reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zatrudnienie kierowcy skazanego za składanie fałszywych zeznań

Zatrudnienie kierowcy skazanego za składanie fałszywych zeznań

Jesteśmy firmą spedycyjną. Obecnie prowadzimy nabór na stanowisko kierowcy. Wszystkim kandydatom postawiliśmy warunek złożenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Jeden z kandydatów przedstawił zaświadczenie, z którego wynika, że był on skazany za składanie fałszywych zeznań. Czy dyskwalifikuje go to w ubieganiu się o stanowisko kierowcy?

Nie dyskwalifikuje. Przepisy nie wprowadzają ograniczeń co do możliwości zatrudniania w charakterze kierowcy osób karanych za składanie fałszywych zeznań.

Świadcząc usługi polegające na organizowaniu transportu towarów, firma podlega regulacji ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego. Licencję tę można uzyskać m.in. wówczas, gdy przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy i zatrudnieni przez niego kierowcy, a także inne osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewozy na jego rzecz, spełniają wymagania określone w przepisach ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz w innych przepisach określających wymagania w stosunku do kierowców, a także nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku (art. 5 ust. 3 pkt 4 ww. ustawy). Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników skazanych za ww. przestępstwa, powinien się liczyć z możliwością cofnięcia licencji.

Z przedstawionego przez Czytelnika stanu faktycznego wynika, że aplikujący na stanowisko kierowcy był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za składanie fałszywych zeznań (art. 233 k.k.). Przestępstwo to zalicza się do tzw. przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i nie jest wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym. Tym samym nie ma więc przeszkód w zatrudnieniu go na omawianym stanowisku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama