REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą a staż pracy w Polsce i ulga na powrót - najważniejsze informacje

Ewelina Mazur
Ekspert z zakresu kadr i płac
praca za granicą staż pracy w polsce ulga na powrót dokumenty tłumaczenie na język polski
Praca za granicą a staż pracy w Polsce - ulga na powrót, dokumenty, tłumaczenie na język polski
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy praca za granicą wlicza się do stażu pracy w Polsce? W tym artykule omówimy w jaki sposób praca za granicą jest uwzględniana przy obliczaniu stażu pracy w Polsce, jakie dokumenty są niezbędne, aby odpowiednio udokumentować swoje doświadczenie zawodowe zdobyte poza krajem oraz jakie ustawodawca przewidział ulgi dla pracowników powracających do Polski z pracy za granicą.

Praca za granicą a staż pracy

Emigracja Polaków do pracy za granicą jest zjawiskiem często spotykanym. Oferuje Polakom nie tylko atrakcyjne zarobki, ale także nowe doświadczenia zawodowe, kulturowe oraz możliwość nabycia nowych umiejętność językowych. Emigracja zarobkowa wiąże się z wyzwaniami, tj.: rozłąka z rodziną, konieczność adaptacji do nowego środowiska kulturowego oraz formalności związane z legalizacją pobytu i pracy. W ostatnich latach coraz większa liczba osób zdecydowała się na powrót do Polski. Taka decyzja wiąże się z wieloma pytaniami dotyczącymi wpływu wykonywanej pracy na staż pracy w Polsce oraz możliwości skorzystania z ulg na powrót.

REKLAMA

Autopromocja

Jak praca za granicą wpływa na staż pracy w Polsce?

Udokumentowanie stażu pracy jest bardzo istotne nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Staż pracy ma bezpośredni wpływ na uprawnienia pracownika związane z zatrudnieniem oraz potwierdza doświadczenie pracownika. Dodatkowo jest podstawą do obliczania należnych świadczeń emerytalnych, rentowych oraz benefitów pracowniczych, tj.: urlop wypoczynkowy, dodatki za staż pracy czy zasiłki chorobowe. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. Oznacza to, że każda wykonywana praca poza granicami polski, którą pracownik może udokumentować, wlicza się do stażu pracy w Polsce. Nie ma tu znaczenia w jakim kraju praca była wykonywana oraz jakie obywatelstwo posiada pracownik. Kluczowym elementem jest dysponowanie dokumentami potwierdzającymi staż pracy, z których jasno musi wynikać jaka praca była świadczona na rzecz pracodawcy oraz okresy jej wykonywania, tak aby pracodawca na podstawie przedstawionych przez pracownika dokumentów miał pewność jaki rodzaj pracy wykonywał pracownik w przedstawionych okresach.

Ważne

Potwierdzenie stażu pracy może być udokumentowane za pośrednictwem: umowy o pracę, zaświadczenia od pracodawcy, paska z wypłaty. Nie ma wymogu prawnego przedstawienia pracodawcy odpowiednika zagranicznego świadectwa pracy.

Takie stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którym pracownik może potwierdzić zagraniczne okresy zatrudnienia wszelkimi dokumentami, które uprawdopodobniają fakt zatrudnienia u pracodawcy poza granicami Polski.

Czy dokumenty potwierdzające staż pracy za granicą trzeba tłumaczyć?

Co do zasady, pracodawca może żądać od pracownika przetłumaczenia przedstawionych dokumentów na język polski. Zastosowanie ma tu art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim, zgodnie z którym w Rzeczpospolitej Polskiej wykonywanie przepisów z zakresu prawa pracy, używa się języka polskiego, jeśli praca ma odbywać się na terytorium Polski, a pracownik posiada miejsce zamieszkanie na jej terytorium. Dodatkowo art. 8 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim, mówi wprost o konieczności sporządzenie dokumentacji z zakresu prawa pracy w języku polski.

Kto pokrywa koszty tłumaczenia dokumentów zza granicy?

Koszt jaki należy ponieść za tłumaczenie dokumentów potwierdzających staż pracy za granicą ciąży na pracowniku. Wynika to wprost z art. 6 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Dodatkowo, przepisy nie regulują kwestii, czy tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego, jednak dla potwierdzenia autentyczności przedstawionych przez pracownika dokumentów, takie tłumaczenie będzie stanowiło niepodważalny dowód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga na powrót

Ulga na powrót to rozwiązanie podatkowe mające na celu zachęcenie Polaków do powrotu do kraju po okresie pracy za granicą. Wprowadza ona preferencyjne warunki tzw.: zerowy PIT dla osób, które zdecydują się na ponowne osiedlenie w Polsce i pozwala na zwolnienie od podatku dochodowego niektórych przychodów osiągniętych w ciągu czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych przez podatników, którzy powrócili z pracy za granicami polski i zamieszkali na jej terytorium po dniu 31 grudnia 2021 r. Zwolniony w ramach w/w ulgi podatek stosuje się do przychodu nie przekraczającego 85 528 zł w danym roku podatkowym. Ulga na powrót obejmuje przychodny uzyskane z pracy na etacie, umowy zlecenie, zasiłku macierzyńskiego oraz działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, stawką 5% oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Skorzystać z ulgi na powrót można w dowolnym momencie trwania roku kalendarzowego, a w przypadku umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz zasiłku macierzyńskiego, wiąże się ze złożeniem odpowiedniego oświadczenia płatnikowi.

Skorzystać z ulgi na powrót mogą podatnicy, którzy:

  • w wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium Polski podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, oraz
  • nie miał miejsca zamieszkania na terytorium Polski w okresie obejmującym:
    - trzy lata kalendarzowe poprzedzające bezpośrednio rok, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz
    - okres od początku roku, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, do dnia poprzedzającego dzień, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz
  • posiada obywatelstwo polskie, Kartę Polaka lub obywatelstwo innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, lub miał miejsce zamieszkania nieprzerwanie:
    - co najmniej przez trzyletni okres w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki,
    - na terytorium Polski przez co najmniej 5 lat kalendarzowych poprzedzających trzyletni okres, oraz
  • posiada certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do tego zwolnienia, oraz
  • nie korzystał poprzednio, w całości lub w części, z tego zwolnienia – w przypadku, gdy ponownie przenosi miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
oprac. Emilia Panufnik
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA