Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 53)
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
REKLAMA
- jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a także dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
- w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione wyżej, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Polecamy: Spory ze stosunku pracy
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter
Rozwiązanie umowy w następstwie decyzji pracodawcy, podjętej na podstawie art. 53 Kodeksu, w przeciwieństwie do rozwiązania bez wypowiedzenia opartego na zasadzie winy pracownika, poza niezwłoczną utratą zatrudnienia, nie pociąga za sobą dla pracownika innych, negatywnych skutków. Rozwiązanie umowy w trybie art. 53 daje pracownikowi szczególny przywilej, o jakim mowa w § 5 - zgłoszenia powrotu do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn, z powodu których doszło do rozwiązania umowy, w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy (w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego - po jego ustaniu), a na pracodawcę nakłada obowiązek ponownego zatrudnienia takiego pracownika, jeżeli dysponuje odpowiednim dla niego miejscem pracy.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014
Decyzja o rozwiązaniu umowy w trybie art. 53 leży w swobodnej gestii pracodawcy. Nawet gdy występują przyczyny rozwiązanie takie uzasadniające, nie wiążą one pracodawcy. To pracodawca rozstrzyga, czy rozwiązać umowę w omawianym trybie, czy też nadal zatrudniać pracownika.
Do najczęstszych przyczyn rozwiązania umowy w trybie art. 53 należy niezdolność pracownika do pracy spowodowana chorobą, która mimo wykorzystania zasiłku chorobowego nie rokuje przywrócenia zdolności pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu niezdolności do jej wykonywania, po upływie którego pracodawca może podjąć niekorzystną dla pracownika decyzję rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, zależy od długości zatrudnienia u tego pracodawcy, a także od przyczyny niezdolności do pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
Polecamy: Urlopy pracownicze
Podstawa prawna:
art. 53 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat