REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

Jakie prawa w pracy ma osoba niepełnosprawna?
Jakie prawa w pracy ma osoba niepełnosprawna?
fot. Shutterstock

REKLAMA

Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

Pracownik niepełnosprawny – kodeks pracy i ustawa

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Kodeks pracy. Pracownik niepełnosprawny może pracować w zakładzie pracy chronionej lub u pracodawcy, który nie zapewnia takich warunków, jednak taki pracodawca będzie miał obowiązek przystosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego zgodnie z zasadami bhp bądź zatrudnienia go w formie telepracy.

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności. Najważniejsze z ich to:

  1. Krótszy czas pracy
  2. Dodatkowa przerwa w pracy
  3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy
  4. Zwolnienie z pracy na turnus rehabilitacyjny
  5. Zwolnienie z pracy na badania itp.

Uprawnienie to przysługuje osobie ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Za czas wymienionych czynności zachowuje się prawo do wynagrodzenia obliczanego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Pracownik niepełnosprawny – zwolnienie na badania

Pracownik niepełnosprawny, który nie może wykonać stosownych badań poza godzinami pracy, ma prawo do zwolnienia z pracy w celu:

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
  • wykonania badań specjalistycznych,
  • poddania się zabiegom leczniczym lub usprawniającym,
  • uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.

Pracownik niepełnosprawny na zwolnieniu lekarskim

Pracownik niepełnosprawny ma prawo tak jak każdy ubezpieczony pracownik do korzystania ze zwolnienia lekarskiego w trakcie choroby, które uprawnia do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Dodatkowo, osoba z umiarkowanym albo znacznym stopniem niepełnosprawności może otrzymać zwolnienie z pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Podstawą do takiego zwolnienia jest wystawione przez lekarza skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Skierowanie zawiera rodzaj turnusu i czas trwania. Ważne, aby osoba niepełnosprawna przedstawiła wcześniej pracodawcy skierowanie tak, aby ten mógł bez problemu zorganizować pracę podczas nieobecności pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za czas turnusu rehabilitacyjnego przysługuje wynagrodzenie obliczane jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Aby je otrzymać, należy przedstawić pracodawcy dokument potwierdzający udział w turnusie, np. faktura od organizatora turnusu.

Pracownik niepełnosprawny – czas pracy

Niepełnosprawny pracownik nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo czyli jak zdrowy pracownik. Krótszy czas pracy przysługuje pracownikowi, który przedstawi orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wówczas można pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo, przy czym zachowuje się prawo do wynagrodzenia jak za pełen etat.

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Dodatkowo, pracownik niepełnosprawny nie może pracować w porze nocnej i w godzinach ponadliczbowych.

Powyższe ograniczenia dotyczące czasu pracy nie dotyczą pracownika zatrudnionego przy pilnowaniu lub gdy zgodę na to wyda lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników albo lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą (na wniosek samego pracownika).

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Pracownik niepełnosprawny – przerwy w pracy

Każdy pracownik, który wykonuje swoją pracę ponad 6 godzin dziennie, ma prawo do minimum 15-minutowej przerwy (art. 134 KP). Natomiast niepełnosprawny ma dodatkową przerwę, również 15-minutową, na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Warto zaznaczyć, że obie te przerwy zaliczane są do czasu pracy pracownika niepełnosprawnego.

Urlop pracownika niepełnosprawnego

Prawo pracy przyznaje pracownikowi urlop w wymiarze 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym. Przysługująca danej osobie długość urlopu zależy od stażu pracy:

  • mniej niż 10 lat pracy – 20 dni urlopu
  • co najmniej 10 lat pracy – 26 dni urlopu.

Natomiast orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności uprawnia do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Łącznie pracownik zatrudniony na pełny etat może mieć więc nawet 36 dni urlopu, a więc ponad miesiąc. Nie ma możliwości, aby dodatkowy urlop przysługiwał osobie, która ma prawo do urlopu dłuższego niż 26 dni lub 10-dniowego urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku zbiegu prawa do dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności oraz krótszego dodatkowego urlopu z innego tytułu, osobie uprawnionej przysługuje urlop z tytułu niepełnosprawności.

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje jednak dopiero po roku pracy od otrzymania orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Maksymalny łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym wynosi 21 dni roboczych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 573)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2023-02-07 11:01:51
    Witam. Od jakiego dnia należy się pracownikowi z umiarkowanym orzeczeniem 7-godzinny dzień pracy? Czy jest to dzień złożenia dokumentacji na komisję czy dzień przedłożenia orzeczenia u pracodawcy? Lub w przypadku zmiany stopnia z lekkiego na umiarkowany 1 dzień miesiąca? Proszę o informację, najlepiej poparte jakimś przepisem. Dziękuję.
    1
  • Lida
    2021-10-22 17:22:34
    Czy osoba z umiarkowanym stopniem nieoełnosprawności moze pracować na popoludniową zmianę do 22
    3
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA