reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikom za czas przestoju z powodu złych warunków atmosferycznych

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikom za czas przestoju z powodu złych warunków atmosferycznych

W lutym br. w naszej firmie, świadczącej usługi budowlane, nastąpił przestój z powodu złych warunków atmosferycznych. Część pracowników nie mogła w tym czasie pracować mimo gotowości do podjęcia pracy. Nasz regulamin wynagradzania nie przewiduje wynagrodzenia za przestój w takiej sytuacji. Czy za ten czas powinniśmy wypłacić pracownikom wynagrodzenie?

Nie mają Państwo obowiązku wypłaty wynagrodzenia za przestój spowodowany złymi warunkami atmosferycznymi. Regulamin wynagradzania nie zawiera bowiem postanowień w tym zakresie.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli tak stanowią przepisy prawa pracy, np. układ zbiorowy pracy (art. 81 § 4 Kodeksu pracy).

Jeśli praca jest uzależniona od warunków atmosferycznych, czas przestoju jest sytuacją naturalną. Dotyczy to m.in. pracowników budowlanych czy osób zatrudnionych w rolnictwie, które nie wykonują określonych prac w ujemnej temperaturze. Wówczas za czas przestoju wynagrodzenie nie przysługuje. Pracodawca może na czas takiego przestoju udzielić pracownikom zatrudnionym przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych np. urlopu bezpłatnego czy zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do części wynagrodzenia.

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za przestój z powodu złych warunków atmosferycznych przy pracach uzależnionych od tych warunków tylko w 2 przypadkach:

  • gdy układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania albo inne przepisy wewnątrzzakładowe przewidują, że pracownikom przysługuje w takiej sytuacji wynagrodzenie,
  • gdy na czas przestoju pracownikowi zostanie powierzona inna praca.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za przestój z powodu złych warunków atmosferycznych przy pracach uzależnionych od tych warunków przysługuje, jeśli takie uprawnienie przewidują przepisy płacowe.

Wynagrodzenie za przestój jest przychodem opodatkowanym i oskładkowanym.

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną pracę na warunkach i z wynagrodzeniem ustalonymi zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 81 § 3 Kodeksu pracy). Z tego tytułu pracownik otrzymuje wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę. Nie może być ono niższe niż wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu regulaminu lub innych postanowień wewnątrzzakładowych, pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia. W przypadku pracownika zatrudnionego na pełny etat wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 81 § 1, § 3 i § 4 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. wynagrodzeń i prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama