Wnioski do FGŚP o wypłatę zaległych wynagrodzeń
REKLAMA
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy przywracającej możliwość złożenia wniosku do FGŚP o wypłatę pensji, których nie wypłaciły upadłe firmy lub ich likwidatorzy. W razie śmierci pracowników, wnioski będą mogli składać także ich bliscy, uprawnieni do renty rodzinnej.
REKLAMA
Aby móc wystąpić do kierownika Biura Terenowego FGŚP o zaległe świadczenia, byli pracownicy lub ich rodziny muszą mieć wyrok sądu przeciwko byłemu pracodawcy, uznający prawa do zaległych wynagrodzeń oraz potwierdzający bezskuteczność egzekucji. Należy go dołączyć do wniosku.
Ochrona roszczeń pracowniczych - zmiana przepisów >>
Chodzi o osoby, które nie zdążyły wystąpić o wypłatę zaległych wynagrodzeń zgodnie z ustawą o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy z 13 lipca 2006 r. Ograniczała ona do 30 czerwca 2007 r. termin wystąpienia o wypłatę zaległych wynagrodzeń.
FGŚP nie będzie zawiadamiał "spóźnialskich" o przywróceniu terminu do złożenia wniosku, ale informacja ta ma być szeroko rozpropagowana przez resort pracy.
Według szacunków ministerstwa pracy, projektowana ustawa dotyczy ok. 4,5 tys. osób. Gdyby wszystkie one wystąpiły w wypłatę zaległych wynagrodzeń, FGŚP musiałby wypłacić ok. 15 mln zł. Przedstawiciele resortu zapewnili na posiedzeniu komisji, że Fundusz jest na to przygotowany.
Nowe przepisy mają wejść w życie na 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz projekt został skierowany do drugiego czytania.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat