reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownikowi, który przechodzi na emeryturę, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Czy pracownikowi, który przechodzi na emeryturę, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Zatrudniony u nas pracownik 17 lutego 2010 r. wyczerpie 182-dniowy okres zasiłkowy. Od 25 stycznia 2010 r. dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, ale od innego lekarza niż poprzednio, na okres od 25 stycznia do 27 lutego 2010 r. Pracownik 15 marca 2010 r. kończy 65 lat i przechodzi na emeryturę. Czy ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?

Pracownik może wystąpić z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Jeżeli ZUS przyzna pracownikowi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to pracownik będzie miał prawo do tego świadczenia do dnia uzyskania prawa do emerytury, czyli w okresie od 18 lutego do 14 marca 2010 r.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik/osoba ubezpieczona może wystąpić z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS (albo komisja lekarska ZUS) uzna, że pracownik jest nadal niezdolny do pracy, ale rokuje powrót do zdrowia w ciągu 12 miesięcy, to ZUS przyzna mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

WAŻNE!

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS jest podstawą do wydania decyzji przez ZUS.

Podstawą do przyznania i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest złożenie w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania wniosku o świadczenie rehabilitacyjne (ZUS Np-7) oraz zaświadczenia o stanie zdrowia (ZUS N-9) i wywiadu zawodowego z miejsca pracy (ZUS N-10).

Wniosek z kompletną dokumentacją pracownik powinien złożyć co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego (182 dni, 270 dni) okresu zasiłkowego. Chodzi o to, aby nie było przerw w wypłacie świadczeń. Po wpłynięciu wniosku do ZUS sprawdza się, czy wniosek jest kompletny i czy pracownik spełnia warunki do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, poza niezdolnością do pracy, o której decyduje lekarz orzecznik ZUS.

Zatrudniony u Państwa pracownik okres zasiłkowy wyczerpie 17 lutego 2010 r. Dlatego zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 17 lutego 2010 r., mimo że zwolnienia lekarskie pracownik dostarczył do 27 lutego 2010 r. Za okres od 18 do 27 lutego 2010 r. pracownik nie ma prawa do żadnych świadczeń. Powinni Państwo potraktować ten okres w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA jako usprawiedliwioną nieobecność niepłatną.

Jeżeli pracownik złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i ZUS przyzna mu to świadczenie, to ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego do dnia poprzedzającego dzień uzyskania prawa do emerytury.

WAŻNE!

Osobie, która ma prawo do emerytury, nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.

Z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne występuje zawsze pracownik/osoba ubezpieczona. Pracodawca we wniosku ZUS Np-7 wypełnia tylko część II – „Informacja o niezdolności do pracy”.

Jeżeli pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i wystąpi z wnioskiem o przyznanie prawa do emerytury, to świadczenie przysługuje mu za okres od następnego dnia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego.

WAŻNE!

Pracownik/osoba ubezpieczona nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego od dnia przyznania prawa do emerytury.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 18 ust. 1, ust. 3 i ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama