REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?
Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy informuje: przyjechałeś z Ukrainy, szukasz pracy lub pracujesz w Polsce – przeczytaj nasze ulotki, wejdź na stronę internetową, obejrzyj porady wideo. To wszystko opracowaliśmy specjalnie w Twoim ojczystym języku.
rozwiń >

Kiedy pobyt Ukraińców jest legalny w Polsce?

Obywatele Ukrainy, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. legalnie przybyli do Polski z Ukrainy (nie tylko bezpośrednio, ale również przez inne kraje) w związku z trwającymi w Ukrainie działaniami wojennymi i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski mają prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r., tj. do 24 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli wjazd obywatela Ukrainy na terytorium RP nie został zarejestrowany przez Straż Graniczną podczas kontroli granicznej, zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy następuje na jego wniosek o nadanie numeru PESEL, który należy złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy – nie później niż 90 dni od dnia wjazdu do Polski

Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia do legalnego pobytu. Oczywiście, jeżeli obywatel Ukrainy wykonujący pracę w Polsce, zatrudniony przez podmioty prowadzące działalność w Polsce, jest skierowany do wykonywania swojej pracy poza granicami Polski – nie utraci on statusu legalnego pobytu w Polsce.

Kim jest obywatel Ukrainy?

Przez obywatela Ukrainy rozumie się także małżonka obywatela Ukrainy, który nie posiada obywatelstwa ukraińskiego, jeśli przybył on na terytorium Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa.

Czy obywatel Ukrainy może legalnie pracować na terytorium Polski?

Tak, obywatel Ukrainy może leganie pracować w Polsce. Co ważne nie jest zobowiązany do posiadania zezwolenia na pracę czy oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji w PUP – jeżeli tylko pracodawca w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomi powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Jeżeli obywatel Ukrainy złożył wniosek o ochronę międzynarodową (status uchodźcy), również może wykonywać pracę w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce?

Tak, obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce mają możliwość podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście muszą mieć wcześniej nadany numer PESEL).

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Po zgłoszeniu do PUP zamiaru zatrudnienia obywatela Ukrainy, powinien on być skierowany na badania lekarskie, które wykażą czy jest zdolny do pracy. Jeżeli tak, wówczas podmiot zatrudniający powinien przedstawić do wglądu obywatelowi Ukrainy umowę, która będzie sporządzona w języku dla niego zrozumiałym (ukraiński, angielski czy polski). Dla ułatwienia umowa może być dwu języczna, polsko-ukraińska. Kiedy Ukrainiec się zdecyduje na zatrudnienie umowa powinna zostać podpisana. Niezgodne z prawem jest dopuszczenie do pracy bez podpisanej umowy czy choćby bez potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Obywatela Ukrainy należy następnie zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego – w terminie 7 dni. Krótko po zatrudnieniu, pracodawca powinien zaznajomić obywatela Ukrainy z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz z podstawowymi uprawnieniami.

Co umowa powinna określać?

Umowa o pracę zawarta z obywatelem Ukrainy powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy i rodzaj pracy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, miejsce wykonywania pracy; wymiar czasu pracy; termin rozpoczęcia pracy. Oczywiście można też wskazać inne elementy. Jeżeli w zakładzie pracy jest regulamin pracy czy płacy obywatel Ukrainy powinien zostać z nimi zapoznany.

Jakie umowy można zawrzeć i na jaki czas?

Mając na uwadze fakt, że legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce trwa przez 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r., tj. do 24 sierpnia 2023 r. to wydaje się, że zawieranie z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony nie ma większego sensu. Oczywiście na początku można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy a następnie umowę czy umowy na czas określony.

Umowa o pracę czy umowa zlecenia?

Obywatele Ukrainy powinni mieć świadomość, co dokładnie w swoich ulotkach i informacjach wyjaśnia PIP, że czym innym jest umowa o pracę a czym innym umowa cywilnoprawna (np. zlecenia, o dzieło czy agencyjna). Przy zatrudnieniu w ramach stosunku pracy w oparciu o Kodeks Pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Jeżeli te elementy będą spełnione umowa cywilnoprawna nie powinna zostać zawarta, a jeśli już została zawarta to powinna być rozwiązana, a w jej miejsce powinna być zawarta umowa o pracę.

Jakie prawa pracownicze mają obywatele Ukrainy zatrudnieni w ramach stosunku pracy?

Do obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach stosunku pracy stosuje się przepisy Kodeksu Pracy. Do najważniejszych praw pracowniczych należą:

  • swoboda nawiązania stosunku pracy

  • poszanowanie dóbr osobistych obywatela Ukrainy

  • prawo do równego traktowania i zakaz dyskryminacji, m.in. ze względu na narodowość

  • prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

  • prawo do minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. jest to 3010 zł brutto) i terminowego otrzymywania wynagrodzenia

  • prawo do przerw w pracy, prawo do urlopu wypoczynkowego

  • prawo do tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich

  • uprawnienia związane z rodzicielstwem

Jakie najważniejsze obowiązki ma obywatel Ukrainy będący pracownikiem w Polsce?

Pracownik będący obywatelem Ukrainy, pracujący w Polsce jest obowiązany m.in.:

  • przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;

  • przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;

  • przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;

  • dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;

  • przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;

  • przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. 2022 r. poz. 1510).

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 12 marca 20222 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 583)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

Nowość w prawie pracy: zawieszenie okresowych badań lekarskich [ale nie kontrolnych po 30 dniach L4]

W dniu 3 października 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z  dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1473, dalej jako: ustawa). Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 5 października 2024 r. Zaszło sporo zmian w prawie pracy, w zakresie czasu pracy, badań lekarskich, handlu w niedzielę, szkoleń z BHP.

6246,13 zł brutto miesięcznie. Nowe świadczenie od 1 stycznia 2025 r.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Pokolenie Z i Y znamy. Kim są GIGersi?

O pokoleniu Z i Y było głośno, a kim są GIGersi? Rozwój GIGeconomy to jeden z największych trendów ostatnich lat. Dla GIGworkerów elastyczna praca to podstawa. To specjaliści pracujący projektowo. W 2025 roku będą stanowić 15% globalnych pracowników.

Stała dieta nawet 900 zł czy tylko dodatek ponad 300 zł w 2025 r.?

Wciąż przysługuje 336,36 zł dodatku sołtysowskiego w 2024 r. Świadczenie prawdopodobnie ulegnie waloryzacji w marcu 2025 r. Niemniej jednak może jeszcze na początku 2025 r. będzie przysługiwało inne świadczenie. Dieta dla sołtysa. Proponuje się wprowadzenie pewnego kryterium: powyżej 1000 mieszkańców - 900 zł; od 501 do 1000 mieszkańców - 700 zł; od 251 do 500 mieszkańców - 600 zł; do 250 mieszkańców - 500 zł. 

REKLAMA