Kategorie

W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

Marek Skałkowski
Naszemu pracownikowi 7 grudnia 2009 r. urodziły się bliźnięta. Obecnie pracownik ten chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy urlop ten przysługuje mu w wymiarze 1 tygodnia czy 2 tygodni, skoro jest ojcem bliźniąt?

Pracownikowi przysługuje w 2010 r. urlop ojcowski w wymiarze tylko 1 tygodnia, mimo że urodziły mu się bliźnięta.

UZASADNIENIE

Reklama

Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy mogą korzystać z urlopu ojcowskiego (art. 1823 Kodeksu pracy). Urlop ten przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Z urlopu ojcowskiego pracownik może skorzystać w dowolnym czasie do dnia ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop ten w 2010 r. i w 2011 r. przysługuje w wymiarze 1 tygodnia. Dopiero od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał w maksymalnym wymiarze 2 tygodni.

Urlop ojcowski przysługuje obecnie w wymiarze 1 tygodnia bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przepisy Kodeksu pracy nie wprowadziły bowiem, tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), wyższych wymiarów urlopu ojcowskiego w razie urodzenia się przy jednym porodzie większej liczby dzieci. Nie można zatem przyjąć, jak to interpretowała część specjalistów z zakresu prawa pracy, że pracownikowi przysługuje wyższy wymiar urlopu ojcowskiego, jeżeli doszło do porodu mnogiego. Zatem Państwa pracownik, mimo że urodziły mu się bliźnięta, będzie miał prawo jedynie do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Takie samo stanowisko w tej sprawie prezentuje Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.

WAŻNE!

Na wymiar urlopu ojcowskiego nie wpływa liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Państwa pracownik, mimo że dzieci urodziły się w 2009 r., kiedy przepisy o urlopie ojcowskim jeszcze nie obowiązywały, ma prawo do skorzystania w tym roku z urlopu ojcowskiego. Pracownik może bowiem skorzystać z urlopu ojcowskiego do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, czyli w przypadku Państwa pracownika ma on na to czas do 6 grudnia 2010 r.

Urlopu ojcowskiego należy udzielać na dni kalendarzowe. Zatem 1 tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Wynika to z art. 1831 § 1 Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 25 do 31 stycznia 2010 r. na dziecko, które ukończy 12 miesięcy życia 27 lutego 2010 r. Takie określenie przez pracownika terminu, w jakim ma być udzielony urlop ojcowski, jest prawidłowe.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego pracownik powinien złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.

We wniosku o urlop ojcowski należy określić termin udzielenia urlopu ojcowskiego oraz wiek dziecka, na które pracownik występuje o ten urlop. Oprócz wniosku o urlop ojcowski pracodawca może zażądać od pracownika kopii odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka (jeżeli tego dokumentu wcześniej nie otrzymał od pracownika) oraz złożenia oświadczenia, że pracownik jeszcze nie korzystał z urlopu ojcowskiego na dane dziecko (w przypadku gdy pracownik miał możliwość wykorzystania tego urlopu już wcześniej przed podjęciem pracy u danego pracodawcy).

Podstawa prawna

 • art. 180, art. 1823, art. 183 Kodeksu pracy,
 • art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?