REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich

Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w Polsce 2022
Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w Polsce 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?
Malwina A. Tkacz
Ekspert
   Kadry
   Prawo

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce czyli tzw. Ustawa 2.0 wprowadziła stypendia doktoranckie, które stanowią istotne udogodnienie dla doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich. Jednakże często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?

Autopromocja

Zatrudnienia doktoranta poza uczelnią

Zatrudnienie osób kształcących się w szkołach doktorskich zgodnie z przepisami ustawy podlega pewnym ograniczeniom. Nie dotyczy to jednak doktorantów, którzy są zatrudnieni poza uczelnią. Nie jest ograniczony zarówno wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, jak i miejsce wykonywania pracy.

Zatrudnienie doktoranta na uczelni

Inaczej jest w przypadku zatrudnienia doktorantów ze szkół doktorskich w podmiotach nauki i szkolnictwa wyższego. Zgodnie z art. 209 ust. 10 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki lub pracownik naukowy. To zakaz o charakterze bezwzględnym – uczelnia albo inny podmiot nie może go uchylić. Zakaz ten dotyczy wszystkich uczelni i podmiotów naukowo-badawczych w Polsce.

Wyjątki dotyczące zatrudnienia doktoranta w podmiotach szkolnictwa wyższego

Przepisy przewidują wyjątki od zakazu zatrudnienia doktoranta jako nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego. Pierwszy z nich dotyczy osób, którym nie przysługuje stypendium doktoranckie.

Zatrudnienie doktorantów, którym nie przysługuje stypendium doktoranckie

Zgodnie z art. 209 ustawy prawo do stypendium doktoranckiego przysługuje tym doktorantom, którzy nie posiadają stopnia naukowego doktora – co stanowi jedno z ograniczeń powszechnego systemu stypendialnego. Należy podkreślić, że oprócz doktoranta posiadającego stopień doktora, stypendium doktoranckiego nie otrzymuje doktorant pobierający wynagrodzenie w wysokości co najmniej 150% wysokości stypendium doktoranckiego przysługującego mu z tytułu zatrudnienia w związku z realizacją projektu badawczego, o którym mowa w art. 119 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy, przez podmiot prowadzący szkołę doktorską, w której w okresie tego zatrudnienia się kształci. Zgodnie z art. 209 ust. 2 ustawy to ograniczenie dotyczy także osób, których łączny okres pobierania stypendium przekroczyłby 4 lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie doktorantów po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym

Drugi wyjątek dotyczy doktorantów, którzy uzyskali pozytywny wynik oceny śródokresowej. Zgodnie z ustawą doktorant może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki lub pracownik naukowy po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym. W przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium otrzymywanego przez taką osobę wynosi 40% (czyli obecnie 1461,48 zł).

Zatrudnienie doktorantów w projektach badawczych

Ostatni wyjątek dotyczy osób zatrudnionych w projektach badawczych. Zatrudnianie doktorantów następuje w tym przypadku bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że osoby, których wynagrodzenie przekracza 150% wysokości minimalnego stypendium doktoranckiego - tj. 3557,55 złotych przed oceną śródokresową i 5480,55 zł po ocenie śródokresowej - tracą prawo do stypendium doktoranckiego.

O czym należy wiedzieć?

Należy pamiętać, że ograniczenia wymienione w ustawie dotyczą wyłącznie świadczenia pracy na podstawie stosunku pracy (umowy o pracę). Ograniczenia nie dotyczą zatem pracy w ramach umowy o dzieło czy umowy zlecenia.

Doktorant jako pracownik

Należy podkreślić, że podmioty prowadzące szkoły doktorskie nie przewidują jakichkolwiek ulg z tytułu pracy zawodowej. Doktorant jest zobowiązany do uczestnictwa w zajęciach, realizacji praktyk itp. Co prawda ustanowienie stypendium doktoranckiego to istotny krok w kierunku niezależności doktorantów i umożliwienia im prowadzenia badań naukowych bez martwienia się o kwestie finansowe i szukania dodatkowej pracy, ale w praktyce niejednokrotnie jest to niemożliwe.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. Dz.U.2021.478)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Klasyczny Chłopak
  2022-03-07 18:21:59
  Ale proszę Państwa. W ogóle narzeka wiele ludzi na tą tzw. ustawę 2.0. Na UW nieraz słyszałem np. od takiego Pana od publicznego prawa gospodarczego, że nie jest ona superowa. Jak mówimy o ograniczeniach to ja jeszcze dodam ciekawostkę, że nie można dłużej niż 6 lat pobierać stypendium socjalnego albo stypendium specjalnego dla osób z niepełnosprawnościami. Ok, z jednej strony to jest dobre, żeby nie było,,wiecznych studentów, ale czasami są młodzi ludzie, którzy 2 czy 3 razy mylą się z wyborem kierunku studiów. Ja mam na razie licencjat. Nie chcę robić sobie takiego mocnego ciśnienia/parcia na magistra. Jest też taki termin jak psychologia tłumu, która bywa zgubna. Ostatnio to wyczytałem. Jak będę miał natchnienie jak poeta to sobie zrobię magisterkę kiedyś tam. Pozdrawiam autorkę ;)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA