| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Kontrakt menedżerski jest umową cywilnoprawną. Umowy tego rodzaju zawierane są przede wszystkim z kadrą zarządzającą dużymi spółkami oraz przedsiębiorstwami. Kontrakt może być zawarty przez przedsiębiorstwo, spółkę zarówno z osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na własny rachunek.

Do umowy menedżerskiej stosuje się odpowiednio: przepisy dotyczące umowy-zlecenia, regulacje części ogólnej Kodeksu cywilnego oraz części ogólnej zobowiązań.

Kontrakt zawiera również wiele elementów typowej umowy o pracę, jednak pod pewnymi względami istnieją spore różnice między zatrudnieniem pracowniczym a kontraktem. Podmiot zatrudniający menedżera nie ma obowiązku kierowania go, w związku z podpisaniem umowy i przystąpieniem do wykonywania obowiązków wynikających z kontraktu, na wstępne badania lekarskie oraz zgłaszać go na dalsze badania okresowe czy kontrolne. Jednak menedżer musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania tego rodzaju pracy (co jest jego osobistym kosztem). Ponadto menedżer ma nienormowany czas pracy.

Natomiast w przypadku menedżera nie jest możliwe także wprowadzenie kar porządkowych. Jakakolwiek odpowiedzialność menedżera powinna być w inny precyzyjny sposób określona w treści umowy. Nie można też wprowadzać w kontrakcie odwołań do przepisów prawa pracy w tym zakresie. Odpowiedzialność menedżera za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków jest oparta na zasadzie winy. Zakres tej odpowiedzialności jest szerszy od odpowiedzialności pracowniczej, gdyż pracownik odpowiada za szkodę wyrządzoną nieumyślnie do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia z chwili powstania szkody, menedżer odpowiada zaś całym swoim majątkiem. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za utracone korzyści, z kolei menedżer – zarówno za rzeczywiste straty, jak i za utracone zyski, które byłyby osiągnięte przy dołożeniu należytej staranności. Menedżer może też przyjąć odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (tzn. nawet za niezawinione okoliczności). Możliwe jest jednak ograniczenie w umowie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej do kwoty z góry określonej, jak również zastrzeżenie kar umownych, które menedżer będzie zobowiązany zapłacić w razie niewykonania obowiązków umownych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »