reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Jak zakwalifikować pracownika na szkolenie okresowe?

Jak zakwalifikować pracownika na szkolenie okresowe?

W firmie zatrudniamy pracowników zajmujących się przygotowaniem wysyłki produktów do klienta. Praca polega na zebraniu potrzebnych produktów do wspólnego opakowania oraz oznakowania i przygotowania ich do wysyłki. Pracownik po zebraniu produktów na podstawie komputerowej specyfikacji zamyka karton, drukuje etykietę adresową i nakleja ją na opakowanie. Prace te zwykle wykonują pracownicy magazynu. Jednak część tych prac wykonuje również pracownik sekretariatu (reklamacje, zwroty itp.). Wszyscy pracownicy wykonują pracę przy komputerze, a ciężar paczek nie przekracza kilku kilogramów. Do niedawna pracownicy magazynu szkoleni byli jako robotnicy, zaś pracownicy biura jako pracownicy administracyjno-biurowi. Ostatnio jednak zwrócono nam uwagę, że taki podział jest niewłaściwy. Jaka jest różnica między tymi grupami i według jakiego programu powinni być oni szkoleni?

Obie grupy pracowników należy zakwalifikować do grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, ale zagrożenia związane z tą pracą należy włączyć do programu szkolenia, można też zwiększyć częstotliwość szkoleń.

UZASADNIENIE

Coraz trudniej jest jednoznacznie rozgraniczyć poszczególne grupy pracowników, szczególnie zatrudnianych w magazynach, biurach itp.

Dodatkowo konstrukcja obowiązującego w chwili obecnej rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp nie ułatwia sprawy. W rozporządzeniu tym znajdujemy m.in. właśnie określenie „pracownik administracyjno-biurowy”. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy nie sprecyzowano tego określenia. Trudno również znaleźć definicję pracownika administracyjno-biurowego w innych źródłach.

Przyjmuje się, że robotnik to osoba świadcząca pracę najemną w zakładzie przemysłowym lub na terenie budowy, w większości niewymagającą szczególnych kwalifikacji lub wykształcenia. Najczęściej jest to prosta praca fizyczna pod nadzorem. Jest bardzo nisko płatna i wymaga dobrego ogólnego stanu zdrowia fizycznego.

Robotnik to osoba wykonująca pracę niewymagającą szczególnych kwalifikacji. W opisanej sytuacji do wykonywania podstawowej pracy potrzebne są konkretne umiejętności, np. obsługa komputera oraz znajomość specjalistycznego oprogramowania, a w takiej sytuacji nie można mówić o pracy niewymagającej kwalifikacji.

W opisanej sytuacji mamy więc do czynienia z pracownikami administracyjno-biurowymi, a świadczy o tym charakter wykonywanych czynności. Pracownicy pracujący w magazynie oraz pracownik sekretariatu, o których mowa w opisanej sytuacji, powinni przejść szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych, tym bardziej że szkolenie to, zgodnie z zapisami w załączniku do rozporządzenia, jest przeznaczone m.in. dla pracowników zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych, a w ramowym programie szkolenia okresowego znajduje się temat „Problemy związane z organizacją pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i inne urządzenia biurowe”. Do programu szkolenia należy włączyć zagadnienia związane z transportem ręcznym i specyficznymi zagrożeniami wynikającymi z tej pracy.

Warto pamiętać, że w przypadku łączenia pracy w sekretariacie z pracą polegającą na pakowaniu i wysyłce zagadnienia związane z pakowaniem i przenoszeniem paczek uwzględnić trzeba przede wszystkim w programie instruktażu stanowiskowego. A jeżeli w momencie przeprowadzania instruktażu nie przewidywano wykonywania przez pracownika prac związanych z pakowaniem i wysyłką, instruktaż stanowiskowy należy przeprowadzić ponownie, jak przy zmianie stanowiska pracy.

WAŻNE!

Czasokresy szkoleń (od szkolenia do powtórki szkolenia) można skracać w stosunku do podanych w rozporządzeniu. Jeśli pracodawca stwierdzi, że szkolenie przeprowadzane raz na 6 lat to zbyt odległy termin, powinien w szczegółowym programie zapisać odpowiednio skrócony okres, np. do 3 lat.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama