REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Motywowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy szkolenia mogą być dobrym motywatorem?

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do 3 lat.

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

W przypadku rozwiązania z pracownicą w ciąży umowy o pracę z naruszeniem prawa po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnej wysokości, pod warunkiem stwierdzenia tego naruszenia prawomocnym wyrokiem sądu.

REKLAMA

Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim dodatek z tytułu urodzenia dziecka do końca 2011 roku ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży.

Zasady wypłacania becikowego zostaną zmienione

Zmienią się zasady wypłacania becikowego - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dostaną je ci, którzy okażą zaświadczenie potwierdzające co najmniej jedną wizytę ciężarnej u ginekologa lub położnej. Dotychczas wymagano zaświadczenia, że kobieta była pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

Modelowanie zachowań pracowników za pomocą nagród i kar

Teoria motywacji to wiedza obszerna i ciągle nie do końca odkryta. W praktyce organizacje tworzą własne systemy motywacyjne, zwykle szczegółowo wpisane w regulaminy i procedury. Na ile jednak te systemy i działania są zgodne z psychologiczną wiedzą na temat motywacji człowieka? W jaki sposób szefowie mają skutecznie motywować pracowników do pracy?

REKLAMA

Urlopy ojcowskie dla żołnierzy zawodowych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do szefa MON Bogdana Klicha o podjęcie działań, które będą skutkowały stworzeniem przepisów umożliwiających żołnierzom zawodowym korzystanie z urlopów ojcowskich. Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że resort od pewnego czasu analizuje regulacje w tym zakresie.

Uprawnienia rodzicielskie w 2010 r.

Od 6 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Efektywność pracowników jest coraz niższa

Według badania Talent Club „Polski menedżer czasów kryzysu” jedynie 23 proc. menedżerów pracuje ze stuprocentową efektywnością. Z kolei ponad połowa ankietowanych przyznała, że ich efektywność wynosi pomiędzy 60-70 proc. Wskutek spowolnienia gospodarczego firmy zostały zmuszone do efektywniejszego zarządzania wydajnością pracy swoich podwładnych.

Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Przerwy na karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownicom karmiącym więcej niż jedno dziecko przysługują dwie wydłużone przerwy, po 45 minut każda.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Czy z rzemieślnika można zrobić pasjonata?

Czy pracownikom mogą przydać się szkolenia z zakresu kreatywności opierające się na niekonwencjonalnych metodach, jeśli w żaden sposób nie nawiązują do ich życia zawodowego? Rozpatrzmy warsztat twórczego myślenia i działania, na którym kompletni amatorzy kreują teatr improwizacji, a laicy w sferze muzyki tworzą utwory muzyczne. Jaki może mieć on wpływ na uruchomienie ich twórczego potencjału np. w branży finansowej?

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2010 r., oprócz prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, pracownikowi będzie przysługiwać prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

W jaki sposób liderzy radzą sobie w czasie złej koniunktury

Liderzy to też ludzie. Podobnie jak ich zespoły, nie pozostają obojętni na to, co dzieje się na kryzysowym rynku. Czasem ulegają panice, spada im motywacja, bywają też zmęczeni kolejnymi wieściami z rynkowego frontu. Jakie są ich najtrudniejsze wyzwania? Jak dają sobie radę w tych niełatwych czasach?

Urlop ojcowski - nowe uprawnienie pracownicze

1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać przepisy regulujące tzw. urlop ojcowski.

Czy wykorzystując pozamaterialne czynniki motywacji, można zdobyć lojalność pracowników?

Z powodu pogorszenia się koniunktury gospodarczej kierownictwo firmy wstrzymało wzrost płac i premii. Jednocześnie firma jest w trakcie zmiany siedziby i wyposażenia. Proces ten jest już na bardzo zaawansowanym etapie i obecnie wycofanie się z dokończenia inwestycji byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Powoduje to jednak dezorientację i oburzenie pracowników. Jak można zmotywować pracowników przy braku możliwości finansowych?

Zmiana kodeksu pracy - większa ochrona pracowników-rodziców

Większą ochronę pracowników korzystających z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który m.in. miał na celu podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków. Zdaniem Ministerstwa Pracy oraz posłów PO, w budżecie nie ma na to pieniędzy.

Dodatkowy urlop macierzyński

1 stycznia 2010 r. wejdą w życie przepisy przyznające pracownicy prawo do tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ten można uznać za fakultatywną część urlopu macierzyńskiego.

System świadczeń rodzinnych obejmie większą liczbę dzieci

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak chce, by system świadczeń rodzinnych objął wszystkie rodziny wychowujące dzieci. Jak powiedziała, głównym celem prac prowadzonych w resorcie jest to, aby świadczenie rodzinne, bądź ulga podatkowa - która też jest rodzajem takiego świadczenia - trafiły do większej liczby dzieci.

Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Coraz częściej firmy starają się szukać nietypowych form świętowania. Rezygnują z rutynowego „śledzika” i w okresie przedświątecznym nawiązują kontakty z domami dziecka, ośrodkami pomocy społecznej lub hospicjami, dla których przygotowują wigilie, prezenty, zbierają fundusze lub prowadzą różne inne działania w ramach wolontariatu. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stają się coraz ciekawszym pomysłem na obchody świąt.

"Becikowe" nie dla wszystkich

W przyszłym roku w Olsztynie gminna zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe, wypłacana będzie nie wszystkim, a tylko najbardziej potrzebującym rodzinom. Wysokość gminnego "becikowego" nie zmieni się i nadal wynosi 200 zł.

Jak efektywnie kosztowo i ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt

Działania skierowane na budowanie lojalności pracowników oraz ich motywację do pracy mają bez wątpienia długofalowy charakter i rozłożone są na cały rok. Jednak bez względu na to, jakie działania podejmujemy i jak dokładnie je zaplanujemy, celebracja Bożego Narodzenia, choć jest stałym punktem działań marketingu wewnętrznego, zawsze zaskakuje tym samym pytaniem: jak ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt?

Dlaczego oraz w jaki sposób warto dbać o poziom satysfakcji pracowników?

Za kluczowy cel swojej pracy jako menedżera działu personalnego uważam zapewnienie firmie odpowiednio wykwalifikowanej i umotywowanej kadry. Zakładam, że produktywność wykwalifikowanego personelu zależy w dużej mierze od jego morale, czyli poczucia satysfakcji z pracy. Zdaję sobie ponadto sprawę z tego, że chcąc zatrzymać w firmie najbardziej wartościowych pracowników, powinienem większą uwagę przyłożyć do utrzymania wysokiego morale wśród załogi. W związku z powyższym mam pytanie, w jaki sposób warto zadbać o wysoki poziom satysfakcji pracowników?

Czy pracodawcy odliczą od podatku wydatki na żłobki przyzakładowe

Minister pracy Jolanta Fedak proponuje, by przedsiębiorcy, którzy założą przyzakładowy żłobek, mogli odliczać wydatki ponoszone na ten cel od kosztów uzyskania przychodu. Propozycję traktuje jako element polityki rodzinnej państwa. Pracodawcy i związkowcy pomysł popierają. Resort finansów twierdzi, że go rozważy, choć zastrzega, że na razie oficjalnie o nim nie wie.

Nowy program wspierania rodzin wielodzietnych

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała, że na przełomie roku ministerstwo przedstawi założenia nowego programu wspierania rodzin. Jednym z jego zadań ma być większa pomoc dla rodzin, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

Długość urlopu macierzyńskiego a sytuacje losowe

Zasady przyznawania urlopu macierzyńskiego Kodeks pracy określa w dziale ósmym mówiącym o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.

Odmowa udzielenia pracownikowi dnia wolnego

Pracodawca może żądać udokumentowania okoliczności, które uzasadniają przyznanie dnia wolnego, np. przez przedłożenie odpisu aktu urodzenia. Nieprzedłożenie przez pracownika takiego dokumentu może uzasadniać odmowę udzielenia dnia wolnego.

Trudności z wypłatą becikowego

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak alarmuje, że wiele kobiet nie może przedstawić zaświadczenia lekarskiego niezbędnego do otrzymania becikowego z powodu długich terminów oczekiwania na wizytę lekarską. RPD zwrócił się w tej sprawie do minister pracy Jolanty Fedak.

Opieka nad dzieckiem

Pracownikowi niedawno urodziło się dziecko. W związku z tym wystąpił o udzielenie mu 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem i zaproponował termin tego zwolnienia. Jednak w tym czasie pracownik będzie niezbędny w firmie. Proszę o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w terminie wskazanym przez pracownika i udzielić go w innym terminie, czy jest zobowiązany do zastosowania się do wniosku pracownika? Od jakiego momentu pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy?

Inicjowanie przyszłości - IT w służbie zarządzania przez cele

Zarządzanie przez cele powoduje, że pracownik myślący i działający w kategoriach celu inicjuje przyszłość i ponosi za nią odpowiedzialność. Wskazanie celów, jakie ma osiągnąć, oraz jasne powiązanie ich z celami organizacji powoduje nie tylko znaczące zwiększenie motywacji, lecz także porządkuje samą organizację. Dzięki mechanizmowi uzgadniania (negocjacji) celów możemy także otrzymać informację zwrotną o wykonalności założonych celów na każdym poziomie organizacji. Pomocne w tym może być odpowiednie narzędzie informatyczne.

Ochrona pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego objęci będą szczególną ochroną stosunku pracy jak pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Taką zmianę przewiduje projekt zmian przepisów kodeksu pracy, który rozpatrzy Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Orzeł czy reszka czyli o podejmowaniu decyzji biznesowych

Decyzje w firmie to system naczyń połączonych, który w znacznym stopniu wpływa na efektywność organizacji i jej elastyczność w dostosowywaniu się do realiów rynkowych. Dlatego warto przyjrzeć się, jak ów system zwykle działa w organizacjach, a jak mógłby działać, jak najefektywniej spełniał swoje zadanie.

Skrócony wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi od 20 do 37 tygodni i zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jednak w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka, pracownicy przysługuje krótszy urlop macierzyński.

Ciąża pracownicy zatrudnionej sezonowo

Jedna z pracownic zatrudnionych tylko na sezon jest w ciąży. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Zajmowane przez nią stanowisko nie jest już nam potrzebne po sezonie. Czy możemy z taką pracownicą rozwiązać umowę?

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zainteresowana jest obniżeniem wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 1867 k.p. Pracownica wnioskuje o obniżenie czasu pracy z całego etatu do 1/2 etatu. Chciałaby pracować przez 8 godzin dziennie przez połowę miesiąca, aż do wypracowania obowiązującego ją wymiaru czasu pracy (w zakładzie pracy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy), natomiast pracodawca wolałby, aby pracownica pracowała codziennie przez 4 godziny. Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić zaproponowany przez pracownicę harmonogram czasu pracy, czy raczej zależy to całkowicie od jego decyzji? Czy w razie obniżenia wymiaru czasu pracy wynagrodzenie pracownicy może być obniżone? Czy brak możliwości wprowadzenia zaproponowanego przez pracownicę harmonogramu czasu pracy uzasadnia rozwiązanie z nią umowy o pracę?

Zmiana zasad wypłacania "becikowego"

Od 1 listopada zmieniają się zasady wypłacania "becikowego": aby je otrzymać trzeba będzie przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że kobieta była pod opieką lekarza co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu, przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Wyjazdy incentive jako nowa forma motywacji pracowników

Na Zachodzie wyjazdy motywacyjne dla pracowników są znanym i często używanym narzędziem marketingowym. W Polsce jest to wciąż nowa forma, ale pracodawcy coraz częściej po nią sięgają. Wyjazdy incentive są świetną formą nagradzania pracowników. Podróże motywacyjne to niezapomniane wyjazdy, łączące program turystyczny z zadaniami organizowanymi w niecodziennych miejscach i okolicznościach.

Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Nasza pracownica wyszła ponownie za mąż. Mąż ma dorosłą studiującą córkę, która z nimi mieszka i jest wychowywana przez ojca i macochę, która jej formalnie nie przysposobiła. Czy w razie śmierci pracownicy córka jej męża ma prawo do renty rodzinnej po macosze? Co będzie w sytuacji, gdy wcześniej ZUS przyzna jej prawo do renty po biologicznej matce?

Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP

Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Obowiązkowa opieka lekarska podczas ciąży

Od 1 listopada br. zmienią się przepisy o wypłacie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Przy ubieganiu się o te świadczenia trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską podczas ciąży.

REKLAMA