REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwalczać ageizm w miejscu pracy

Jak zwalczać ageizm w miejscu pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, stanowi poważne wyzwanie w dzisiejszym społeczeństwie. Dotyka on nie tylko życia codziennego, ale także miejsc pracy. Ageizm może prowadzić do nierównego traktowania pracowników, ograniczać ich szanse na rozwój zawodowy i wpływać negatywnie na atmosferę w firmie. 
rozwiń >

Warto zrozumieć, jak zwalczać ageizm w miejscu pracy, aby stworzyć bardziej sprawiedliwe i przyjazne środowisko dla wszystkich pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Świadomość ageizmu

Pierwszym krokiem w zwalczaniu ageizmu w miejscu pracy jest zwiększenie świadomości na ten temat. Warto edukować pracowników i kierownictwo na temat ageizmu, jego negatywnych skutków i sposobów rozpoznawania. 

Organizacje mogą organizować szkolenia, seminaria lub kampanie edukacyjne, aby zwiększyć świadomość problemu.

Eliminowanie stereotypów

Stereotypy związane z wiekiem często leżą u podstaw ageizmu. Pracownicy mogą być oceniani na podstawie swojego wieku, co prowadzi do niesprawiedliwego traktowania. Eliminowanie tych stereotypów jest kluczowe. 

Warto zachęcać do myślenia o pracownikach nie ze względu na ich wiek, ale na ich kompetencje, umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość różnorodności wiekowej

Mieszane zespoły wiekowe mogą przynosić wiele korzyści. Różnorodność wiekowa w miejscu pracy może przyczynić się do różnorodności perspektyw i pomysłów, co może prowadzić do lepszej efektywności i innowacji. 

Zachęcanie do współpracy między różnymi grupami wiekowymi może pomóc w zwalczaniu ageizmu i tworzeniu bardziej zintegrowanych zespołów.

Polityka równości wiekowej

Wprowadzenie polityki równości wiekowej w firmie może pomóc w zwalczaniu ageizmu. Taka polityka może zakładać, że wszyscy pracownicy są traktowani równo niezależnie od wieku, a wszelkie przypadki dyskryminacji ze względu na wiek są ścigane i sankcjonowane. 

To daje pracownikom pewność, że są chronieni przed ageizmem.

Elastyczne podejście do pracy

Firmy mogą promować elastyczne podejście do pracy, które uwzględnia różne potrzeby pracowników w różnym wieku. To może obejmować elastyczne godziny pracy, telepracę czy dostosowanie obowiązków do indywidualnych umiejętności i potrzeb. 

Tego rodzaju podejście pozwala pracownikom pracować efektywnie, niezależnie od wieku.

Programy szkoleniowe i rozwojowe

Warto inwestować w programy szkoleniowe i rozwojowe, które są dostępne dla wszystkich pracowników, niezależnie od wieku. Dzięki temu każdy pracownik ma szansę na rozwijanie swoich umiejętności i awans zawodowy

Programy te powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i umiejętności pracowników.

Monitorowanie i raportowanie

Firmy mogą wprowadzić system monitorowania i raportowania przypadków ageizmu w miejscu pracy. Pracownicy powinni mieć możliwość zgłaszania incydentów związanych z ageizmem, a organizacja powinna reagować na te sygnały i podejmować odpowiednie działania.

Podsumowując, zwalczanie ageizmu w miejscu pracy jest ważne zarówno dla pracowników, jak i dla samej firmy. Działania mające na celu zwiększenie świadomości, eliminowanie stereotypów, promowanie równości wiekowej i inwestowanie w rozwój pracowników mogą przyczynić się do stworzenia bardziej sprawiedliwego i przyjaznego środowiska pracy. To nie tylko korzystne dla pracowników, ale także może wpłynąć na sukces organizacji poprzez zwiększenie efektywności i innowacyjności. Ageizm to problem, z którym możemy skutecznie walczyć, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki.

Zobacz także: Adultyzm

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA