Zmiana warunków pracy i płacy (art. 42)
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie wynikających z umowy warunków pracy i pracy, zmiana jej istotnych elementów, takich jak stanowisko, czas pracy, miejsce wykonywania pracy, rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia, jest instytucją prawa pracy służącą pracodawcy do realizacji jego potrzeb kadrowych czy organizacyjnych. Umożliwia dalsze zatrudnienie tego samego pracownika, ale na innych niż dotychczas warunkach, bez potrzeby definitywnego rozstania. Wypowiedzenie to jest konieczne tylko wtedy, gdy dotychczasowe warunki pracy lub płacy bądź pracy i płacy mają ulec pogorszeniu w stosunku do zagwarantowanych w umowie. Wypowiedzenie stanowi propozycję pracodawcy zmodyfikowania obowiązującej strony umowy.
REKLAMA
Zobacz: Upadłość lub likwidacja zakładu pracy a wypowiadanie umów o pracę (art. 41(1))
Wypowiedzenie uważa się za dokonane wówczas, gdy pracownikowi zaproponowano nowe warunki na piśmie. Zaproponowanie nowych warunków stanowi istotę tego wypowiedzenia. Warunki te muszą być skonkretyzowane i precyzyjnie określone. Nie stanowi wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowe warunki poinformowanie pracownika, że ulegną one zmianie. Wypowiedzenie zmieniające warunki umowy, bez konkretnego wskazania proponowanych nowych warunków, będzie stanowiło naruszenie art. 42 § 2. Obowiązkiem pracodawcy jest także pouczenie pracownika, że przed upływem połowy okresu wypowiedzenia (okres ten jest analogiczny jak przy wypowiedzeniu definitywnym), powinien złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Brak pouczenia daje pracownikowi możliwość odmowy przyjęcia propozycji aż do upływu okresu wypowiedzenia.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne
Brak wyraźnego oświadczenia o odmowie zaproponowanych warunków oznacza, że pracownik warunki te przyjmuje. Wówczas po upływie okresu wypowiedzenia pracownik powinien podjąć pracę na nowych warunkach. Jeżeli natomiast pracownik odmówi podjęcia pracy na nowych warunkach, oznacza to, że z upływem pełnego okresu wypowiedzenia stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu.
Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Podstawa prawna: art. 42 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat