Czy nagana zostanie umieszczona w świadectwie pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Adrian Prusik, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp.k.
REKLAMA
Kara upomnienia i nagany
Zgodnie z art. 108 kodeksu pracy karą upomnienia lub nagany można ukarać pracownika w związku z nieprzestrzeganiem przez niego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Kara nagany w świadectwie pracy
Zgodnie z przepisem art. 113 kodeksu pracy po upływie roku nienagannej pracy kara taka ulega zatarciu, pracodawca musi usunąć z akt osobowych pracownika wszelkie wzmianki dotyczące nagany. Co jednak jeżeli przed upływem tego okresu stosunek pracy zostanie rozwiązany? Czy pracodawca umieści informację o karze nagany w świadectwie pracy?
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Odpowiedź na to pytanie musi być przecząca. Pracodawca nie ma prawa umieścić w świadectwie pracy informacji o karze dyscyplinarnej. Dotyczy to tak kary jeszcze niezatartej, jak i tym bardziej zatartej. Umieszczenie takiej informacji byłoby bowiem sprzeczne z charakterem kary porządkowej, która po określonym okresie ulega zatarciu i jest uważana za niebyłą.
Różnice między karą pieniężną a innymi karami porządkowymi
Treść świadectwa pracy
Zakres treści świadectwa pracy wyznaczają pracodawcy przepisy kodeksu pracy (art. 97 kodeksu pracy) oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.
Sprostowanie świadectwa pracy
W przypadku zamieszczenia przez pracodawcę informacji o karze porządkowej pracownikowi będzie przysługiwała możliwość skorzystania z trybu sprostowania, tj. najpierw poprzez wystosowanie odpowiedniego wniosku do pracodawcy, a po jego odmowie, wniesieniem pozwu o sprostowanie świadectwa pracy do sądu. Pracownik wnosi sprzeciw do pracodawcy w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia o nałożeniu kary porządkowej. W takiej sytuacji pracodawca powinien rozstrzygnąć o sprzeciwie w terminie kolejnych 14 dni, przy czym brak decyzji jest uważany za uznanie zasadności sprzeciwu. Jeżeli jednak w tym terminie pracodawca odrzuci sprzeciw pracownika, ten może wystąpić na drogę sądową w terminie kolejnych 14 dni od dnia otrzymania informacji o odrzuceniu sprzeciwu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 282 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat