REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Właściwość sądu w sprawach pracowniczych

W pierwszej instancji sprawy ze stosunku pracy powinny rozpoznawać sądy rejonowe. Jednak w pewnych kategoriach spraw o prawa majątkowe, np. o zapłatę wynagrodzenia, gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tys. zł, właściwy jest sąd okręgowy.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej

Osoby objęte wspólną odpowiedzialnością materialną muszą mieć zapewnioną możliwość sprawowania nadzoru nad powierzonym im mieniem m.in. przez swobodny dostęp do tego mienia.

Jakie są skutki uchylenia przepisów o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2010 r. nastąpiła zmiana w zakresie kształtowania wysokości przyrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Obecnie wysokość przyrostu wynagrodzeń ustalają strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy (zakładowa organizacja związkowa i pracodawca).

Kiedy wykorzystać zaległy urlop

Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym należy udzielić najpóźniej do końca marca bieżącego roku.

REKLAMA

Pierwszy polski wniosek o środki EFG – przemysł motoryzacyjny w Wielkopolsce

W dniu 5 lutego 2010 roku Polska złożyła w Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Działanie to ma na celu pomoc zwalnianym pracownikom w adaptacji do nowych warunków na rynku pracy.

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

W ramach działań UE podejmowanych na rzecz łagodzenia skutków kryzysu gospodarczego, przewiduje się udzielanie wsparcia osobom objętych zwolnieniami. Narzędziem realizacji powyższego celu jest utworzony w 2006 roku Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji.

Co musimy wiedzieć o OFE?

Od roku 1999 mamy zreformowany system emerytalny składający się z 3 filarów : I filar to ZUS , II filar to OFE a III filar to dobrowolne gromadzenie środków własnych na cel przyszłej emerytury.

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

REKLAMA

Czy nowo zatrudnionemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy

Od 2 listopada 2009 r. zatrudniliśmy pracownika. Jednak w tym dniu nie sporządziliśmy mu umowy o pracę z uwagi na urlop pracownika kadr. Dlatego też postanowiliśmy sporządzić umowę po powrocie tego pracownika z urlopu, tj. 5 listopada. Jednak 4 listopada pracownik podczas wykonywania pracy uległ wypadkowi. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu zasiłek chorobowy, jak powinniśmy się zachować?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy szkoleniowej

Na polskim rynku szkoleniowym funkcjonuje kilkanaście tysięcy firm. Taki poziom rozdrobnienia dostawców usług szkoleniowych oraz brak jednolitej metody oceny szkoleń lub firm szkoleniowych powoduje, że osoby podejmujące decyzję o wyborze partnera do działań rozwojowych stają przed ogromnym dylematem.

Pracownicy nie chcą ryzykować zmiany pracy

W obecnej sytuacji gospodarczej wielu pracowników ceni stabilność zatrudnienia. Tymczasem trudne warunki sprzyjają pracownikom odważnym i pewnym swoich umiejętności. Obecnie kandydat do pracy musi udowodnić, że nawet mimo kryzysu jest wart zatrudnienia i przyniesie firmie korzyści.

Czy pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego współmałżonka

Pracownik zwrócił się do działu kadr o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mąż może zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę.

Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy

Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość.

Czy można podnosić pracowników na wysokość za pomocą wózka jezdniowego podnośnikowego z mechanicznym napędem podnoszenia?

W magazynie wysokiego składowania miał miejsce wypadek. Pracownik spadł z wysokości z wózka jezdniowego podnośnikowego, tzw. widlaka. Czy pracownika można podnosić na wysokość, gdy stoi on bezpośrednio na widłach wózka lub na drewnianej palecie?

Jak zapobiegać nieproduktywnym zachowaniom pracowników?

Jako menedżerowi zależy mi na tym, aby moi podwładni byli produktywni i pracowali efektywnie. Choć wiele mówi się o zwiększaniu produktywności i efektywności pracy, rzadziej – w moim odczuciu – wspomina się o kwestii celowego angażowania się pracowników w zachowania nieproduktywne. W tym przypadku nie mamy do czynienia z obniżoną motywacją do efektywnej pracy, lecz z dążeniem do wyrządzenia szkody firmie lub osobom w niej zatrudnionym. Zastanawiam się, czy można zbadać skłonność pracownika do angażowania się w zachowania nieproduktywne? W jaki sposób zapobiegać angażowaniu się pracowników w tego typu zachowania?

Ochrona roszczeń pracowniczych - zmiana przepisów

19 lutego wejdzie w życie nowelizacja przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Kto i w jaki sposób może ustalić, że wypadek, któremu uległ pracownik, jest wypadkiem ciężkim?

Pracownik w trakcie wykonywania pracy doznał skomplikowanego złamania nogi. Kto i w jaki sposób powinien ustalić, czy jest to wypadek ciężki, podlegający zgłoszeniu do PIP i prokuratury?

Bezrobocie w styczniu wzrosło do 12,8 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 12,8 proc. z 11,9 proc. w grudniu 2009 roku - powiedziała minister Jolanta Fedak.

W jaki sposób zrekrutować najlepszego kandydata?

Od niedawna zajmuję się rekrutacją pracowników dla firmy produkcyjnej. Nie mam jeszcze dużego doświadczenia. W najbliższym czasie firma ma przyjąć do pracy około 50 osób. Nie wiem, czy sama dam sobie radę z tak dużą liczbą kandydatów. Jak ustrzec się błędów podczas procesu naboru i wybrać najlepszych pracowników? Może powinnam skorzystać z pomocy firmy rekrutacyjnej?

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom?

Nowa wersja programu Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z obsługi nowej wersji programu Płatnik. Ponadto tematem szkoleń są niedawne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych.

Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Modelowanie zachowań pracowników za pomocą nagród i kar

Teoria motywacji to wiedza obszerna i ciągle nie do końca odkryta. W praktyce organizacje tworzą własne systemy motywacyjne, zwykle szczegółowo wpisane w regulaminy i procedury. Na ile jednak te systemy i działania są zgodne z psychologiczną wiedzą na temat motywacji człowieka? W jaki sposób szefowie mają skutecznie motywować pracowników do pracy?

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

Jakie są zasady ustalania wysokości oraz nabywania prawa do „trzynastki”

Do końca marca każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej są wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki. Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje za pracę w poprzednim roku. Jednak nie wszyscy pracownicy zatrudnieni w 2009 r. nabędą prawo do „trzynastki” za ten rok.

Jak udowodnić nietrzeźwość pracownika lub pracodawcy

Do udokumentowania nietrzeźwości bądź odurzenia pracownika lub pracodawcy nie zawsze potrzebne jest badanie krwi czy wydychanego powietrza przez użycie probierza trzeźwości. Wystarczające mogą okazać się zeznania świadków.

Zwrot nienależnego świadczenia od pracownika

Pracodawca może żądać od pracownika zwrotu nienależnego świadczenia, ale tylko pod warunkiem wykazania, że pracownik wiedział lub powinien przypuszczać, iż sporne świadczenie od pracodawcy się nie należy.

Dojazd do pracy opłacony przez pracodawcę - opodatkowanie pracownika

W sytuacji, gdy pracodawca ponosi opłaty związane z dojazdem pracowników do pracy na podstawie zawartej z przewoźnikiem umowy, przy czym opłata ta jest ustalona ryczałtowo bez względu na liczbę pracowników mogących skorzystać ze świadczenia, brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tego tytułu po stronie pracownika.

Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nakazuje udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów, najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę, gdy pracownik wykonuje pracę 2 godziny w tygodniu przy substancjach rakotwórczych?

Na terenie zakładu pracy podczas pracy wykorzystywane są substancje rakotwórcze w śladowej ilości. Pracownicy wykonują pracę łącznie nie dłużej niż 2 godziny w tygodniu i nie na stałych stanowiskach pracy. Społeczny Inspektor Pracy zalecił pracodawcy stosowanie wszystkich zasad bhp oraz przepisów obowiązujących podczas pracy z substancjami rakotwórczymi, głównie w zakresie ewidencjonowania pracowników wykonujących pracę, oraz wykazu substancji rakotwórczych. Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę?

Czy w regulaminie zfśs można uzależniać przyznanie pożyczek mieszkaniowych od rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem

Regulamin zfśs w naszej firmie przewiduje udzielanie pożyczek mieszkaniowych. Czy możemy uzależniać przyznanie pożyczek od rodzaju umowy o pracę, jaką jest z nami związany pracownik? Boimy się, że możemy mieć problem z odzyskaniem kwoty pożyczki udzielonej pracownikowi zatrudnionemu na krótki okres (np. na 3 miesiące). Przy innym podejściu spłata pożyczki udzielonej osobie zatrudnionej np. na 3-miesięczny okres próbny następowałaby przez dłuższy czas niż okres obowiązywania umowy.

Ewidencja czasu pracy (art. 149)

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą.

