REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą a staż pracy w Polsce i ulga na powrót - najważniejsze informacje

Ewelina Mazur
Ekspert z zakresu kadr i płac
praca za granicą staż pracy w polsce ulga na powrót dokumenty tłumaczenie na język polski
Praca za granicą a staż pracy w Polsce - ulga na powrót, dokumenty, tłumaczenie na język polski
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy praca za granicą wlicza się do stażu pracy w Polsce? W tym artykule omówimy w jaki sposób praca za granicą jest uwzględniana przy obliczaniu stażu pracy w Polsce, jakie dokumenty są niezbędne, aby odpowiednio udokumentować swoje doświadczenie zawodowe zdobyte poza krajem oraz jakie ustawodawca przewidział ulgi dla pracowników powracających do Polski z pracy za granicą.

Praca za granicą a staż pracy

Emigracja Polaków do pracy za granicą jest zjawiskiem często spotykanym. Oferuje Polakom nie tylko atrakcyjne zarobki, ale także nowe doświadczenia zawodowe, kulturowe oraz możliwość nabycia nowych umiejętność językowych. Emigracja zarobkowa wiąże się z wyzwaniami, tj.: rozłąka z rodziną, konieczność adaptacji do nowego środowiska kulturowego oraz formalności związane z legalizacją pobytu i pracy. W ostatnich latach coraz większa liczba osób zdecydowała się na powrót do Polski. Taka decyzja wiąże się z wieloma pytaniami dotyczącymi wpływu wykonywanej pracy na staż pracy w Polsce oraz możliwości skorzystania z ulg na powrót.

REKLAMA

Autopromocja

Jak praca za granicą wpływa na staż pracy w Polsce?

Udokumentowanie stażu pracy jest bardzo istotne nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Staż pracy ma bezpośredni wpływ na uprawnienia pracownika związane z zatrudnieniem oraz potwierdza doświadczenie pracownika. Dodatkowo jest podstawą do obliczania należnych świadczeń emerytalnych, rentowych oraz benefitów pracowniczych, tj.: urlop wypoczynkowy, dodatki za staż pracy czy zasiłki chorobowe. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. Oznacza to, że każda wykonywana praca poza granicami polski, którą pracownik może udokumentować, wlicza się do stażu pracy w Polsce. Nie ma tu znaczenia w jakim kraju praca była wykonywana oraz jakie obywatelstwo posiada pracownik. Kluczowym elementem jest dysponowanie dokumentami potwierdzającymi staż pracy, z których jasno musi wynikać jaka praca była świadczona na rzecz pracodawcy oraz okresy jej wykonywania, tak aby pracodawca na podstawie przedstawionych przez pracownika dokumentów miał pewność jaki rodzaj pracy wykonywał pracownik w przedstawionych okresach.

Ważne

Potwierdzenie stażu pracy może być udokumentowane za pośrednictwem: umowy o pracę, zaświadczenia od pracodawcy, paska z wypłaty. Nie ma wymogu prawnego przedstawienia pracodawcy odpowiednika zagranicznego świadectwa pracy.

Takie stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którym pracownik może potwierdzić zagraniczne okresy zatrudnienia wszelkimi dokumentami, które uprawdopodobniają fakt zatrudnienia u pracodawcy poza granicami Polski.

Czy dokumenty potwierdzające staż pracy za granicą trzeba tłumaczyć?

Co do zasady, pracodawca może żądać od pracownika przetłumaczenia przedstawionych dokumentów na język polski. Zastosowanie ma tu art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim, zgodnie z którym w Rzeczpospolitej Polskiej wykonywanie przepisów z zakresu prawa pracy, używa się języka polskiego, jeśli praca ma odbywać się na terytorium Polski, a pracownik posiada miejsce zamieszkanie na jej terytorium. Dodatkowo art. 8 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim, mówi wprost o konieczności sporządzenie dokumentacji z zakresu prawa pracy w języku polski.

Kto pokrywa koszty tłumaczenia dokumentów zza granicy?

Koszt jaki należy ponieść za tłumaczenie dokumentów potwierdzających staż pracy za granicą ciąży na pracowniku. Wynika to wprost z art. 6 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Dodatkowo, przepisy nie regulują kwestii, czy tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego, jednak dla potwierdzenia autentyczności przedstawionych przez pracownika dokumentów, takie tłumaczenie będzie stanowiło niepodważalny dowód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga na powrót

Ulga na powrót to rozwiązanie podatkowe mające na celu zachęcenie Polaków do powrotu do kraju po okresie pracy za granicą. Wprowadza ona preferencyjne warunki tzw.: zerowy PIT dla osób, które zdecydują się na ponowne osiedlenie w Polsce i pozwala na zwolnienie od podatku dochodowego niektórych przychodów osiągniętych w ciągu czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych przez podatników, którzy powrócili z pracy za granicami polski i zamieszkali na jej terytorium po dniu 31 grudnia 2021 r. Zwolniony w ramach w/w ulgi podatek stosuje się do przychodu nie przekraczającego 85 528 zł w danym roku podatkowym. Ulga na powrót obejmuje przychodny uzyskane z pracy na etacie, umowy zlecenie, zasiłku macierzyńskiego oraz działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, stawką 5% oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Skorzystać z ulgi na powrót można w dowolnym momencie trwania roku kalendarzowego, a w przypadku umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz zasiłku macierzyńskiego, wiąże się ze złożeniem odpowiedniego oświadczenia płatnikowi.

Skorzystać z ulgi na powrót mogą podatnicy, którzy:

  • w wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium Polski podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, oraz
  • nie miał miejsca zamieszkania na terytorium Polski w okresie obejmującym:
    - trzy lata kalendarzowe poprzedzające bezpośrednio rok, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz
    - okres od początku roku, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, do dnia poprzedzającego dzień, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz
  • posiada obywatelstwo polskie, Kartę Polaka lub obywatelstwo innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, lub miał miejsce zamieszkania nieprzerwanie:
    - co najmniej przez trzyletni okres w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki,
    - na terytorium Polski przez co najmniej 5 lat kalendarzowych poprzedzających trzyletni okres, oraz
  • posiada certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do tego zwolnienia, oraz
  • nie korzystał poprzednio, w całości lub w części, z tego zwolnienia – w przypadku, gdy ponownie przenosi miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA