REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców
W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców
shutterstock

REKLAMA

W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

Rzecznik praw obywatelskich był gościem debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG, który odbędzie się w końcu stycznia 2024 r. Uczestnicy debaty zwracali uwagę na korzyści płynące z wdrożenia przez firmy zasad ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny). Eksperci przekonywali, że zalety są wielorakie i polegają m.in. na zdobywaniu przewagi konkurencyjnej i osiąganiu efektywności kosztowej. Jak podnosili uczestnicy debaty, wdrożenie standardów ESG daje także szanse na naprawę wielu niesprawiedliwości społecznych np. zniwelowanie dyskryminacji w miejscu pracy.

Autopromocja

Stereotypy dyskryminują

„Do biura rzecznika wpływa dużo skarg od osób, które czują się dyskryminowane z tego powodu, że nie mogą znaleźć pracy – albo w ogóle, albo pracy zgodnej ze swoimi kompetencjami – z powodu stereotypów” – powiedział Wiącek. Zaznaczył, że w mentalności ludzi, również pracodawców, funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców.

RPO zwrócił uwagę, że obecnie pracuje zaledwie kilkanaście procent osób z orzeczoną niepełnosprawnością. „Oczywiście jest też dużo do zrobienia, jeśli chodzi o nastawianie samych osób z niepełnosprawnościami, ponieważ one też zbyt często nie mają w sobie wystarczająco odwagi, żeby poszukać pracy. Natomiast gdy chodzi o pracodawców, to funkcjonuje bardzo dużo stereotypów związanych z tym, że osoba z niepełnosprawnością jest mniej wydajna, będzie gorszym pracownikiem” – powiedział Wiącek.

Płaca minimalna dla osób z wyższym wykształceniem

Osobom z niepełnosprawnościami – dodał rzecznik – najczęściej oferuje się pracę w firmach ochroniarskich lub sprzątających za minimalną pensję, mimo że są to niejednokrotnie ludzie z wyższym wykształceniem. 

„To jest ogromny problem. Mogę się posłużyć przykładem konkretnej sprawy. Pani, która jest z niepełnosprawnością sprzężoną, ukończyła dwa, czy trzy kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim (…) i musiała z powrotem wrócić na drugi koniec Polski do swojego rodzinnego domu, bo nie istnieje żaden program, który pozwoliłby na znalezienie mieszkania w Warszawie, co jest podstawą, żeby w ogóle poszukiwać pracy” – wskazał Wiącek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stereotypy dotyczą też uchodźców

Zdaniem Marcina Wiącka stereotypy dotyczą też uchodźców. „Miałem kilka tygodni temu bardzo wstrząsające spotkanie z uchodźczyniami z Czeczenii, które mieszkają w Polsce od wielu lat, również część z nich była dobrze wykształcona i one nie mogą znaleźć pracy, część z nich nawet nie może uruchomić konta w banku, wyłącznie ze względu na rosyjski paszport i pewien stereotyp, który się z tym wiąże” – wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że w społeczeństwie nie ma świadomości, że uchodźczynie z Czeczenii to często kobiety, które przeszły dwie wojny, dlatego znalazły się w naszym kraju. „Rosyjski paszport jest przeszkodą, żeby można było normalnie funkcjonować. Niestety stereotypy są głęboko zakorzenione, dlatego mówiąc o ESG również warto mieć ten wątek pod uwagę” – zaznaczył RPO.

(PAP)

Autopromocja
Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Natkaa
    2023-10-03 14:44:14
    Portal kadrowy od "Wiedza i Praktyka" powinien oferować szeroką gamę aktualnych informacji na temat prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz innych aspektów zarządzania personelem.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta niektórych dokumentów rozliczeniowych. Czy pracodawcy grożą sankcje?

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

REKLAMA

Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

REKLAMA

Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

REKLAMA