REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Agnieszka Fryc
Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika. /Fot. Fotolia
Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest ściśle związana z ochroną wynagrodzenia ze stosunku pracy. Wynagrodzenie jest bowiem istotnym elementem stosunku pracy, chronionym przez kodeks pracy. Pracownik nie może się go zrzec, ani przenieść prawa do niego na inną osobę, zaś pracodawca ma co do zasady obowiązek wypłacenia wynagrodzenia do rąk pracownika. Kiedy więc może nastąpić potrącenie z wynagrodzenia bez zgody pracownika?

Kodek pracy stanowi, iż pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w sposób inny niż bezpośrednio do rąk pracownika, gdy stanowi tak układ zbiorowy pracy, lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę. Potrącenie z wynagrodzenia polega na zmniejszeniu wypłacanego wynagrodzenia o kwoty, przeznaczone również dla innych wierzycieli niż pracodawca. Według przepisów kodeku cywilnego, potrącenia dokonuje się z wynagrodzenia, łącznie ze wszystkimi dodatkami i wartością świadczeń w naturze, lecz po potrąceniu należnych na mocy ustawy podatków i opłat. Potrąceniu podlegają więc również nagrody jubileuszowe oraz wszelkie świadczenia w naturze z tytułu umowy o pracę przeliczone na wartość pieniężną.

Autopromocja

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Wszelkie potrącenia z wynagrodzenia, a więc również te, na które pracownik wyrazi zgodę, mogą mieć miejsce dopiero po odliczeniu od niego składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Potrącone z wynagrodzenia mogą zostać następujące należności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne, nałożone na pracownika przez pracodawcę, z tytułu nieprzestrzegania przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Powyżej wskazane należności, których regulowanie jest dopuszczone za pomocom dokonania potrącenia z wynagrodzenia, są jedynymi należnościami, które mogą być potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, a nawet wbrew jego woli. Potrącenia nie wskazane powyżej, wymagają pisemnej zgody pracownika.

Przedstawiona powyżej kolejność należności podlegających potrąceniu z wynagrodzenia nie jest przypadkowa. Jest to bowiem kolejność, z jaką dokonuje się potrąceń, w przypadku zbiegu ich tytułów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwoty wolne od potrąceń, granice potrąceń

Kwota wolne od potrąceń, to nic innego część wynagrodzenia, z której nie można dokonać potrącenia. Kwotą wolna od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za prace, przysługujące przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy potrącenie ma zostać dokonane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Kwotę wolną od potrąceń w przypadku potrącania zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi stanowi 75 proc. wynagrodzenia minimalnego, zaś w przypadku potrącania kar pieniężnych nałożonych na pracownika – 90 proc wynagrodzenia minimalnego. W przypadku potraceń na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych, kwota wolna od potrąceń nie występuje.

Zobacz również: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Obok kwot wolnych od potrąceń, kodeks pracy ustanawia granice potrąceń. W przypadku potrącenia alimentacyjnego, jego granicą jest suma trzech piątych wynagrodzenia, zaś w przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, potrącenia dokonuje się do wysokości połowy należnego wynagrodzenia. Potrącenia z tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne i zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, nie mogą przekraczać w sumie połowy wynagrodzenia, zaś łącznie z potrąceniami na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od powyższych potrąceń, kary pieniężne nałożone na pracownika, za jedno przekroczenie oraz za każdy jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz na pokrycie zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi.

Ponad to, należy pamiętać, iż są składniki wynagrodzenia, z których to potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych dokonuje się do ich pełnej wysokości. Są nimi: dodatkowe wynagrodzenie roczne, nagroda z zakładowego funduszu nagród, czy należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA