REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracodawca musi wręczyć pracownikowi informację o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Nowy pracownik zwrócił się z żądaniem przekazania do jego rąk przepisów w zakresie równego traktowania, mimo że tekst tych przepisów wisi na tablicy ogłoszeń. Nie spełniliśmy żądania pracownika. Czy pracownik miał rację domagając się od nas przekazania przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu?

Jeżeli w Państwa zakładzie pracy przekazywanie informacji o równym traktowaniu w zatrudnieniu polega na umieszczaniu tekstu tych przepisów na tablicy ogłoszeń, a indywidualne przekazywanie informacji w tej kwestii nie stanowi przyjętego sposobu informowania pracowników, to obowiązek względem nowego pracownika został właściwie wypełniony. Nie muszą Państwo zatem drukować tekstu tych przepisów, aby doręczyć go pracownikowi.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu należy udostępnić pracownikom w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnić pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty w danym zakładzie pracy (art. 941 Kodeksu pracy). Poinformowanie pracowników o treści przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu, a także o ich zmianach może odbywać się w różny sposób. Obowiązek ten powinien być realizowany tak, aby wszyscy pracownicy w firmie, także nowi, mogli bez problemów zapoznać się z przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi powyższej sprawy.

WAŻNE!

Pracodawca może udostępnić pracownikom tekst o przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu przez zamieszczenie treści tych przepisów na tablicy ogłoszeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 pracowników może być włączony do regulaminu pracy. Wykonanie obowiązku przekazania pracownikom informacji o tych przepisach może polegać również na rozwieszeniu tekstu przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu na terenie zakładu, na tablicy ogłoszeń. Można też przekazać informacje o tych przepisach e-mailem każdemu kierownikowi komórki organizacyjnej, który następnie zapozna z treścią przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu każdego podporządkowanego pracownika, lub można umieścić tekst tych przepisów w zakładowym intranecie. W przedstawionych przypadkach nie ma dodatkowego obowiązku indywidualnego dostarczania każdemu pracownikowi treści przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu.

PRZYKŁAD

W zakładzie zatrudniającym 140 pracowników na tablicy ogłoszeń została umieszczona informacja, że w celu zapewnienia pracownikom dostępu do przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu wszyscy pracownicy mogą zapoznać się z tymi przepisami w pomieszczeniu Biura Zarządu w każdym dniu, w godz. od 10.00 do 14.00. Zakład pracy w ten sposób wywiązał się z nałożonego przez prawo pracy obowiązku.

Należy pamiętać, że tekst przepisów w sprawie równego traktowania w zatrudnieniu, który wywiesili Państwo na tablicy ogłoszeń, powinien być aktualny. Od 18 stycznia 2009 r. do Kodeksu pracy zostały wprowadzone w tym zakresie zmiany przepisów wynikające z obowiązku dostosowania polskich regulacji prawnych do norm prawa Unii Europejskiej. Należy więc sprawdzić, czy Państwa pracownicy mają możliwość zapoznania się obowiązującymi przepisami w zaktualizowanej formie.

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnej sankcji za naruszenie obowiązku udostępniania pracownikom tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.

Podstawa prawna

  • art. 941 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA