REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwalczać ageizm w miejscu pracy

Jak zwalczać ageizm w miejscu pracy
Jak zwalczać ageizm w miejscu pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, stanowi poważne wyzwanie w dzisiejszym społeczeństwie. Dotyka on nie tylko życia codziennego, ale także miejsc pracy. Ageizm może prowadzić do nierównego traktowania pracowników, ograniczać ich szanse na rozwój zawodowy i wpływać negatywnie na atmosferę w firmie. 
rozwiń >

Warto zrozumieć, jak zwalczać ageizm w miejscu pracy, aby stworzyć bardziej sprawiedliwe i przyjazne środowisko dla wszystkich pracowników.

Autopromocja

Świadomość ageizmu

Pierwszym krokiem w zwalczaniu ageizmu w miejscu pracy jest zwiększenie świadomości na ten temat. Warto edukować pracowników i kierownictwo na temat ageizmu, jego negatywnych skutków i sposobów rozpoznawania. 

Organizacje mogą organizować szkolenia, seminaria lub kampanie edukacyjne, aby zwiększyć świadomość problemu.

Eliminowanie stereotypów

Stereotypy związane z wiekiem często leżą u podstaw ageizmu. Pracownicy mogą być oceniani na podstawie swojego wieku, co prowadzi do niesprawiedliwego traktowania. Eliminowanie tych stereotypów jest kluczowe. 

Warto zachęcać do myślenia o pracownikach nie ze względu na ich wiek, ale na ich kompetencje, umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość różnorodności wiekowej

Mieszane zespoły wiekowe mogą przynosić wiele korzyści. Różnorodność wiekowa w miejscu pracy może przyczynić się do różnorodności perspektyw i pomysłów, co może prowadzić do lepszej efektywności i innowacji. 

Zachęcanie do współpracy między różnymi grupami wiekowymi może pomóc w zwalczaniu ageizmu i tworzeniu bardziej zintegrowanych zespołów.

Polityka równości wiekowej

Wprowadzenie polityki równości wiekowej w firmie może pomóc w zwalczaniu ageizmu. Taka polityka może zakładać, że wszyscy pracownicy są traktowani równo niezależnie od wieku, a wszelkie przypadki dyskryminacji ze względu na wiek są ścigane i sankcjonowane. 

To daje pracownikom pewność, że są chronieni przed ageizmem.

Elastyczne podejście do pracy

Firmy mogą promować elastyczne podejście do pracy, które uwzględnia różne potrzeby pracowników w różnym wieku. To może obejmować elastyczne godziny pracy, telepracę czy dostosowanie obowiązków do indywidualnych umiejętności i potrzeb. 

Tego rodzaju podejście pozwala pracownikom pracować efektywnie, niezależnie od wieku.

Programy szkoleniowe i rozwojowe

Warto inwestować w programy szkoleniowe i rozwojowe, które są dostępne dla wszystkich pracowników, niezależnie od wieku. Dzięki temu każdy pracownik ma szansę na rozwijanie swoich umiejętności i awans zawodowy. 

Programy te powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i umiejętności pracowników.

Autopromocja

Monitorowanie i raportowanie

Firmy mogą wprowadzić system monitorowania i raportowania przypadków ageizmu w miejscu pracy. Pracownicy powinni mieć możliwość zgłaszania incydentów związanych z ageizmem, a organizacja powinna reagować na te sygnały i podejmować odpowiednie działania.

Podsumowując, zwalczanie ageizmu w miejscu pracy jest ważne zarówno dla pracowników, jak i dla samej firmy. Działania mające na celu zwiększenie świadomości, eliminowanie stereotypów, promowanie równości wiekowej i inwestowanie w rozwój pracowników mogą przyczynić się do stworzenia bardziej sprawiedliwego i przyjaznego środowiska pracy. To nie tylko korzystne dla pracowników, ale także może wpłynąć na sukces organizacji poprzez zwiększenie efektywności i innowacyjności. Ageizm to problem, z którym możemy skutecznie walczyć, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki.

Zobacz także: Adultyzm

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • 303
    2023-09-13 12:22:47
    Ageizm? A może wiekizm? Coraz więcej tych potworków z angielskiego.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

REKLAMA

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

REKLAMA