| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wychowawcy placówki opiekuńczo-wychowawczej przysługuje wynagrodzenie za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych

Czy wychowawcy placówki opiekuńczo-wychowawczej przysługuje wynagrodzenie za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych

Wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej, podlegający ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, ma prawo od 1 stycznia 2009 r. do 1/2 wynagrodzenia w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., III PZP 4/09).

Beata K. była zatrudniona w zespole placówek opiekuńczo-wychowawczych w L. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od stycznia 2007 r. na stanowisku młodszego wychowawcy. Niespełna rok po zatrudnieniu jedna z wychowanek, sprawiająca poważne problemy pedagogom, złożyła w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Beatę K., która została oskarżona o pobicie dziewczyny, co według prokuratury stanowiło przestępstwo z art. 217 § 1 Kodeksu karnego. Sąd Rejonowy w L., gdzie toczyła się sprawa karna, warunkowo umorzył postępowanie karne, gdyż – jak wykazało postępowanie – to wychowanka pierwsza zaatakowała Beatę K.

Jednak wcześniej, w październiku 2008 r. Beata K. została zawieszona z mocy prawa w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania karnego (akt oskarżenia trafił do sądu pod koniec września 2008 r.). Na podstawie art. 87a ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej oskarżony o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy, w tym przemocy w rodzinie, zostaje z mocy prawa zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania. Od listopada 2008 r. została także wstrzymana wypłata wynagrodzenia za pracę.

Po zakończeniu postępowania przed sądem karnym Beata K. skierowała sprawę do sądu, żądając wynagrodzenia za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych, wskazując m.in., że przepis art. 87a ustawy o pomocy społecznej zaniechał uregulowania kwestii płacowych i nie wynika z niego wprost pozbawienie wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach służbowych. Sąd Rejonowy w I. oddalił pozew, jednak rozpatrujący apelację Sąd Okręgowy w L. zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne:

„Czy wychowawcy zatrudnionemu w placówce opiekuńczo-wychowawczej oskarżonemu o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy i zawieszonemu z mocy prawa w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania na podstawie art. 87a ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej, przysługuje wynagrodzenie w okresie zawieszenia”?

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy odpowiedział na powyższe pytanie twierdząco. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że wprowadzając restrykcyjny przepis art. 87a ustawy o pomocy społecznej ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180, poz. 1493) ustawodawca zaniechał uregulowania kwestii płacowych w przypadku zawieszenia wychowawcy w czynnościach. Brakuje również regulacji dotyczącej wynagrodzenia w przypadku uniewinnienia wychowawcy zawieszonego w pełnieniu obowiązków.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »