reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak wyzwolić kreatywność wśród pracowników?

Jak wyzwolić kreatywność wśród pracowników?

Jestem szefem komórki HR w 100-osobowej firmie z branży technologicznej. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że nasze wyniki byłyby lepsze, gdyby nasi pracownicy byli bardziej kreatywni. Nie mamy budżetu na promowanie innowacyjności ani na konkursy, ani na wysłanie wszystkich pracowników na szkolenie. Musimy to zrobić własnymi zasobami. Pytanie: jak?

Zaczęłabym od zdefiniowania płaszczyzn kreatywności w kontekście Waszej działalności. Głównym zadaniem spółek z branży technologicznej jest opracowywanie rozwiązań potrzebnych klientom. Każdy z takich dostawców, jak Wy, stara się, aby rozwiązania były możliwe do realizacji przy jak najniższych kosztach, a przy okazji, aby nie ucierpiała na tym funkcjonalność systemu. Mamy więc już dwa obszary wymagające twórczego podejścia do problemów:

  • jak najefektywniejsze odpowiedzenie na oczekiwania klienta (np. na rozwiązanie jego problemu lub ulepszenie czegoś) oraz
  • optymalizacja kosztów.

To są płaszczyzny wspólne dla wielu firm, również z innych branż. I podobnie jak w branży technologicznej, tak i w pozostałych organizacjach funkcjonalność rozwiązań oraz niskie koszty wymuszają na pracownikach coraz lepsze pomysły.

Inspirowanie zespołu

Rzadko w firmach podejmujemy decyzje, biorąc pod uwagę, czy dane rozwiązanie będzie inspirujące. Mamy tendencję do realizowania projektów skutecznie, a nie w inspirujący sposób. Zrealizowanie jednak jednego z zadań w sposób inny niż dotychczas jest inwestycją, która może przynieść określony zwrot. Namawiam do tego, aby raz na jakiś czas zrealizować zadanie inaczej: „tak jeszcze tego nie robiliśmy, spróbujmy, najwyżej będziemy wiedzieli, że to nie jest dobry sposób”. Zaprosić kogoś inspirującego do firmy, nawet wycieczkę szkolną, aby posłuchać pytań, których już dawno sobie nie zadajemy. Pojechać na szkolenie otwarte (zamiast organizować wewnętrzne zamknięte), aby poznać innych ludzi pracujących na podobnym stanowisku w innych organizacjach. Jeden z moich klientów jest szefem zespołu, a po godzinach prowadzi drużynę harcerską – takie doświadczenie daje mu mnóstwo fantastycznych pomysłów możliwych do wykorzystania w pracy z dorosłymi. Inną metodą na inspirowanie organizacji jest powieszenie np. w kuchni planszy z napisem „Byś może...” lub „Pomysły...” Często wpadamy na odlotowe pomysły właśnie z dala od biurka. Gdyby były one dodatkowo zapisywane na planszy, to następne osoby, korzystające z kuchni, mogłyby je rozwijać, uwzględniając swój punkt widzenia. Plansza w kuchni ma tę przewagę nad konkretnym dokumentem w intranecie, że rzuca się w oczy kilka razy dziennie, i to w najdogodniejszym (dla twórczych myśli) momencie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

trener w AchieveGlobal

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama