Kategorie

Co zrobić, jeśli producent nie dostarczył przy sprzedaży wymaganej dokumentacji do maszyny?

Andrzej Kowerski
W zakładzie pracy w trakcie kontroli nowej pilarki tarczowej zakupionej przez pracodawcę inspektor pracy stwierdził, że pracodawca wraz z zakupioną maszyną nie otrzymał pełnej dokumentacji. Po dostarczeniu pilarki stwierdzono brak deklaracji zgodności oraz niekompletną instrukcję użytkowania maszyny. Następnie po uruchomieniu pilarki kontrolujący zauważyli brak wyłącznika krańcowego w ruchomej osłonie układu napędowego pilarki. Maszyna była produkcji krajowej. Producent oznakował ją znakiem CE. Kto ponosi odpowiedzialność za stwierdzone braki: pracodawca czy producent maszyny?

Pracodawcy oraz pracownicy służby bhp nie ponoszą odpowiedzialności za spełnianie zasadniczych i innych wymagań kupowanych nowych maszyn i urządzeń technicznych na potrzeby zakładów pracy określonych w dyrektywach nowego podejścia i w krajowych przepisach wprowadzających postanowienia dyrektyw do ustawodawstwa krajowego (wyjątek stanowią maszyny wytwarzane na własny użytek, tzw. samoróbki).

Pracodawca ma jednak obowiązek kupować i instalować w zakładzie maszyny, urządzenia techniczne oraz oddawać do użytkowania środki ochrony indywidualnej spełniające wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Niespełnienie tego postanowienia stanowi ujęte w Kodeksie pracy wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zagrożone jest karą inspektora pracy. Powyższe dotyczy także nieodpłatnego niewyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej.

UZASADNIENIE

Pełną odpowiedzialność za wyrób wprowadzony do obrotu towarowego lub oddawany do użytku ponosi:

 • dla wyrobów produkowanych w UE – producent wyrobu,
 • dla wyrobów importowanych z krajów spoza UE – upoważniony przedstawiciel producenta lub importer – mający siedzibę w UE – zwani podmiotami gospodarczymi.

Do ich obowiązków należy, w ramach wprowadzenia do obrotu lub oddania do użytku, dostarczenie maszyny spełniającej zasadnicze i inne wymagania, z kompletną instrukcją użytkowania i oznakowaną znakiem CE. Do maszyny powinna być dołączona prawidłowo sporządzona deklaracja zgodności.

WAŻNE!

Reklama

Jeśli maszyna sprowadzona jest z innego kraju UE lub importowana spoza UE, dodatkowo do sprzedawanej maszyny powinny być dołączone niezależnie od wymienionych dokumentów: instrukcja użytkowania oraz deklaracja zgodności przetłumaczona na język polski.

Do kontroli maszyn i urządzeń technicznych w zakresie ich zgodności z zasadniczymi i innymi wymaganiami zgodnymi z dyrektywami nowego podejścia i krajowymi przepisami (zgodnie z ustawą z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności) uprawnione są organy wyspecjalizowane w nadzorze rynku.

Po stwierdzeniu niezgodności z wymienionymi wymaganiami organy te prowadzą działania administracyjne mające na celu usunięcie stwierdzonych niezgodności.

Do pracodawców skierowany jest art. 217 Kodeksu pracy, który stanowi, że niedopuszczalne jest wyposażanie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności określonych w odrębnych przepisach.

Obowiązkiem pracodawcy jest zakup maszyn i urządzeń oznakowanych znakiem CE, posiadających instrukcję użytkowania oraz deklarację zgodności.

Ujawnione w maszynie niezgodności z zasadniczymi wymaganiami, np. brak osłon lub wyłączników krańcowych, brak oznakowania elementów sterowniczych, nie obciążają bezpośrednio pracodawcy. Natomiast podjęte w wyniku stwierdzenia wad technicznych przez inspektora pracy decyzje mogą wstrzymać użytkowanie zakupionej maszyny. Może być także pozytywny aspekt działalności organu wyspecjalizowanego nadzoru rynku. W uzasadnionych przypadkach w wyniku ujawnienia niezgodności z zasadniczymi wymaganiami na żądanie pracodawcy, który zakupił nową maszynę, organ kontrolny może wystąpić do podmiotu gospodarczego z żądaniem odkupienia od pracodawcy wadliwej maszyny.

PRZYKŁAD

Podczas kontroli parku maszynowego inspektor pracy stwierdził, że zakupiona przez pracodawcę bezpośrednio u producenta wymieniona na wstępie pilarka tarczowa nie spełniała zasadniczych i innych wymagań (m.in. brak wyłącznika krańcowego w ruchomej osłonie układu napędowego pilarki, niekompletna instrukcja użytkowania oraz brak deklaracji zgodności).

Wymienione nieprawidłowości mogą być ujawnione po zakupieniu maszyny przez pracodawcę, jego służby techniczne czy bhp lub podczas kontroli inspektora pracy.

Jeżeli pracodawca sam stwierdzi niezgodności, ma prawo powiadomić o nich organ PIP, tj. najbliższy terytorialnie Okręgowy Inspektorat Pracy. Podjęte działania przez organy wyspecjalizowane PIP skierowane będą wobec podmiotu gospodarczego, tj. producenta maszyn, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera. Pracodawca w tym zakresie nie jest podmiotem kontroli inspektora, chyba że jest producentem kontrolowanego wyrobu.

PODSTAWA PRAWNA

 • Art. 217–218, art. 2376 § 1, art. 283 § 2 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?