Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu staż pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące staż pracy.
Dyskryminacja - kiedy nierówne traktowanie jest dopuszczalne
Aktualizacja: 14.02.2011
Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których dopuszczalne jest zachowanie pracodawcy, spełniające przesłanki do uznania go za dyskryminujące. Może on zróżnicować kryteria przyjęcia kandydatów do pracy, jeśli wymaga tego rodzaj oferowanej pracy. Może też zwiększać szanse poprawy warunków pracy określonej grupie pracowników. »
Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego
Aktualizacja: 30.06.2010
15 lipca Trybunał Konstytucyjny zbada, czy ustalenie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala wiek emerytalny mężczyzn na 65, a kobiet - na 60 lat. »
Staż pracy a dyskryminacja ze względu na wiek
Aktualizacja: 13.05.2010
Odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek może być uzasadnione celami polityki zatrudnienia i rynku pracy. »
Czy można odmówić pracownikom udziału w szkoleniu
Aktualizacja: 21.12.2009
Organizujemy szkolenie dla pracowników. Chcemy skierować na szkolenie pracowników zatrudnionych w firmie na podstawie umowy na czas określony przez okres krótszy niż rok. Czy to jest dyskryminacja? »
Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach
Aktualizacja: 01.04.2009
Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa? »
Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania
Aktualizacja: 20.02.2009
W naszej firmie pracuje 18 pracowników. Ze względu na kłopoty ekonomiczne musimy zwolnić 8 pracowników. Przeprowadzając zwolnienia z pracy chcemy w pierwszej kolejności zwalniać pracowników z najkrótszym stażem pracy w naszej firmie, ponieważ pracownicy przeznaczeni do zwolnienia mają zbliżone kwalifikacje i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Czy zastosowanie takiego kryterium przy zwolnieniach nie zostanie uznane za naruszenie zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu? »
Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji
Aktualizacja: 15.12.2008
Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »