Zatrudnienie u pracodawcy który zaprzestał prowadzenia działalności
REKLAMA
REKLAMA
Istotne zmiany dla pracowników
Dzięki nowelizacji niewypłacalność pracodawcy będzie zachodziła również, jeżeli nastąpi niezaspokojenie roszczeń pracowniczych z powodu braku środków finansowych w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, trwającego dłużej niż dwa miesiące. Upływ tego dwumiesięcznego terminu jest datą wystąpienia niewypłacalności.
REKLAMA
Wypłata zaliczki na wniosek
W przypadku zaistnienia niewypłacalności, kierownik Biura Terenowego Funduszu na wniosek pracownika wypłaca zaliczkę na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych, w kwocie niezaspokojonych roszczeń, jednak nie wyższej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu wypłaty zaliczki.
Pracownik jest zobowiązany złożyć we wniosku oświadczenie, że pozostaje w stosunku pracy z danym pracodawcą, musi wskazać rodzaj i wysokość niezaspokojonych roszczeń pracowniczych oraz uprawdopodobnić fakt wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub dowieść faktu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Zobacz: Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia
Jeśli ponownie zaistnieje niewypłacalność w odniesieniu do danego pracodawcy, przepisy dotyczące zaspokajania roszczeń ze środków Funduszu nie znajdą powtórnego zastosowania do tych samych pracowników w zakresie tych samych roszczeń.
Świadczenia z Funduszu będzie mógł otrzymać pracownik, którego roszczenia z tego tytułu powstały od dnia 1 października 2006 roku z powodu braku środków finansowych w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, trwającego dłużej niż dwa miesiące.
Znaczenie nowelizacji
Nowelizacja rozwiązuje z jednej strony bardzo istotny problem pracowników, którzy byli zatrudnieni przez pracodawcę, który faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, nie regulując należności pracowniczych, z drugiej zaś strony jest ona również korzystna dla pracodawców, gdyż zapewnia ochronę ich byłym pracownikom, zwłaszcza że niekiedy zaprzestanie działalności to wynik zaistniałych nieprzewidzianych okoliczności i powstaje bez winy pracodawców. Nowelizacja weszła w życie w dniu 19 lutego 2010 r.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat