REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Równość płci w miejscu pracy: Jak wyeliminować nierówności

Równość płci
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Równość płci w miejscu pracy to temat, który stał się jednym z kluczowych aspektów współczesnego społeczeństwa. Walka o równość i sprawiedliwość stała się jednym z głównych nurtów dyskusji na temat praw człowieka, a miejsce pracy stanowi centralną arenę tej walki. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie praw kobiet, nadal istnieją wyraźne nierówności płciowe, które wymagają uwagi, analizy i działań naprawczych. 

W tym artykule zgłębimy różne aspekty tej problematyki oraz przedstawimy praktyczne strategie, które mogą pomóc w wyeliminowaniu nierówności płci w miejscu pracy.

Autopromocja

Równość płci: wprowadzenie do problemu

Równość płci to zasada, która wymaga uczciwego traktowania wszystkich pracowników, niezależnie od płci. Niestety, mimo że obecnie wiele krajów wprowadziło prawa chroniące prawa kobiet i mężczyzn, nierówności nadal są powszechne. 

Wynagrodzenia, awanse zawodowe, a nawet dostęp do pewnych stanowisk nadal są często uzależnione od płci pracownika. To zagadnienie jest nie tylko kwestią etyczną, ale również ekonomiczną – organizacje, które promują równość płci, często odnoszą lepsze wyniki finansowe i innowacje.

Źródła nierówności płci w miejscu pracy

Różnice w zarobkach między płciami pozostają jednym z największych problemów. Kobiety często otrzymują niższe wynagrodzenia za tę samą pracę, co ich męscy odpowiednicy. Wielu ekonomistów wskazuje na tzw. szklany sufit, czyli niemożność awansu kobiet na wyższe stanowiska zarządcze.

Kobiety często doświadczają dyskryminacji w związku z macierzyństwem. Nieuczciwe praktyki związane z urlopem macierzyńskim, brakiem elastyczności w godzinach pracy czy brakiem wsparcia dla pracujących matek są problemem, z którym wiele kobiet boryka się na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kobiety są nadal zdecydowanie mniejszością na stanowiskach kierowniczych i zarządach firm. Brak reprezentacji kobiet na najwyższych szczeblach decyzyjnych wpływa na podejmowanie decyzji, które nie zawsze odzwierciedlają potrzeby i perspektywy kobiet w miejscu pracy.

Strategie na rzecz równości płci

Organizacje powinny wprowadzać polityki równościowe, które zapewniają uczciwe traktowanie pracowników niezależnie od płci. Polityki te mogą obejmować regularne przeglądy wynagrodzeń, promowanie elastycznych godzin pracy oraz wsparcie dla pracujących rodziców.

Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe. Organizacje powinny prowadzić szkolenia i kampanie edukacyjne, które pomagają w zrozumieniu problemów związanych z nierównościami płciowymi oraz promują równość i akceptację w miejscu pracy.

Aby zwiększyć liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych, konieczne jest podejmowanie aktywnych działań na rzecz zwiększania ich reprezentacji. Programy monitoringu, szkolenia przywódcze dla kobiet oraz inicjatywy wspierające rozwój zawodowy są kluczowe dla tego celu.

Podsumowanie: Walka o równość płci w miejscu pracy jest nie tylko kwestią moralną, ale także kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego. Organizacje, które podejmują działania na rzecz eliminacji nierówności płci, tworzą bardziej sprawiedliwe, innowacyjne i efektywne środowisko pracy. Poprzez wprowadzanie równościowych polityk, edukację oraz zwiększanie reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych, możemy budować lepszą przyszłość, w której każdy pracownik ma równe szanse i możliwości, niezależnie od płci.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Decimus Maximus
    2023-10-24 14:32:21
    Autor stawia znak równania między bezpłciowym traktowaniu pracownika, a równością między kobietami i mężczyznami (a może mężczyznami i kobietami? przecież to bez różnicy), podejmuje dyskusje nad utrudnianiem w osiąganiu, korzystaniu lub blokowaniu przywilejów przeznaczonych dla jednej z płci. Nie porusza równości w pracach wymagających, w trudnych warunkach środowiskowych, a wyłącznie w intratnych i wpływowych dziedzinach czy stanowiskach. Podkreśla ewentualne profity dla ogółu, jako pewnik, wyłącznie w sytuacji zwiększenia zatrudnienia jednej z płci. Czy artykuł zachwalający kawę, może świadczyć o równości z herbatą jako naparu?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA