REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]

PAP
Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]
Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nastroje na rynku pracy są konsekwencją nie tylko samego funkcjonowania firmy. Nie da się jej oderwać od otaczającej jej rzeczywistości, w związku z tym wpływ ma wszystko: sytuacja gospodarcza, zmiany i nowe regulacje prawne i szereg innych czynników. Bez wątpienia ogromne znaczenie ma sytuacja epidemiologiczna. Jakie prawidłowości pokazało najnowsze badanie CBOS?

Nastroje na rynku pracy – ocena grudniowej sytuacji

Autopromocja

W pierwszej połowie grudnia 58 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy, a 11 proc. jako „złą" - wynika z badania nastrojów na rynku pracy w I dekadzie grudnia br., zrealizowanego przez CBOS. Najlepiej oceniono sektor prywatny, poza rolnictwem.

W” pierwszej połowie grudnia blisko trzy piąte (58 proc.) pracujących zarobkowo oceniło pozytywnie obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym ponad połowa (51 proc.) opisała ją jako „dobrą”, a zaledwie 7 proc. uznało ją za „bardzo dobrą" - podał CBOS w opublikowanym w środę badaniu.

Niemal trzech na dziesięciu pracujących (28 proc.) określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako "ani dobrą, ani złą", natomiast 11 proc. respondentów stwierdziło, że jest "zła", przy czym 10 proc. uznało ją jako "złą", a co setny (1 proc.) jako "bardzo złą". Dwóch na stu pytanych (2 proc.) nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska.

Najlepiej sytuację w swoich zakładach pracy na początku grudnia oceniali pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem – niemal dwie trzecie z nich (65 proc.) określiło ją jako "dobrą", a 6 proc. jako "złą". W tej grupie badanych w porównaniu z poprzednim miesiącem widać też "wyraźną" poprawę ocen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie CBOS pokazało, że w pierwszej dekadzie grudnia oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy wyraźnie się pogorszyły i w efekcie są one najsłabsze z notowanych w okresie od maja br., ale nadal lepsze niż w pierwszym kwartale tego roku.

Nastroje na rynku pracy – porównanie z poprzednimi miesiącami

Według CBOS oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy od pierwszej połowy września utrzymują się na zbliżonym poziomie. W porównaniu do poprzedniego badania w pierwszej dekadzie grudnia o 2 punkty proc. przybyło oceniających jako "ani dobrą, ani złą", a o 1 punkt proc. ubyło ocen negatywnych. Mniej pracujących zarobkowo niż poprzednio nie potrafiło określić sytuacji w swoim zakładzie pracy (spadek o 2 punkty proc.).

Nastroje na rynku pracy – negatywna ocena w rolnictwie

Jak wskazano, oceny obecnej sytuacji w zakładach pracy różnicuje sektor własności. Najmniej opinii pozytywnych, tak jak w poprzednich miesiącach, wyrażają w tym względzie osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych (21 proc.), w tym także ich właściciele (20 proc.). Jednocześnie 29 proc. ogółu pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych i taka sama część ich właścicieli oraz pomagających im członków rodzin uważa, że aktualna sytuacja w ich miejscu pracy jest zła. Najczęściej jednak twierdzą, że sytuacja ta jest "ani dobra, ani zła" (po 46 proc.).

W porównaniu do listopada - jak podał CBOS - przybyło opinii "ani dobra, ani zła" kosztem spadku odsetków ocen jednoznacznie pozytywnych i jednoznacznie negatywnych.

Nastroje na rynku pracy – wzrost opinii negatywnych

Na tle innych osób pracujących poza prywatnym rolnictwem relatywnie wysokim odsetkiem ocen negatywnych (19 proc.) wyróżniają się pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a od poprzedniego miesiąca nastroje w tej grupie wyraźnie się pogorszyły.

Nastroje na rynku pracy – prognozy na kolejne miesiące

Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie grudnia, podobnie jak w poprzednich miesiącach, 59,9 proc. pracujących zarobkowo przewidywała, że w najbliższym roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. Wśród pozostałych więcej osób spodziewało się jej poprawy (17,5 proc.) niż pogorszenia (14,4 proc.).

Jak przekazał CBOS, w porównaniu z poprzednim badaniem o 4 punkty proc. spadł odsetek niepotrafiących przewidzieć, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w ich zakładach pracy, a przybyło przekonanych, że sytuacja się poprawi (wzrost o 3 punkty proc.) lub pozostanie bez zmian (wzrost o 2 punkty proc.). Mniej badanych niż poprzednio spodziewa się pogorszenia sytuacji (spadek o 1 punkt proc.).

Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie grudnia możliwość utraty pracy brało pod uwagę 21 proc. pracujących zarobkowo, przy czym co dwudziesty (5 proc.) deklarowało, że poważnie się z tym liczy. Ponad jedna trzecia (36 proc.) pytanych uznała to za mało prawdopodobne, a dwie piąte respondentów (40 proc.) raczej nie brało tego pod uwagę. Trzech na stu (3 proc.) nie potrafiło jednoznacznie określić się w tej kwestii.

W porównaniu z pierwszą połową listopada, o 3 punkty proc. przybyło badanych niebiorących pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, o 1 punkt proc. wzrósł też odsetek wątpiących w stabilność obecnego źródła utrzymania, a o 4 punkty proc. ubyło niepotrafiących jednoznacznie określić się w tej kwestii.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 29 listopada do 12 grudnia 2021 r. na próbie 1063 osób (w tym: 47 proc. metodą CAPI, 35,7 proc. – CATI i 17,3 proc. – CAWI).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • laola
    2021-12-29 16:00:50
    Jak ktoś pracuje teraz na umowę o pracę to faktycznie może sie cieszyć, bo i zarobki sa większe i może korzystać z ppk. Dzieki temu emerytura moze być za kilkanaście lat na wysokim poziomie, nie to co jest w tej chwili. dzięki ppk możemy naprawdę lepiej zyc na starość.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA