| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest ściśle związana z ochroną wynagrodzenia ze stosunku pracy. Wynagrodzenie jest bowiem istotnym elementem stosunku pracy, chronionym przez kodeks pracy. Pracownik nie może się go zrzec, ani przenieść prawa do niego na inną osobę, zaś pracodawca ma co do zasady obowiązek wypłacenia wynagrodzenia do rąk pracownika. Kiedy więc może nastąpić potrącenie z wynagrodzenia bez zgody pracownika?

Kodek pracy stanowi, iż pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w sposób inny niż bezpośrednio do rąk pracownika, gdy stanowi tak układ zbiorowy pracy, lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę. Potrącenie z wynagrodzenia polega na zmniejszeniu wypłacanego wynagrodzenia o kwoty, przeznaczone również dla innych wierzycieli niż pracodawca. Według przepisów kodeku cywilnego, potrącenia dokonuje się z wynagrodzenia, łącznie ze wszystkimi dodatkami i wartością świadczeń w naturze, lecz po potrąceniu należnych na mocy ustawy podatków i opłat. Potrąceniu podlegają więc również nagrody jubileuszowe oraz wszelkie świadczenia w naturze z tytułu umowy o pracę przeliczone na wartość pieniężną.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Wszelkie potrącenia z wynagrodzenia, a więc również te, na które pracownik wyrazi zgodę, mogą mieć miejsce dopiero po odliczeniu od niego składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Potrącone z wynagrodzenia mogą zostać następujące należności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne, nałożone na pracownika przez pracodawcę, z tytułu nieprzestrzegania przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Powyżej wskazane należności, których regulowanie jest dopuszczone za pomocom dokonania potrącenia z wynagrodzenia, są jedynymi należnościami, które mogą być potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, a nawet wbrew jego woli. Potrącenia nie wskazane powyżej, wymagają pisemnej zgody pracownika.

Przedstawiona powyżej kolejność należności podlegających potrąceniu z wynagrodzenia nie jest przypadkowa. Jest to bowiem kolejność, z jaką dokonuje się potrąceń, w przypadku zbiegu ich tytułów.

Kwoty wolne od potrąceń, granice potrąceń

Kwota wolne od potrąceń, to nic innego część wynagrodzenia, z której nie można dokonać potrącenia. Kwotą wolna od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za prace, przysługujące przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy potrącenie ma zostać dokonane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Kwotę wolną od potrąceń w przypadku potrącania zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi stanowi 75 proc. wynagrodzenia minimalnego, zaś w przypadku potrącania kar pieniężnych nałożonych na pracownika – 90 proc wynagrodzenia minimalnego. W przypadku potraceń na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych, kwota wolna od potrąceń nie występuje.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »