REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]

PAP
Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]
Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nastroje na rynku pracy są konsekwencją nie tylko samego funkcjonowania firmy. Nie da się jej oderwać od otaczającej jej rzeczywistości, w związku z tym wpływ ma wszystko: sytuacja gospodarcza, zmiany i nowe regulacje prawne i szereg innych czynników. Bez wątpienia ogromne znaczenie ma sytuacja epidemiologiczna. Jakie prawidłowości pokazało najnowsze badanie CBOS?

Nastroje na rynku pracy – ocena grudniowej sytuacji

Autopromocja

W pierwszej połowie grudnia 58 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy, a 11 proc. jako „złą" - wynika z badania nastrojów na rynku pracy w I dekadzie grudnia br., zrealizowanego przez CBOS. Najlepiej oceniono sektor prywatny, poza rolnictwem.

W” pierwszej połowie grudnia blisko trzy piąte (58 proc.) pracujących zarobkowo oceniło pozytywnie obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym ponad połowa (51 proc.) opisała ją jako „dobrą”, a zaledwie 7 proc. uznało ją za „bardzo dobrą" - podał CBOS w opublikowanym w środę badaniu.

Niemal trzech na dziesięciu pracujących (28 proc.) określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako "ani dobrą, ani złą", natomiast 11 proc. respondentów stwierdziło, że jest "zła", przy czym 10 proc. uznało ją jako "złą", a co setny (1 proc.) jako "bardzo złą". Dwóch na stu pytanych (2 proc.) nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska.

Najlepiej sytuację w swoich zakładach pracy na początku grudnia oceniali pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem – niemal dwie trzecie z nich (65 proc.) określiło ją jako "dobrą", a 6 proc. jako "złą". W tej grupie badanych w porównaniu z poprzednim miesiącem widać też "wyraźną" poprawę ocen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie CBOS pokazało, że w pierwszej dekadzie grudnia oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy wyraźnie się pogorszyły i w efekcie są one najsłabsze z notowanych w okresie od maja br., ale nadal lepsze niż w pierwszym kwartale tego roku.

Nastroje na rynku pracy – porównanie z poprzednimi miesiącami

Według CBOS oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy od pierwszej połowy września utrzymują się na zbliżonym poziomie. W porównaniu do poprzedniego badania w pierwszej dekadzie grudnia o 2 punkty proc. przybyło oceniających jako "ani dobrą, ani złą", a o 1 punkt proc. ubyło ocen negatywnych. Mniej pracujących zarobkowo niż poprzednio nie potrafiło określić sytuacji w swoim zakładzie pracy (spadek o 2 punkty proc.).

Nastroje na rynku pracy – negatywna ocena w rolnictwie

Jak wskazano, oceny obecnej sytuacji w zakładach pracy różnicuje sektor własności. Najmniej opinii pozytywnych, tak jak w poprzednich miesiącach, wyrażają w tym względzie osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych (21 proc.), w tym także ich właściciele (20 proc.). Jednocześnie 29 proc. ogółu pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych i taka sama część ich właścicieli oraz pomagających im członków rodzin uważa, że aktualna sytuacja w ich miejscu pracy jest zła. Najczęściej jednak twierdzą, że sytuacja ta jest "ani dobra, ani zła" (po 46 proc.).

W porównaniu do listopada - jak podał CBOS - przybyło opinii "ani dobra, ani zła" kosztem spadku odsetków ocen jednoznacznie pozytywnych i jednoznacznie negatywnych.

Nastroje na rynku pracy – wzrost opinii negatywnych

Na tle innych osób pracujących poza prywatnym rolnictwem relatywnie wysokim odsetkiem ocen negatywnych (19 proc.) wyróżniają się pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a od poprzedniego miesiąca nastroje w tej grupie wyraźnie się pogorszyły.

Nastroje na rynku pracy – prognozy na kolejne miesiące

Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie grudnia, podobnie jak w poprzednich miesiącach, 59,9 proc. pracujących zarobkowo przewidywała, że w najbliższym roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. Wśród pozostałych więcej osób spodziewało się jej poprawy (17,5 proc.) niż pogorszenia (14,4 proc.).

Jak przekazał CBOS, w porównaniu z poprzednim badaniem o 4 punkty proc. spadł odsetek niepotrafiących przewidzieć, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w ich zakładach pracy, a przybyło przekonanych, że sytuacja się poprawi (wzrost o 3 punkty proc.) lub pozostanie bez zmian (wzrost o 2 punkty proc.). Mniej badanych niż poprzednio spodziewa się pogorszenia sytuacji (spadek o 1 punkt proc.).

Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie grudnia możliwość utraty pracy brało pod uwagę 21 proc. pracujących zarobkowo, przy czym co dwudziesty (5 proc.) deklarowało, że poważnie się z tym liczy. Ponad jedna trzecia (36 proc.) pytanych uznała to za mało prawdopodobne, a dwie piąte respondentów (40 proc.) raczej nie brało tego pod uwagę. Trzech na stu (3 proc.) nie potrafiło jednoznacznie określić się w tej kwestii.

W porównaniu z pierwszą połową listopada, o 3 punkty proc. przybyło badanych niebiorących pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, o 1 punkt proc. wzrósł też odsetek wątpiących w stabilność obecnego źródła utrzymania, a o 4 punkty proc. ubyło niepotrafiących jednoznacznie określić się w tej kwestii.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 29 listopada do 12 grudnia 2021 r. na próbie 1063 osób (w tym: 47 proc. metodą CAPI, 35,7 proc. – CATI i 17,3 proc. – CAWI).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA