prawem rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia).

Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej >>

W drugiej sytuacji pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

Rozwiązanie umowy w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem jest rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Są to:

  • zasiłek przysługujący do dnia porodu równy zasiłkowi macierzyńskiemu,
  • zasiłek macierzyński przysługujący po porodzie.

Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »