Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Jak zostać przywróconym do pracy?
Aktualizacja: 27.09.2016
Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej. »
Kilka umów na okres próbny - formalności
Aktualizacja: 13.04.2016
Co do zasady, umowę na okres próbny strony mogą nawiązać tylko jeden raz na maksymalnie 3 miesiące. Jednakże umowa na okres próbny może być ponownie zawarta, jeżeli każdorazowo będą dotyczyć innego stanowiska i żadna z nich nie będzie przekraczać 3 miesięcy. Jakich formalności trzeba dopełnić, zmieniając stanowisko pracy dla zatrudnionego na okres próbny? »
Jak wypowiedzieć umowę na czas określony – nowelizacja z 2016 r.
Aktualizacja: 18.02.2016
22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących umów na czas określony. Wprowadzone zmiany zrównują okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. »
Zmiany w umowach na czas określony 2016
Aktualizacja: 22.02.2016
Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech. »
Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 14.12.2015
Pracodawca sporządzając uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia musi być uzasadniona, konkretna i prawdziwa. »
Aktualizacja: 07.12.2015
Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Według nowelizacji Kodeksu Pracy, co do zasady umowy terminowe będą zawierane z pracownikami na okres do 3 lat (3 miesiące umowy na okres próbny oraz 33 miesiące umowy na czas określony). Po upływie tego czasu, pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. »
W jakich przypadkach możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny
Aktualizacja: 21.10.2015
Zawarcie umowy na okres próbny z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na umowę o pracę na czas nieokreślony będzie dopuszczalne jedynie wówczas, gdy nowe zatrudnienie ma dotyczyć całkowicie innej rodzajowo pracy niż poprzednio wykonywana. »
Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?
Aktualizacja: 06.10.2015
Przywrócony do pracy może zostać zarówno pracownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracownik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadliwie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracownika do przywrócenia do pracy. »
Różnice pomiędzy umową na czas określony a nieokreślony
Aktualizacja: 19.01.2013
Umowa o pracę na czas określony w porównaniu do umowy o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje się istotnymi różnicami. Jakie to ma skutki dla pracownika? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy umową na czas określony a umową na czas nieokreślony. »
Czy można przedłużyć umowę o pracę zawartą na czas określony po przekroczeniu limitu 24 miesięcy
Aktualizacja: 07.09.2011
Zgodnie z zapisami ustawy antykryzysowej zawieraliśmy z pracownikami umowy o pracę na czas określony, tak aby nie przekraczały limitu 24 miesięcy. W związku z tym mamy kilka takich umów, które kończą się 31 lipca 2011 r. Czy można przedłużyć te umowy po raz kolejny na czas określony, argumentując, że ustawa miała przynieść korzyści dla przedsiębiorców oraz że nie przewiduje ona sankcji prawnych dla pracodawców naruszających ten limit? »
Aktualizacja: 01.06.2011
Po zakończeniu okresu próbnego zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas określony. Za kilka dni upływa termin zakończenia rocznej umowy, jednak zamierzamy podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Czy po zakończeniu umowy na czas określony powinniśmy wydać zatrudnionemu zbiorcze świadectwo pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres jego zatrudnienia w naszej firmie? »
Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Aktualizacja: 14.06.2011
Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa? »
Wydanie pracownikowi świadectwa pracy
Aktualizacja: 31.05.2011
Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny? »
Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 26.05.2011
Monitoring w sklepie nagrywa m.in. pracę naszych pracowników. Okazało się, że jeden z kasjerów, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, schował do portfela część pieniędzy z kasy – ukradł 170 zł. Naszym zdaniem pracownik popełnił przestępstwo, dlatego zwolniliśmy go dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Teraz pracownik chce się odwołać do sądu, gdyż – jak twierdzi – nie mieliśmy podstaw do zwolnienia go z tego powodu i będzie żądał przywrócenia do pracy. Czy sąd może przywrócić go do pracy? »
Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna
Aktualizacja: 11.05.2011
Rodzaj wykonywanej pracy jest jednym z przedmiotowo istotnych elementów umowy o pracę. Jeśli z umowy nie wynika rodzaj pracy i nie można go ustalić na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy, należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy o pracę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »