REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

Katarzyna Lorenc
ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

REKLAMA

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

Praca zdalna w Kodeksie pracy – co należy uregulować?

Dziś krytyczne jest uregulowanie w Kodeksie Pracy kwestii takich jak zasady delegowania pracownika do pracy zdalnej, określenie poziomu swobody w wyborze miejsca jej wykonywania oraz zadbanie o bezpieczeństwo pracy z zachowaniem rozsądku dotyczącego możliwości odpowiadania przez pracodawców za BHP w domu pracownika lub innych miejscach, które staną się jego miejscem pracy. Ważne, by wydzielić rodzaje pracy zdalnej: incydentalnej, regularnej oraz całkowitej, by pracodawcy z reprezentantami pracowników mogli odwoływać się do nich w regulaminach zakładowych pracy.

To, co nie powinno być regulowane szczegółowo, to ekwiwalent za pracę zdalną. W każdej organizacji wykształciły się inne praktyki dopasowane do specyfiki pracy zwyczaje, należy więc je uszanować i pozwolić, by miały swoje odzwierciedlenie w ekwiwalencie. Ekwiwalent powinien balansować korzyści i koszty pracownika z pracy zdalnej. Warto jednak zapisać, że ekwiwalent jest kosztem uzyskania przychodu przez pracodawcę i równocześnie nie powinien być opodatkowany po stronie pracownika.

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

W naszym odczuciu zwiększył samodzielność w wykonywaniu pracy, stworzył warunki do upowszechnienia pracy zdalnej i dał dostęp do jednego z najbardziej pożądanych benefitów czyli home office. Łączenie pracy zdalnej z życiem osobistym jest dziś łatwiejsze, co nie znaczy, że nie stanowi dla wielu osób wyzwania. Jednak po stronie pracodawców zostały stworzone ku temu warunki. Równocześnie możliwości kontroli pracy nie są tak duże jak były wcześniej. To wyzwanie po stronie pracodawców, by zapewnić wysoką efektywność pracy i egzekwować zobowiązania pracowników, co do czasu i jakości pracy.

Koronawirus stał się szansą na większą autonomię, swobodę wyboru miejsca pracy, zatrudnianie pracowników mieszkających daleko od siedziby lub dotychczas wykluczonych z takich możliwości jak pracowników z niepełnosprawnościami czy osobami sprawującymi opiekę nad dziećmi i osobami starszymi.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Brakującym ogniwem jest brak możliwości zadbania o swoich pracowników poprzez organizację punktów szczepień pracowników i ich rodzin, niejasne przepisy w zakresie testowania i mierzenia temperatury oraz kierowania pracowników do domów przy niespecyficznych objawach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakie wsparcie aktualnie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

Pracodawcy, zwłaszcza Ci z MŚP, mogą liczyć na dofinansowanie szkoleń oraz doradztwa dla pracowników i menedżerów w obszarze pracy zdalnej. To często do 7 tys. zł na pracownika i 400 tys. na organizację. Oprócz tego dziś pracodawcy korzystają z bardzo ogólnych przepisów specustawy, która daje jeszcze sporą swobodę w kształtowaniu tej formy pracy.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA