reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Wystąpienie pracodawcy o udostępnienie imiennej listy związkowców

Wystąpienie pracodawcy o udostępnienie imiennej listy związkowców

Nie do przyjęcia – zdaniem wojewódzkiego sądu administracyjnego – jest domaganie się przez pracodawcę od zakładowej organizacji związkowej danych o osobach nieobjętych perspektywą ustania stosunku pracy.

Zakaz żądania listy imiennej ujawniającej przynależność związkową był już wielokrotnie omawiany. Obecnie jednak mamy do czynienia z nowym spojrzeniem na ten problem za sprawą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Ochrona pracowników przed zwolnieniem wyraża się m.in. w konsultacji powszechnej zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę, na którą składają się:

  • wymóg istnienia przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie bądź rozwiązanie stosunku pracy,
  • wymóg konsultacji zamiaru wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy z reprezentującą pracownika organizacją związkową (art. 38 k.p. i art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych).

Obok ochrony powszechnej niektóre podmioty w oznaczonych sytuacjach korzystają z ochrony szczególnej. Problem z tzw. imienną listą członków związku zawodowego jest istotny z punktu widzenia ochrony powszechnej.

Nieprecyzyjna treść art. 30 ust. 21

Najwięcej problemów interpretacyjnych dotyczących imiennej listy członków związku zawodowego pojawia się z tego powodu, że przepis art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych nie jest precyzyjny. Stanowi on, że w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników. Przepisem, który zobowiązuje pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, jest np. art. 38 § 1 k.p. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Z przytoczonej treści przepisów nie wynika, aby pracodawca mógł na ich podstawie występować o pełną listę osób należących do zakładowej organizacji związkowej bądź korzystających z jej obrony. Dlatego też była to kontrowersyjna sytuacja. Sąd Najwyższy wydał nawet orzeczenie, w którym stwierdzał, że to pracownik, który chce, aby w razie decyzji o jego zwolnieniu konsultowano ją ze związkiem zawodowym, do którego należy, powinien współdziałać w tym zakresie ze swoim pracodawcą. Pracownik taki powinien informować pracodawcę o przynależności związkowej (wyrok z 22 czerwca 2004 r., II PK 2/04).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama