reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasiłki chorobowe dla pracowników powyżej 50. roku życia

Zasiłki chorobowe dla pracowników powyżej 50. roku życia

Zasiłki chorobowe dla osób po 50. roku życia mają wynosić tyle, ile dla młodszych pracowników, tj. 80 proc. pensji - przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach na wypadek choroby i macierzyństwa, omawiane w Komisji Trójstronnej (KT).

Przedstawione przez resort pracy założenia do projektu przewidują zrównanie wynagrodzenia za cały czas choroby dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich wieku i czy chorują w domu, czy w szpitalu. Wynagrodzenie to miałoby wynosić 80 proc. pensji.

Obecne przepisy przewidują, że pracownik po 50. roku życia otrzymuje wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80 proc., ale tylko do 14. dnia zwolnienia, lub dłużej - jeśli nie leży w szpitalu. Natomiast jeśli przebywa w szpitalu (po okresie 14 dni zwolnienia), może liczyć już tylko na zasiłek chorobowy z ZUS w wysokości 70 proc. pensji. Natomiast młodsi pracownicy za cały czas choroby otrzymują wynagrodzenie w wysokości 80 proc. pensji, także za czas pobytu w szpitalu.

Składki zdrowotne będą naliczane od najniższego wynagrodzenia >>

Według szacunków resortu pracy zrównanie "chorobowego", czyli w praktyce podwyższenie o 10 proc. zasiłku wypłacanego przez ZUS dla osób starszych niż 50-letnie, będzie kosztowało ZUS ok. 26 mln zł rocznie.

Zarówno pracodawcy, jak i związkowcy z Zespołu Ubezpieczeń KT zgodzili się, że obecna dyskryminacja pracowników ze względu na wiek jest niedozwolona i powinna być jak najszybciej zlikwidowana. Rozbieżności między partnerami społecznymi dotyczyły natomiast wysokości zasiłków chorobowych, jakie miałyby obowiązywać po ich ujednoliceniu.

Zdaniem eksperta Forum Związków Zawodowych Krzysztofa Małeckiego "rządowa propozycja jest dobra, bo likwiduje jawną dyskryminację".

Założenia resortu pracy poparł też ekspert OPZZ Andrzej Strębski. "Jest całkowicie naturalne, że nierówność wobec prawa należy zlikwidować, równając zasiłki w górę, a nie w dół" - powiedział. Zaznaczył, że "ZUS niewiele straci na tej operacji, więc propozycje pracodawców, którzy chcieliby obniżyć zasiłki dla wszystkich, nawet poniżej 70 proc., to tylko ich pazerność".

Magdalena Janczewska z Konfederacji Pracodawców Polskich podkreśliła, że "trzeba eliminować dyskryminację pracowników ze względu na wiek, ale niekoniecznie podwyższając zasiłki chorobowe dla części z nich z 70 do 80 proc."

"Prace nad założeniami do projektu nowelizacji to raczej przyczynek do dyskusji, czy w ogóle pracodawcy powinni płacić świadczenia chorobowe" - powiedziała Janczewska. Jej zdaniem, obowiązek ten powinien przejąć ZUS, do którego trafiają składki zdrowotne (2,45 proc. pensji pracownika).

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych >>

Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz poinformował, że pracodawcy płacą rocznie ok. 4 mld zł za czas choroby swoich pracowników. Łącznie (po uwzględnieniu składek pracowniczych i wypłat pracodawców) zwolnienia kosztują więc ok. 8 mld zł rocznie. Zdaniem Mordasewicza "tak wysokie pozapłacowe koszty pracy są nieuzasadnione i należałoby je obniżyć".

Lewiatan zaproponował w KT, by od 15. dnia zwolnienia każdy pracownik otrzymywał 70 proc. wynagrodzenia. Niezależnie do tego, ile chory ma lat, zasiłek wypłacałby wówczas ZUS, a nie pracodawca. Obecnie do 33. dnia zwolnienia zasiłek chorobowy osobom do 50. roku życia wypłaca pracodawca, a potem ZUS.

Ostatecznie na posiedzeniu Zespołu Ubezpieczeń KT nie doszło do porozumienia między partnerami społecznymi. Przedstawiciele resortu pracy poinformowali, że mimo to założenia zostaną skierowane do Rządowego Centrum Legislacji, które przygotuje projekt nowelizacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama