reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Coraz częściej firmy starają się szukać nietypowych form świętowania. Rezygnują z rutynowego „śledzika” i w okresie przedświątecznym nawiązują kontakty z domami dziecka, ośrodkami pomocy społecznej lub hospicjami, dla których przygotowują wigilie, prezenty, zbierają fundusze lub prowadzą różne inne działania w ramach wolontariatu. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stają się coraz ciekawszym pomysłem na obchody świąt.

Święta Bożego Narodzenia za pasem. Lada moment zacznie się szał zakupów, prezentów, życzeń świątecznych. Ten nastrój przenosi się także do firm. Święta w firmie to przede wszystkim specyficzna atmosfera i odświętny wystrój. W wielu miejscach stawiane i dekorowane są choinki, wieszane kolorowe lampki. Z głośników radiowych słychać kolędy. Wszyscy stają się dla siebie nieco milsi, spotykają się, żeby złożyć sobie życzenia. W dużych przedsiębiorstwach obowiązek organizacji spotkania świątecznego spoczywa przeważnie na dziale personalnym. Pracodawcy starają się wykorzystać ten okres, aby nagradzać najlepszych pracowników. Najpopularniejszym prezentem pozostają nadal pieniądze i bony towarowe. W wielu firmach organizowane są spotkania świąteczne lub wigilie poza siedzibą firmy. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Agencję Show Service Events Marketing, różnego rodzaju imprezy firmowe są nadal bardzo dobrym narzędziem budowy relacji międzyludzkich. Pracownicy uważają, że spotkania firmowe pomagają im nawiązać bliższy kontakt z innymi współpracownikami (81 proc.) i, co więcej, powodują, że łatwiej im się z nimi współpracuje (71 proc.). 38 proc. badanych stwierdza także, że po spotkaniu firmowym bardziej utożsamia się z firmą, w której pracuje.

Firmy wchodzą w okres świąteczny bogatsze w doświadczenia z czasu kryzysu. Dla wielu z nich były to bardzo trudne czasy. Pomimo to niewiele z nich rezygnuje z celebrowania tego czasu. Uważają, że lojalność i zaangażowanie, które w ten sposób buduje się w organizacji, będzie procentowało przez cały następny rok.

Zapytaliśmy niektóre z firm, w jaki sposób właśnie przed świętami nagradzają pracowników za cały rok pracy.

Magdalena Meiborg

szef Działu Personalnego, Farm Frites Poland Dwa

Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. w Bobrownikach istnieje od grudnia 1993 roku. Nasza firma zajmuje się uprawą i przechowalnictwem ziemniaków, o odmianach nadających się do produkcji frytek. Kapitał firmy należy do dwóch holenderskich spółek: Aviko i Farm Frites, które posiadają po 50 proc. udziałów.

W ubiegłym roku świętowaliśmy 15-lecie powstania firmy, co sprowokowało niemało refleksji. Z dumą możemy powiedzieć, że nasza firma przeszła wiele pozytywnych zmian od początku swego istnienia. Konfrontacja zachodniego stylu zarządzania z rzeczywistością postpegeerowską była doskonałą okazją do poznania różnych sposobów myślenia i działania.

Motywacja do pracy i zaangażowanie pracowników jest kluczowym składnikiem sukcesu firmy. Święta są doskonałą okazją do podziękowania pracownikom za ich wkład w ten sukces. Na kilka dni przed wigilią spotykamy się na wspólnej kolacji, podczas której dyrektor w swoim corocznym przemówieniu przybliża wszystkim sytuację firmy, podsumowuje rok i składa podziękowania wszystkim pracownikom. Ponadto nasi pracownicy otrzymują świąteczne karty podarunkowe. Staramy się także utrzymywać kontakt z pracownikami, którzy odeszli na emeryturę i w okolicy świąt przypominamy o sobie skromnym prezentem w postaci bonów.

Najatrakcyjniejszym wydarzeniem w roku jest jednak Bal Świąteczno-Noworoczny, urządzany na początku roku w przepięknym miejscu dla pracowników i ich małżonków. Przenosimy się wówczas w bajeczny klimat i wspólnie bawimy dla uczczenia kolejnego roku pracy w naszej firmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama