REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?
Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy informuje: przyjechałeś z Ukrainy, szukasz pracy lub pracujesz w Polsce – przeczytaj nasze ulotki, wejdź na stronę internetową, obejrzyj porady wideo. To wszystko opracowaliśmy specjalnie w Twoim ojczystym języku.
rozwiń >

Kiedy pobyt Ukraińców jest legalny w Polsce?

Obywatele Ukrainy, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. legalnie przybyli do Polski z Ukrainy (nie tylko bezpośrednio, ale również przez inne kraje) w związku z trwającymi w Ukrainie działaniami wojennymi i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski mają prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r., tj. do 24 sierpnia 2023 r.

Autopromocja

Jeżeli wjazd obywatela Ukrainy na terytorium RP nie został zarejestrowany przez Straż Graniczną podczas kontroli granicznej, zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy następuje na jego wniosek o nadanie numeru PESEL, który należy złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy – nie później niż 90 dni od dnia wjazdu do Polski

Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia do legalnego pobytu. Oczywiście, jeżeli obywatel Ukrainy wykonujący pracę w Polsce, zatrudniony przez podmioty prowadzące działalność w Polsce, jest skierowany do wykonywania swojej pracy poza granicami Polski – nie utraci on statusu legalnego pobytu w Polsce.

Kim jest obywatel Ukrainy?

Przez obywatela Ukrainy rozumie się także małżonka obywatela Ukrainy, który nie posiada obywatelstwa ukraińskiego, jeśli przybył on na terytorium Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa.

Czy obywatel Ukrainy może legalnie pracować na terytorium Polski?

Tak, obywatel Ukrainy może leganie pracować w Polsce. Co ważne nie jest zobowiązany do posiadania zezwolenia na pracę czy oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji w PUP – jeżeli tylko pracodawca w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomi powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Jeżeli obywatel Ukrainy złożył wniosek o ochronę międzynarodową (status uchodźcy), również może wykonywać pracę w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce?

Tak, obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce mają możliwość podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście muszą mieć wcześniej nadany numer PESEL).

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Po zgłoszeniu do PUP zamiaru zatrudnienia obywatela Ukrainy, powinien on być skierowany na badania lekarskie, które wykażą czy jest zdolny do pracy. Jeżeli tak, wówczas podmiot zatrudniający powinien przedstawić do wglądu obywatelowi Ukrainy umowę, która będzie sporządzona w języku dla niego zrozumiałym (ukraiński, angielski czy polski). Dla ułatwienia umowa może być dwu języczna, polsko-ukraińska. Kiedy Ukrainiec się zdecyduje na zatrudnienie umowa powinna zostać podpisana. Niezgodne z prawem jest dopuszczenie do pracy bez podpisanej umowy czy choćby bez potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Obywatela Ukrainy należy następnie zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego – w terminie 7 dni. Krótko po zatrudnieniu, pracodawca powinien zaznajomić obywatela Ukrainy z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz z podstawowymi uprawnieniami.

Co umowa powinna określać?

Umowa o pracę zawarta z obywatelem Ukrainy powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy i rodzaj pracy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, miejsce wykonywania pracy; wymiar czasu pracy; termin rozpoczęcia pracy. Oczywiście można też wskazać inne elementy. Jeżeli w zakładzie pracy jest regulamin pracy czy płacy obywatel Ukrainy powinien zostać z nimi zapoznany.

Jakie umowy można zawrzeć i na jaki czas?

Mając na uwadze fakt, że legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce trwa przez 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r., tj. do 24 sierpnia 2023 r. to wydaje się, że zawieranie z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony nie ma większego sensu. Oczywiście na początku można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy a następnie umowę czy umowy na czas określony.

Umowa o pracę czy umowa zlecenia?

Obywatele Ukrainy powinni mieć świadomość, co dokładnie w swoich ulotkach i informacjach wyjaśnia PIP, że czym innym jest umowa o pracę a czym innym umowa cywilnoprawna (np. zlecenia, o dzieło czy agencyjna). Przy zatrudnieniu w ramach stosunku pracy w oparciu o Kodeks Pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Jeżeli te elementy będą spełnione umowa cywilnoprawna nie powinna zostać zawarta, a jeśli już została zawarta to powinna być rozwiązana, a w jej miejsce powinna być zawarta umowa o pracę.

Jakie prawa pracownicze mają obywatele Ukrainy zatrudnieni w ramach stosunku pracy?

Do obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach stosunku pracy stosuje się przepisy Kodeksu Pracy. Do najważniejszych praw pracowniczych należą:

 • swoboda nawiązania stosunku pracy

 • poszanowanie dóbr osobistych obywatela Ukrainy

  Autopromocja
 • prawo do równego traktowania i zakaz dyskryminacji, m.in. ze względu na narodowość

 • prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

 • prawo do minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. jest to 3010 zł brutto) i terminowego otrzymywania wynagrodzenia

 • prawo do przerw w pracy, prawo do urlopu wypoczynkowego

 • prawo do tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich

 • uprawnienia związane z rodzicielstwem

Jakie najważniejsze obowiązki ma obywatel Ukrainy będący pracownikiem w Polsce?

Pracownik będący obywatelem Ukrainy, pracujący w Polsce jest obowiązany m.in.:

 • przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;

 • przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;

 • przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;

 • dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;

 • przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;

 • przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. 2022 r. poz. 1510).

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 12 marca 20222 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 583)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA