Kiedy okres pozostawania bez pracy wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia? (art. 51)
REKLAMA
REKLAMA
Art. 51 reguluje problem okresu pozostawania bez pracy pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę wskutek wadliwego wypowiedzenia, a także wadliwego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Przez pozostawanie bez pracy rozumie się okres pozostawania bez pracy u tego pracodawcy, który wadliwie rozwiązał umowę, a nie okres pozostawania w ogóle bez pracy.
REKLAMA
Zobacz: Roszczenia pracownika w przypadku wypowiedzenia umowy z naruszeniem przepisów prawa (art. 50)
Zasady wliczania okresu pozostawania bez pracy zależą od tego, czy w wyniku wadliwego wypowiedzenia i rozwiązania umowy pracownik został do pracy przywrócony, czy też otrzymał odszkodowanie. Ponadto, okres ten może zostać zaliczony do stażu pracy tylko wtedy, gdy pracownik przejawił co najmniej gotowość do podjęcia pracy w ciągu siedmiu dni od przywrócenia go do pracy. Sytuacja, w której pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia u dotychczasowego pracodawcy, powoduje, iż okres, w którym pozostawał bez pracy i za który przyznano mu wynagrodzenie, jest traktowany tak jak okres pozostawania w zatrudnieniu u tego pracodawcy. Jeżeli pracownikowi przyznano odszkodowanie, do okresu zatrudnienia wlicza się tylko okres, za jaki odszkodowanie zostało przyznane.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne
Podstawa prawna: art. 51 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat