REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?
Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy informuje: przyjechałeś z Ukrainy, szukasz pracy lub pracujesz w Polsce – przeczytaj nasze ulotki, wejdź na stronę internetową, obejrzyj porady wideo. To wszystko opracowaliśmy specjalnie w Twoim ojczystym języku.
rozwiń >

Kiedy pobyt Ukraińców jest legalny w Polsce?

Obywatele Ukrainy, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. legalnie przybyli do Polski z Ukrainy (nie tylko bezpośrednio, ale również przez inne kraje) w związku z trwającymi w Ukrainie działaniami wojennymi i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski mają prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r., tj. do 24 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wjazd obywatela Ukrainy na terytorium RP nie został zarejestrowany przez Straż Graniczną podczas kontroli granicznej, zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy następuje na jego wniosek o nadanie numeru PESEL, który należy złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy – nie później niż 90 dni od dnia wjazdu do Polski

Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia do legalnego pobytu. Oczywiście, jeżeli obywatel Ukrainy wykonujący pracę w Polsce, zatrudniony przez podmioty prowadzące działalność w Polsce, jest skierowany do wykonywania swojej pracy poza granicami Polski – nie utraci on statusu legalnego pobytu w Polsce.

Kim jest obywatel Ukrainy?

Przez obywatela Ukrainy rozumie się także małżonka obywatela Ukrainy, który nie posiada obywatelstwa ukraińskiego, jeśli przybył on na terytorium Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa.

Czy obywatel Ukrainy może legalnie pracować na terytorium Polski?

Tak, obywatel Ukrainy może leganie pracować w Polsce. Co ważne nie jest zobowiązany do posiadania zezwolenia na pracę czy oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji w PUP – jeżeli tylko pracodawca w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomi powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Jeżeli obywatel Ukrainy złożył wniosek o ochronę międzynarodową (status uchodźcy), również może wykonywać pracę w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce?

Tak, obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce mają możliwość podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście muszą mieć wcześniej nadany numer PESEL).

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Po zgłoszeniu do PUP zamiaru zatrudnienia obywatela Ukrainy, powinien on być skierowany na badania lekarskie, które wykażą czy jest zdolny do pracy. Jeżeli tak, wówczas podmiot zatrudniający powinien przedstawić do wglądu obywatelowi Ukrainy umowę, która będzie sporządzona w języku dla niego zrozumiałym (ukraiński, angielski czy polski). Dla ułatwienia umowa może być dwu języczna, polsko-ukraińska. Kiedy Ukrainiec się zdecyduje na zatrudnienie umowa powinna zostać podpisana. Niezgodne z prawem jest dopuszczenie do pracy bez podpisanej umowy czy choćby bez potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Obywatela Ukrainy należy następnie zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego – w terminie 7 dni. Krótko po zatrudnieniu, pracodawca powinien zaznajomić obywatela Ukrainy z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz z podstawowymi uprawnieniami.

Co umowa powinna określać?

Umowa o pracę zawarta z obywatelem Ukrainy powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy i rodzaj pracy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, miejsce wykonywania pracy; wymiar czasu pracy; termin rozpoczęcia pracy. Oczywiście można też wskazać inne elementy. Jeżeli w zakładzie pracy jest regulamin pracy czy płacy obywatel Ukrainy powinien zostać z nimi zapoznany.

Jakie umowy można zawrzeć i na jaki czas?

Mając na uwadze fakt, że legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce trwa przez 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r., tj. do 24 sierpnia 2023 r. to wydaje się, że zawieranie z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony nie ma większego sensu. Oczywiście na początku można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy a następnie umowę czy umowy na czas określony.

Umowa o pracę czy umowa zlecenia?

Obywatele Ukrainy powinni mieć świadomość, co dokładnie w swoich ulotkach i informacjach wyjaśnia PIP, że czym innym jest umowa o pracę a czym innym umowa cywilnoprawna (np. zlecenia, o dzieło czy agencyjna). Przy zatrudnieniu w ramach stosunku pracy w oparciu o Kodeks Pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Jeżeli te elementy będą spełnione umowa cywilnoprawna nie powinna zostać zawarta, a jeśli już została zawarta to powinna być rozwiązana, a w jej miejsce powinna być zawarta umowa o pracę.

Jakie prawa pracownicze mają obywatele Ukrainy zatrudnieni w ramach stosunku pracy?

Do obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach stosunku pracy stosuje się przepisy Kodeksu Pracy. Do najważniejszych praw pracowniczych należą:

  • swoboda nawiązania stosunku pracy

  • poszanowanie dóbr osobistych obywatela Ukrainy

  • prawo do równego traktowania i zakaz dyskryminacji, m.in. ze względu na narodowość

  • prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

  • prawo do minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. jest to 3010 zł brutto) i terminowego otrzymywania wynagrodzenia

  • prawo do przerw w pracy, prawo do urlopu wypoczynkowego

  • prawo do tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich

  • uprawnienia związane z rodzicielstwem

Jakie najważniejsze obowiązki ma obywatel Ukrainy będący pracownikiem w Polsce?

Pracownik będący obywatelem Ukrainy, pracujący w Polsce jest obowiązany m.in.:

  • przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;

  • przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;

  • przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;

  • dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;

  • przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;

  • przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. 2022 r. poz. 1510).

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 12 marca 20222 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 583)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA