reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Obowiązek wydania świadectwa pracy ciąży na każdym pracodawcy, niezależnie od tego czy jest pracodawcą, który zatrudnia pracowników w ramach swojej działalności gospodarczej czy też na prywatne potrzeby. Świadectwo pracy jest dokumentem niezbędnym każdemu byłemu pracownikowi, niezależnie od tego czy pragnie podjąć kolejne zatrudnienie czy też nie. Dzięki świadectwu pracy pracownik nabywa prawo do urlopu u następnego pracodawcy, a także na podstawie świadectwa pracy ustalane są okresy składkowe do emerytury, co dla pracowników ma nawet większe znaczenie niż możliwość ustalenia właściwego wymiaru urlopu.

Obowiązek wydania świadectwa pracy wprowadzony został przez ustawodawcę w art. 97 Kodeksu Pracy (K.p.). Jednak Kodeks Pracy nie jest jedynym aktem prawnym odnoszącym się do obowiązku wydania świadectwa pracy, zasady wydawania świadectwa pracy przez pracodawcę zostały szczegółowo zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zgodnie z art. 97 ust. 1 K.p. „W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.” obowiązek w wydania świadectwa pracy pracownikowi przez pracodawcę powstaje automatycznie z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Ponieważ świadectwo wydawane jest w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy nie jest możliwe żądanie przez pracownika wydania takiego świadectwa przed ustaniem stosunku pracy. Jest to dość oczywiste, jednak mogą powstać pewne wątpliwości w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę zgodnie z art. 231 K.p. Ponieważ, zgodnie z normą prawną wynikającą z tego przepisu, nowy pracodawca automatycznie wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy nie dochodzi ani do rozwiązania, ani wygaśnięcia stosunku pracy, w związku z czym brak jest obowiązku wystawienia świadectwa pracy.

Świadectwo przed rozwiązaniem umowy o pracę

Powyższe stwierdzenia ma także duże znaczenie w związku z częstą sytuacją polegającą na zwracaniu się pracowników do pracodawcy z prośbą o wydanie świadectwa pracy jeszcze w trakcie trwania okresu wypowiedzenia, a co za tym idzie przed rozwiązaniem stosunku pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?/Fot. Fotolia
Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?/Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama