reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Komornik do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przystępuje przez jego zajęcie. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Warto przy tym wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.

Egzekucja z wynagrodzenie za pracę

Przepisy regulujące sposób przeprowadzania przez komornika zajęcia wynagrodzenia zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym z najefektywniejszych sposobów dochodzenia wierzytelności. Należy jednak pamiętać, że komornik może dokonać zajęcia nie tylko wynagrodzenia z tytułu wykonywania umowy o pracę w znaczeniu przepisów Kodeksu pracy, ale również wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, mianowania czy powołania.

Wniosek o przeprowadzenie egzekucji składa się do komornika, w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania. Jeżeli dłużnik nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania dłużnika w Polsce.

Do skutecznego zajęcia wierzytelności dochodzi tylko wtedy, gdy wierzyciel we wniosku, a następnie komornik w wezwaniu dokładnie oznaczą wierzytelność, która ma być przedmiotem egzekucji. Konieczne jest więc wskazanie osoby dłużnika oraz tytułu prawnego, z którego wynika wierzytelność.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest to pierwsza czynność egzekucyjna w postępowaniu egzekucyjnym, komornik powinien dokonać zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Doręczenie wezwania dłużnikowi

Zajęcie wynagrodzenia jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznie wypłacanego wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Obowiązki pracodawcy związane z przekazaniem wynagrodzenia

Dokonując zajęcia wynagrodzenia komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał pracownikowi, poza częścią wynagrodzenia wolną od potrąceń, żadnego wynagrodzenia, lecz:

  • przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
  • przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama