REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadectwo pracy, Potrącenia z wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Lewiatan: zmiany dla pracowników i pracodawców od 2017 r.

W ramach pakietu "100 zmian dla Firm" od 2017 r. wprowadzone mają zostać zmiany obejmujące zarówno pracowników jak i pracodawców. Jak zmiany oceniają pracodawcy?

Ułatwienia dla firm i pracowników w 2017 r.

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy, wydłużenie terminu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, mniej obowiązków administracyjnych dla firm - to tylko niektóre ze zmian proponowanych przez resort rozwoju w ramach pakietu ułatwień dla firm. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Obowiązki pracodawcy związanie z rozwiązaniem stosunku pracy

Rozwiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracodawcy szereg obowiązków. Zakres obowiązków pracodawcy związanych z rozwiązaniem stosunku pracy uzależniony jest od tego, czy rozwiązanie następuje w trybie zwykłym, czy w trybie szczególnym.

Świadectwo pracy 2016

Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące uprawnień rodzicielskich. Wzór świadectwa pracy nie został jednak dostosowany do nowych przepisów. Jak więc uzupełnić świadectwo pracy w 2016 roku?

Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016

W związku ze zmianą przepisów od 22 lutego 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące umów na czas określony. Konsekwencją zmian było dostosowanie do nich nowego wzoru umowy o pracę.

Jak wypełnić świadectwo pracy po zmianach

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła szereg zmian w zakresie uprawnień rodzicielskich. Jednakże wzór świadectwa pracy nie został dostosowany do zmian związanych z rodzicielstwem. Mimo to pracodawcy powinni wpisywać do wystawianych świadectw pracy informacje o urlopach rodzicielskich. Jak to zrobić?

Kiedy pracodawca może potrącić z wynagrodzenia?

Kara pieniężna nie zawsze będzie potrącona z wynagrodzenia przysługującego za pracę wykonaną w danym miesiącu. W celu ochrony interesów pracowników określono tzw. limity lub granice dokonywanych potrąceń z przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Kiedy pracodawca powinien potrącić karę pieniężną?

Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacjach określonych przepisami kodeksu pracy. Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną z minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie sprostowania świadectwa pracy, w której ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na podstawie porozumienia. Czy należy wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze?

Potrącenie wynagrodzenia z kilku tytułów w przypadku rozwiązania umowy o pracę

Umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana 31 października z przyczyn niedotyczących pracownika. Wobec tego zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagroda uznaniowa. Pracownik ma jednak kilka potrąceń komorniczych. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia?

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy

W związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem sto­sunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świa­dectwo pracy. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał (np. informacje o okresach i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiąza­nia albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy).

Przywrócenie terminu w prawie pracy

Przywrócenie terminu to instytucja procesowa, która polega na dopuszcze­niu możliwości wykonania czynności procesowej po upływie terminu wyznaczonego do jej wykona­nia. Przywrócenie terminu w prawie pracy jest dopuszczalne w konkretnych sytuacjach.

Odszkodowania w prawie pracy

Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę.

Podstawowe obowiązki pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracodawcy wskazuje Kodeks pracy. Obowiązki pracodawcy mogą być związane z nawiązaniem stosunku pracy (zawarcie z pracow­nikiem umowy o pracę, skierowanie na szkolenie bhp), trwaniem stosunku pracy (organizo­wanie pracy i zapewnianie odpoczynków) bądź jego zakończeniem (wydanie świadectwa pracy).

Granice potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia pracownika

W celu ochrony interesów pracowników określono tzw. limity lub granice dokonywanych potrąceń z przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Kodeks pracy określa szczegółowo jakie potrącenia mogą być dokonywane z wynagrodzenia bez zgody pracownika.

Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia z ekwiwalentu za urlop

Pracownikowi wypłacono wynagrodzenie w pełnej wysokości, po czym przestał przychodzić do pracy. Pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy z ekwiwalentu można odliczyć nadpłacone wynagrodzenie?

Ważne zmiany w egzekucji zaległości alimentacyjnych

25 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zakłada ona uproszczenie procedur administracyjnych oraz skuteczniejsze odzyskiwanie zaległości alimentacyjnych, m.in. należności budżetu państwa będą egzekwowane w drodze egzekucji sądowej.

Treść świadectwa pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Treść świadectwa pracy jest odzwierciedleniem postanowień zawartych w ramach stosunku prawnego, który łączył strony zawartej umowy o pracę, czyli pracodawcę i pracownika.

Świadectwo pracy - termin wydania

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zatrudnienie u konkretnego pracodawcy. Dokument ten zawiera szereg informacji, od rodzaju wykonywanej pracy, wymiaru etatu, okresu trwania umowy, trybu rozwiązania oraz wielu innych informacji niezbędnych w celu ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Jaki jest termin wydania świadectwa pracy?

Kwota wolna od potrąceń w 2015 roku

Kwota wolna od potrąceń w 2015 r. uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1750 zł. Na jaką wysokość opiewa kwota wolna od potrąceń? Wyróżnia się trzy przypadki.

Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Śmierć pracownika wiąże się z powstaniem licznych obowiązków po stronie pracodawcy. Wygaśnięcie stosunku pracy rodzi konieczność rozliczenia się z należności przysługujących pracownikowi do dnia śmierci. W określonych przypadkach pracodawca wypłaca także odprawę pośmiertną. Kto otrzyma należne świadczenia? O jakie dokumenty i inne formalności musi zadbać pracodawca?

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika jest możliwe na gruncie polskiego prawa pracy. Reguluje to dział trzeci rozdział drugi Kodeksu pracy dotyczący ochrony wynagrodzenia za pracę.

Kiedy wydajemy świadectwo pracy?

Pracodawca jest zobligowany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

Wysokość odszkodowania z tytułu braku terminowego wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy powinno być wydane i przekazane pracownikowi w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. W razie braku terminowego wydania dokumentu pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o odszkodowanie. Jaka jest wysokość odszkodowania?

Terminy wydawania świadectwa pracy

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy. Jeżeli pracownik pracuje u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów terminowych, pracodawca wydaje świadectwo pracy z upływem 24 miesięcznego terminu.

Czy nagana zostanie umieszczona w świadectwie pracy?

Kara nagany jest jedną z kar w ramach odpowiedzialności porządkowej, którą pracodawca może nałożyć na pracownika. Kara ta ulega zatarciu po upływie roku nienagannej pracy. Co jednak jeżeli przed upływem tego terminu stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu? Czy nagana zostanie wpisana do świadectwa pracy?

Tryb wydania pracownikowi świadectwa pracy

Pracodawca wydaje świadectwo pracy pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Ustawodawca nie uregulował jednak trybu, w jakim świadectwo pracy powinno być wydawane.

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Zgodnie z prawem pracodawca może potrącać z wynagrodzenia pracowników pewne kwoty bez uzyskania zgody samych zainteresowanych. Jakie kwoty pracodawca może potrącić z wynagrodzenia?

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Składniki wynagrodzenia wolne od potrąceń pieniężnych kar porządkowych

Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty. Jakie składniki wynagrodzenia wolne są od potrąceń kar porządkowych?

Świadectwo pracy po przywróceniu do pracy

Wadliwe rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę uprawnia pracownika do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku wydania prawomocnego wyroku uwzględniającego powództwo pracownika pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika. Jakich zmian w związku z tym wydarzeniem pracodawca musi dokonać w świadectwie pracy?

Komornicze zajęcie wynagrodzenia

Kwestia możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy, gdyż dotyka ona nieodzownego elementu stosunku pracy - prawa do wynagrodzenia. Czy istnieje kwota wolna od potrąceń w przypadku komorniczego zajęcia wynagrodzenia? Jak zewidencjonować zajęcie wynagrodzenia przez komornika?

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Wyjątek od tej zasady stanowi instytucja potrącenia. Na mocy przepisów kodeksu pracy, potrącenie z wynagrodzenia jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Które z potrąceń wymagają zgody pracownika, a które mogą być dokonane nawet wbrew jego woli?

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Komornik do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przystępuje przez jego zajęcie. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Warto przy tym wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest ściśle związana z ochroną wynagrodzenia ze stosunku pracy. Wynagrodzenie jest bowiem istotnym elementem stosunku pracy, chronionym przez kodeks pracy. Pracownik nie może się go zrzec, ani przenieść prawa do niego na inną osobę, zaś pracodawca ma co do zasady obowiązek wypłacenia wynagrodzenia do rąk pracownika. Kiedy więc może nastąpić potrącenie z wynagrodzenia bez zgody pracownika?

Zasady wydawania świadectwa pracy – kontrowersyjne przepisy w praktyce

Pracodawcy zatrudniający pracowników m.in. na okres próbny i na czas określony wydają świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Dokument ten należy wydać, co do zasady, w dniu upływu 24-miesięcznego terminu zatrudnienia pracownika na podstawie tych umów.

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Świadectwo pracy – wzór

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym przez pracodawcę pracownikowi w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Jego elementy oraz zasady wystawiania zostały szczegółowo unormowane w kodeksie pracy oraz rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 15 maja 1996 roku. Jaki jest wzór świadectwa?

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym przez pracodawcę pracownikowi, w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Jego elementy oraz zasady wystawiania zostały szczegółowo unormowane w kodeksie pracy oraz rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej.

Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę w świadectwie pracy

Katalog przyczyn dotyczących rozwiązania stosunku pracy zawarty w art. 30 Kodeksu pracy nie jest zamknięty. Przepisy prawa pracy przewidują bowiem inne szczególne przypadki powodujące ustanie zatrudnienia, związane np. z przejęciem zakładu pracy czy przywróceniem pracownika do pracy.

Czy okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego trzeba zamieścić w świadectwie pracy

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a następnie świadczenie rehabilitacyjne są pobierane przez pracownika poszkodowanego w wyniku wypadku przy pracy. Czy w takim przypadku świadectwo pracy powinno zawierać okresy pobierania wskazanych świadczeń?

Potrącenie z wynagrodzenia i zasiłku przy jednoczesnym odliczeniu wynagrodzenia nadpłaconego

Pracodawca, który odliczył z wynagrodzenia pracownika nadpłatę, jaka wystąpiła w poprzednim miesiącu, dokonuje potrąceń komorniczych od wynagrodzenia pomniejszonego o tę nadpłatę. Stosuje przy tym przepisy ochronne dotyczące potrącenia z wynagrodzenia za pracę.

Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Świadczenia alimentacyjne mogą być potrącone z wynagrodzenia bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Pracodawca ma prawo dokonania ich na wniosek wierzyciela po przedstawieniu mu tytułu wykonawczego.

Zbiorcze świadectwa pracy


Obowiązek wydania przez pracodawcę świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy uzależniony jest od rodzaju umów. Dotyczy tylko umów terminowych w postaci: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Jak odzyskać od pracownika niedobór powstały w trakcie inwentaryzacji

Potrącenie niedoboru, który zostanie ujawniony w trakcie inwentaryzacji, z pensji pracownika jest możliwe wyłącznie za jego zgodą. Gdy pracodawca nie uzyska takiej zgody, musi dochodzić należności od pracownika w postępowaniu sądowym.

Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami

Odszkodowanie za rażące błędy pracodawcy nie stanowi szeroko rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym nie podlega ochronie wynikającej z art. 87 Kodeksu pracy.

REKLAMA