| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy okres pozostawania bez pracy wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia? (art. 51)

Kiedy okres pozostawania bez pracy wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia? (art. 51)

Zgodnie z omawianym artykułem, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Na podstawie fikcji prawnej uznaje się więc ten okres za czas wykonywania pracy.

Art. 51 reguluje problem okresu pozostawania bez pracy pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę wskutek wadliwego wypowiedzenia, a także wadliwego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Przez pozostawanie bez pracy rozumie się okres pozostawania bez pracy u tego pracodawcy, który wadliwie rozwiązał umowę, a nie okres pozostawania w ogóle bez pracy.

Zobacz: Roszczenia pracownika w przypadku wypowiedzenia umowy z naruszeniem przepisów prawa (art. 50)

Zasady wliczania okresu pozostawania bez pracy zależą od tego, czy w wyniku wadliwego wypowiedzenia i rozwiązania umowy pracownik został do pracy przywrócony, czy też otrzymał odszkodowanie. Ponadto, okres ten może zostać zaliczony do stażu pracy tylko wtedy, gdy pracownik przejawił co najmniej gotowość do podjęcia pracy w ciągu siedmiu dni od przywrócenia go do pracy. Sytuacja, w której pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia u dotychczasowego pracodawcy, powoduje, iż okres, w którym pozostawał bez pracy i za który przyznano mu wynagrodzenie, jest traktowany tak jak okres pozostawania w zatrudnieniu u tego pracodawcy. Jeżeli pracownikowi przyznano odszkodowanie, do okresu zatrudnienia wlicza się tylko okres, za jaki odszkodowanie zostało przyznane.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna: art. 51 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »