REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Świadectwo pracy. /Fot.Fotolia
Świadectwo pracy. /Fot.Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym przez pracodawcę pracownikowi, w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Jego elementy oraz zasady wystawiania zostały szczegółowo unormowane w kodeksie pracy oraz rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej.

Wydanie świadectwa pracy powinno nastąpić niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy z pracodawcą. Jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się stron stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Co powinno znaleźć się w świadectwie pracy

Głównymi danymi, jakie powinny znaleźć się w świadectwie pracy, są informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności mających wpływ na wygaśnięcie stosunku pracy, a także wszelkie informacje, które są niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Danymi, które są niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz uprawnień z ubezpieczenia społecznego są dane dotyczące:

Polecamy: Świadectwo pracy - wzór

 • wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
 • podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
 • wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego, w roku kalendarzowym, w którym miejsce miało ustanie stosunku pracy,
 • należności ze stosunku pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania stosunku pracy, z powodu braku środków finansowych,
 • okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
 • wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przysługującego pracownikowi na podstawie przepisów prawa pracy,
 •  wykorzystanego urlopu wychowawczego,
 • liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, ze względu na czasową niezdolność do pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 • wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, ze względu na wychowywanie przynajmniej jednego dziecka w wieku do 14 lat (do 2 dni w ciągu roku kalendarzowego),
 • okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę ze względu na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika,
 • okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
 • okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W świadectwie pracy zamieszcza się także wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia, jeśli takie ma miejsce. Dodatkowo pracownik może żądać zamieszczenia innych danych dotyczących stosunku pracy, w tym informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracownik ma prawo zadąć od pracodawcy sprostowania świadectwa pracy, jeśli zostało ono wystawione w sposób błędny. Na zgłoszenie żądania poprawienia świadectwa pracy pracownik ma 7 dni, licząc od dnia jego otrzymania. Jeśli pracodawca nie uwzględni wniosku o sprostowanie świadectwa pracy, pracownik może wystąpić z wnioskiem o jego sprostowanie do sądu pracy.

Termin wydania świadectwa pracy

Co do zasady, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca wydaje świadectwo pracy w dniu, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie tejże umowy. Jeśli jednak nie jest możliwe wydanie świadectwa pracy we wskazanym dniu, pracodawca dostarcza je byłemu pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej, w terminie 7 dni od dnia, w którym doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszło ze względu na śmierć pracownika, pracodawca załącza świadectwo pracy pracownika do jego akt osobowych, a o jego wydanie mogą się ubiegać członkowie rodziny lub inna osoba będąca spadkobiercą zmarłego pracownika.

Polecamy także: Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę w świadectwie pracy

Jeden pracodawca, kilka umów o pracę

W sytuacji, w której pracownik był związany z tym samym pracodawcą umową o prace na okres próbny, umową o pracę na czas określony lub umową o pracę na czas wykonywania określonej pracy, po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wydania mu świadectwa pracy, obejmującego zakończone już okresy zatrudnienia powstałego na podstawie tychże umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od pierwszej z nich. Oczywiście pracownik znajdujący się we wskazanej sytuacji, może w każdej chwili żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej ze wskazanych umów lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na ich podstawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA