REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracownika a staż pracy. Będą zmiany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
paragraf lupa szkło powiększające prawo przepisy prawne akty normatywne ustawa rozporządzenie zarządzenie dekret obwieszczenie uprawnienia pracownika nowelizacja kodeksu pracy staż pracy ogólny staż pracy zakładowy staż pracy
Uprawnienia pracownika a staż pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Czym jest staż pracy

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji stażu pracy. Dlatego przyjmuje się, że jest to okres zatrudnienia, w którym pracownik świadczył pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru czy też spółdzielczej umowy o pracę. Do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto do stażu pracy wliczane są m.in.:

  • okres nauki;
  • okres, za który przysługuje odszkodowanie w razie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników;
  • okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka.

Do okresu zatrudnienia wlicza się także okres służby m.in. w Policji, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Do stażu pracy nie wlicza się natomiast np. okresów świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych czy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ogólny staż pracy i zakładowy staż pracy

REKLAMA

Kodeks pracy nie przewiduje ogólnej zasady, według której ustalany jest staż pracy. Z tego względu, w celu ustalenia prawa do świadczeń i uprawnień pracowniczych, rozróżnia się dwa rodzaje stażu pracy - ogólny staż pracy i zakładowy staż pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do zakładowego stażu pracy zalicza się okres zatrudnienia, od którego zależy uprawnienie pracownika wynikające tylko z okresu pracy u danego pracodawcy. Ten rodzaj stażu pracy ma wpływ np. na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony oraz wysokość odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę i odprawy pośmiertnej.

Z kolei do ogólnego stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia pracownika u wszystkich pracodawców. Ogólny staż pracy ma wpływ na ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika oraz nabycie prawa do urlopu wychowawczego.

Przykład

Pan Grzegorz i pan Stanisław zostali w tym samym dniu zatrudnieni u pracodawcy X i świadczą dla niego pracę od dwóch lat. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pan Grzegorz, który jest młodym człowiekiem i nigdy wcześniej nie świadczył pracy ani nie prowadził pozarolniczej działalności, ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop w tym samym wymiarze przysługuje także panu Stanisławowi, mimo że ma on ponad 40 lat i przed zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę przez 15 lat świadczył pracę na rzecz pracodawcy X na podstawie umowy-zlecenia.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Od dłuższego czasu trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym zasad obliczania okresu zatrudnienia. Taka zmiana jest konieczna – według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustalanie stażu pracy wyłącznie z odwołaniem się do okresów zatrudnienia na podstawie stosunku pracy prowadzi do nierównego traktowania innych osób. Aktualnie obowiązujące przepisy utrudniają dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych i stanowisk, na których wymagane jest posiadanie określonego stażu. Według MRPiPS budzi to istotne wątpliwości w zakresie zgodności takiego rozwiązania z konstytucyjną zasadą równości.

Założenia projektu nowelizacji Kodeksu pracy zakładają wliczanie do stażu pracy okresów m.in.:

  • wykonywania przez osobę fizyczną umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia;
  • wykonywania przez osobę fizyczną umowy agencyjnej;
  • prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności (np. działalności gospodarczej czy działalności w zakresie wolnego zawodu).

Wliczeniu do stażu pracy będą też podlegały okresy służby m.in. w Policji, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej czy Straży Marszałkowskiej.

Jeżeli projektowana nowelizacja Kodeksu pracy wejdzie w życie, wówczas zmienią się zasady ustalania zarówno zakładowego stażu pracy, jak i ogólnego stażu pracy. W rezultacie osoby, które po wielu latach np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na umowę-zlecenie po raz pierwszy podejmą zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, nie będą traktowane jak pracownicy z krótkim stażem. Będzie to miało oczywisty i korzystny wpływ na ich uprawnienia pracownicze. Zmiana może m.in. wydłużyć okresy wypowiedzenia, wymiar urlopu wypoczynkowego, zwiększyć odprawę pieniężną w razie zwolnienia grupowego.

Przykład

Załóżmy, że projektowana nowelizacja Kodeksu pracy już obowiązuje. Sytuacja pana Grzegorza, o którym mowa w poprzednim przykładzie, nie uległa zmianie i nadal przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni. Inaczej będzie w przypadku wspomnianego w poprzednim przykładzie pana Stanisława. Do jego stażu pracy wlicza się także okres świadczenia pracy na podstawie umowy-zlecenia. Teraz jego staż pracy wynosi 17 lat i z tego tytułu przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

REKLAMA

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

REKLAMA

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

REKLAMA