Praca w niedziele i święta (art. 147)

W obecnych czasach praca w niedziele i święta stała się niemal powszechna. Pracownik ma jednak prawo do dni wolnych za dni pracy w te szczególne dni.

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik jest zatrudniony od 28 lipca 2008 r. Był na zwolnieniu lekarskim od 18 września 2008 r. do 18 marca 2009 r. (182 dni). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego lekarz orzecznik ZUS przyznał pracownikowi do 12 grudnia 2009 r. świadczenie rehabilitacyjne. W grudniu 2009 r. pracownik był na badaniu przeprowadzonym przez lekarza orzecznika ZUS. Lekarz orzecznik nie przedłużył świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik odwołał się od decyzji ZUS, a nam dostarczył kolejne zwolnienia lekarskie na okres od 12 grudnia 2009 r. do 12 stycznia 2010 r. Czy możemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe od dnia zakończenia pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, czyli od 13 grudnia 2009 r.? Jak potraktować 12 grudnia 2009 r., kiedy pracownik ma jeszcze prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i zwolnienie lekarskie?

Coraz więcej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wzrosła do 11,9 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Kiedy refundacja kosztów zimowiska dzieci pracowników jest zwolniona ze składek i podatku

Rodzina jednego z naszych pracowników to rodzina wielodzietna. Jej sytuacja finansowa jest trudna. Na wniosek pracownika prezes zgodził się, by zrefundować koszty zimowiska dzieci pracownika. Czy od tego dofinansowania będą musiały zostać opłacone składki i zaliczka na podatek?

Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

W naszej firmie organizujemy pracę tak, aby nie było nadgodzin. Zatrudniamy m.in. kilku magazynierów, których charakter pracy często wymaga przychodzenia do pracy o różnych porach dnia. Aby nie było nadgodzin, ustalaliśmy im indywidualny rozkład czasu pracy, po wcześniejszym złożeniu przez nich pisemnego wniosku o jego ustalenie. Czy jest możliwe, aby pracodawca bez wniosku pracownika mógł ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Wchodzi w życie nowelizacja przepisów o pracy tymczasowej

24 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Jakie szkolenia i w jakich terminach powinien odbyć pracownik, który w trakcie trwania zatrudnienia w zakładzie pracy awansował na stanowisko kierownicze? Kiedy pracownik ten będzie mógł przeprowadzać szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy dla swoich podwładnych?

Oddelegowanie za granicę

Wkrótce oddeleguję pracownika do pracy za granicę na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Jakie muszę posiadać dokumenty, aby ten pracownik podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce?

Praktyki absolwenckie

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przez trzy miesiące będą mogli świadczyć pracę na odmiennych zasadach niż pozostali pracownicy.

Efektywność pracowników jest coraz niższa

Według badania Talent Club „Polski menedżer czasów kryzysu” jedynie 23 proc. menedżerów pracuje ze stuprocentową efektywnością. Z kolei ponad połowa ankietowanych przyznała, że ich efektywność wynosi pomiędzy 60-70 proc. Wskutek spowolnienia gospodarczego firmy zostały zmuszone do efektywniejszego zarządzania wydajnością pracy swoich podwładnych.

Jakie są zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Jakie należy przyjąć zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych na potrzeby szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Ocena kompetencji pracownika za pomocą DC w terenie – opis praktyki

Sesje development i assessment center to narzędzia diagnostyczne znane w HRM od lat, stosowane z mniejszym lub większym przekonaniem zarządów, głównie ze względu na wysokie koszty, jakie muszą zostać poniesione, aby ocena została przeprowadzona rzetelnie.

Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?

W naszym magazynie korzystamy z wózka widłowego. Kilka razy w tygodniu wózek używany jest do rozładunku towarów na zewnątrz magazynu. Czy powinniśmy taki wózek wyposażyć w kabinę z drzwiami bocznymi?

Udostępnianie przez pracodawcę danych osobowych pracownika

Pracodawca ma 30 dni na poinformowanie pracownika o tym, komu zostały udzielone informacje na temat tego pracownika. Obowiązek ten ustaje, gdy dane udostępniono np. organom państwowym w zakresie prowadzonego przez nie postępowania.

Prawa i obowiązki pracodawcy względem telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną) i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków komunikacji.

Naliczanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć pracownikowi wypłatę, jeżeli w październiku był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca zapłacił za niego składkę do PZU (składka jest ozusowana i opodatkowana), a na liście wypłat kwota wynosiła 14,10 zł. Czy mam ją zostawić?

Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa

Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).

REKLAMA