REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3600 zł odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy. Od Nowego Roku – o prawie 700 zł więcej!

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości prawne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nierówne traktowanie w pracy jest podstawą do odszkodowania dla pracownika, tak jak w przypadku dyskryminacji. Odszkodowanie nie może być niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości prawne.

Naruszenie przez pracodawcę zarówno przepisów o niedyskryminacji jak i o zakazie nierównego traktowania w zatrudnieniu powoduje obowiązek wypłaty odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Taki pogląd wyraziła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w uchwale podjętej 24 sierpnia 2023 r.

Autopromocja

Odszkodowanie za nierówne traktowanie przez pracodawcę

Skład trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpatrywał pytanie prawne skierowane przez Sąd Okręgowy w Krakowie: 

„Czy do odszkodowania dochodzonego z tytułu naruszenia zasady równego traktowania art.112 K.p. znajdują zastosowanie przepisy Rozdziału IIa Działu I Kodeksu pracy (w szczególności art.183d K.p.)?”.

Zgodnie z art. 112 Kodeksu pracy pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma – na podstawie art. 183d Kodeksu pracy – prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

Ważne
Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi:
  • do 31 grudnia 2023 r. – 3600 zł,
  • od 1 stycznia 2024 r. – 4242 zł,
  • od 1 lipca 2024 r. – 4300 zł.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości

Dotychczas w orzecznictwie funkcjonowały dwa stanowiska dotyczące stosowania przepisów dotyczących roszczeń z przepisów Kodeksu pracy o nierównym traktowaniu w zatrudnieniu, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przepisy odnoszące się do dyskryminacji nie mają zastosowania w przypadkach nierównego traktowania w zatrudnieniu niespowodowanego przyczyną uznaną za podstawę dyskryminacji;
  • przez nierówne traktowanie należy rozumieć zarówno dyskryminację ze względu na niedozwolone kryterium różnicujące, jak i inne przypadki nierównego traktowania w zatrudnieniu. 
Ważne
Sąd Najwyższy podjął uchwałę o treści:

​Przepis art. 183d K.p. ma zastosowanie do odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania (art. 112 K.p.).

Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały z 24 sierpnia 2023 r.  dotychczasowe wyroki SN nie dawały jednoznacznej odpowiedzi, czy dyskryminacja jest tym samym co nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Wynika to z niekonsekwencji ustawodawcy, który w przepisach Kodeksu pracy o nierównym traktowaniu i dyskryminacji traktuje te pojęcia zamiennie.

Odszkodowanie za nierówne traktowanie na podstawie Kodeksu pracy

W uchwale Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że wolą ustawodawcy było przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu osób wykonujących tę samą pracę i w każdym wypadku chodzi o traktowanie dyskryminujące.  Nie trzeba przy tym sięgać do uregulowań Kodeksu cywilnego (art. 471 tego Kodeksu), bowiem wystarczające będą regulacje Kodeksu pracy. SN wskazał, że art. 183d Kodeksu pracy daje zatem możliwość zasądzenia odszkodowania za każdy przejaw nierównego traktowania, a nie tylko dyskryminacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA