reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia palarni w zakładzie pracy zatrudniającym 16 pracowników?

Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia palarni w zakładzie pracy zatrudniającym 16 pracowników?

W zakładzie pracy zatrudnionych jest 16 pracowników. Żądają oni od pracodawcy zapewnienia palarni. Motywują to tym, że palący pracownicy „zadymiają” pomieszczenia pracy, w których pracę wykonują również osoby niepalące, co jest szkodliwe dla osób niepalących. Czy pracodawca musi zapewnić palarnię w zakładzie pracy, w którym zatrudnionych jest 16 pracowników?

Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia pomieszczenia palarni dla pracowników zatrudnionych na terenie zakładu pracy, w którym pracę wykonuje 16 osób. Przepisy bhp nakładają powyższy obowiązek jedynie wówczas, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników na terenie zakładu pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higienicznosanitarne, w tym również palarnie. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bhp i dotyczy pracodawców zatrudniających więcej niż 20 pracowników. Pracodawca musi zapewnić pomieszczenia w liczbie i wielkości dostosowanej do liczby zatrudnionych pracowników.

WAŻNE!

Przepisy nie przewidują możliwości zwolnienia pracodawcy z obowiązku zapewnienia pracownikom pomieszczeń higienicznosanitarnych, w tym palarni.

Prezentowane stanowisko jest tożsame ze stanowiskiem sądów administracyjnych. W zakładach pracy, w których zatrudnionych jest co najmniej 20 osób, muszą być wyznaczone pomieszczenia na palarnię (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r., I OSK 892/06).

Wymagania techniczne dotyczące pomieszczenia palarni:

  • palarnia, jak wszystkie pomieszczenia higienicznosanitarne, powinna znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem, które w przypadku przechodzenia z ogrzewanych pomieszczeń pracy powinno być również ogrzewane;
  • wysokość pomieszczeń higienicznosanitarnych nie powinna być w świetle mniejsza niż 2,5 m;
  • dopuszcza się zmniejszenie wysokości pomieszczeń higienicznosanitarnych do 2,2 m w świetle w przypadku usytuowania ich w suterenie, piwnicy lub na poddaszu;
  • palarnia powinna być usytuowana tak, aby nie narażać osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego;
  • w palarni co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi powinno przypadać na każdego pracownika najliczniejszej zmiany korzystającego z tego pomieszczenia;
  • powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnie nie powinna być mniejsza niż 4 m2;
  • należy zapewnić przynajmniej dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

WSKAZÓWKA NR 1

Uwzględniając konieczność elastycznego reagowania na większe możliwości techniczne w zakresie tworzenia palarni, dopuszczalne jest tworzenie palarni w specjalnie przystosowanych do tych celów kabinach instalowanych w pomieszczeniach. Kabina może wówczas stanowić odrębne pomieszczenie higienicznosanitarne. Powinna jednak spełniać wymagania dotyczące powierzchni (minimalna powierzchnia wynosi 4 m2, jak również odpowiednio wyższa powierzchnia w przypadku liczby powyżej 40 pracowników najliczniejszej zmiany korzystających z tego pomieszczenia) oraz wysokości i wentylacji.

WSKAZÓWKA NR 2

Pracodawca może wprowadzić w przepisach wewnątrzzakładowych zapis zabraniający palenia tytoniu w pomieszczeniach pracy na terenie zakładu pracy z uwagi na szkodliwe działanie substancji wydzielających się w wyniku palenia wyrobów tytoniowych.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 233 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Par. 2 pkt 2 oraz rozdział 7 załącznika nr 3 (par. 40–42) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista do spraw bhp

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama