REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie pracowników na inne stanowiska pracy na okres do 3 miesięcy – jak to zrobić zgodnie z prawem?

Przeniesienie pracowników na inne stanowiska pracy na okres do 3 miesięcy – jak to zrobić zgodnie z prawem?
Przeniesienie pracowników na inne stanowiska pracy na okres do 3 miesięcy – jak to zrobić zgodnie z prawem?

REKLAMA

REKLAMA

Powierzenie wykonywania innej pracy na okres do 3 miesięcy może nastąpić bez konieczności zmiany umowy o pracę, w drodze polecenia służbowego. Należy w nim wskazać stanowisko, poinformować o wynagrodzeniu w okresie przeniesienia (nie może być niższe niż obecnie otrzymywane). W oparciu o regulacje wewnątrzzakładowe stosowane będą inne niż dotychczas rozwiązania związane z czasem pracy.

Przeniesienie pracowników na inne stanowiska pracy na okres do 3 miesięcy - pytanie

Jesteśmy zakładem budżetowym. Pracodawca potrzebuje zamienić (na czas nie dłuższy niż 3 miesiące) dwóch pracowników pracujących na stanowiskach konserwator. Pracownik A zatrudniony na stanowisku: konserwator na hali sportowej miałby być przeniesiony na stanowisko: konserwator na krytej pływalni. Pracownik B zatrudniony dotychczas na stanowisku: konserwator na krytej pływalni miałby zostać przeniesiony na stanowisko: konserwator na hali sportowej. Zakres obowiązków na krytej pływalni dodatkowo będzie musiał obejmować kontakt z chemią basenową (z racji obsługi systemów uzdatniania wody basenowej na pływalni). Zamiana (przeniesienie pracowników) ma na celu dobro zakładu oraz umożliwienie rozwoju i nabycia nowych umiejętności przez pracowników, które umożliwią zapewnienie zastępstwa i ciągłości pracy na pływalni w przypadku braku stałego personelu. Bez zmian pozostaje wynagrodzenie dla obydwu pracowników.
Zmieni się trochę czas pracy (na pływalni po 12g. dniówka, nocka 2 dni wolnego, na hali sportowej po 12g. ale w ciągu dnia np. 7.00-15.00, 9.00-21.00 lub 15.00-23.00). Nocne godziny w zakładzie są od 22.30 do 6.30, więc obejmują i halę i pływalnię. Zmieni się również podległość służbowa (inny kierownik na hali oraz inny kierownik na pływalni), ryzyka zawodowe oraz warunki środowiska pracy. Jak prawidłowo dokonać takiego przeniesienia? Jakie dokumenty należy wręczyć pracownikowi z hali, a jakie pracownikowi z pływalni? W skierowaniu na badania lekarskie pracownik z hali sportowej miał wpisany ten sam zakres czynników niebezpiecznych co pracownik z pływalni.

REKLAMA

Autopromocja

Powierzenie wykonywania innej pracy pracownikowi - zasady

Powierzenie wykonywania innej pracy na okres do 3 miesięcy może nastąpić bez konieczności zmiany umowy o pracę, w drodze polecenia służbowego. Należy w nim wskazać stanowisko, poinformować o wynagrodzeniu w okresie przeniesienia (nie może być niższe niż obecnie otrzymywane) . Warto wskazać, że w oparciu o regulacje wewnątrzzakładowe stosowane będą inne niż dotychczas rozwiązania związane z czasem pracy.

Bez konieczności zmiany treści umowy o pracę pracodawca może nakazać  pracownikowi wykonywanie innej pracy na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Każda dłuższa zmiana następuje w drodze dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy lub poprzez zawarcie z pracownikiem porozumienia zmieniającego warunki, na jakich jest zatrudniony.

Zmiana taka dokonywana jest w oparciu o polecenie służbowe – polecenie powinno zostać wydane na piśmie i znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Oczywiście możliwe jest – ale nie wymagane – uzyskanie zgody pracownika, zawarcie z nim porozumienia dotyczącego czasowego wykonywania innej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane jest, by powierzona w oparciu o polecenie służbowe praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika oraz by nie powodowało to obniżenia wynagrodzenia.

W poleceniu (ewentualnie porozumieniu) należy wskazać nowe stanowisko, okres pracy na nim, warunki zatrudnienia odnoszące się do wynagrodzenia. Jeżeli z regulacji wewnętrznych wynika, że dla stanowiska, jakie ma być czasowo powierzone stosowany jest inny system czasu pracy, inne rozkłady czasu racy itp.  niż te, w których dana osoba była do tej pory zatrudniona to nastąpi na czas powierzenia tej pracy przypisanie do tego właśnie, innego niż dotychczasowy systemu. Powinno to również zostać zaznaczone w poleceniu (porozumieniu).

Jak można zrozumieć z pytania, orzeczenia lekarskie wydane w ramach badań profilaktycznych odnoszą się do zakresu prac adekwatnych do obu stanowisk. Wstępne badania lekarskie muszą zostać wykonane wówczas, gdy następuje przeniesienie (także czasowe) na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. W tym przypadku jednak pracownicy mają już ważne badania w zakresie odpowiadającym pracy na stanowiskach na pływalni, a zatem nie jest konieczne  przeprowadzanie kolejnych badań.

Podstawa prawna: art. 42, 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320)

Marek Rotkiewicz

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
 Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA