reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Pomoc materialna dla pracownika poszkodowanego w katastrofie naturalnej jest wolna od podatku

Pomoc materialna dla pracownika poszkodowanego w katastrofie naturalnej jest wolna od podatku

Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od pomocy materialnej otrzymanej z zakładu pracy przez osoby poszkodowane na skutek katastrofy naturalnej. Limit pomocy wolny od podatku to 6000 zł w roku podatkowym.

Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Zwolnienie obejmuje pomoc materialną, która została udzielona pracownikowi poszkodowanemu w katastrofie naturalnej w rozumieniu ustawy o stanie klęski żywiołowej.

Należy uważać, aby nie pomylić definicji katastrofy naturalnej z pojęciem klęski żywiołowej, którą także definiuje ustawa o stanie klęski żywiołowej i która jest pojęciem szerszym od katastrofy naturalnej.

W praktyce rozróżnienie pojęć klęski żywiołowej i katastrofy naturalnej może sprawiać kłopoty. Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony przez Radę Ministrów, aby zapobiec skutkom katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, noszących znamiona klęski żywiołowej, a także w celu ich usunięcia. Stan klęski żywiołowej jest wprowadzany na czas oznaczony, niezbędny do tego, by zapobiec skutkom klęski żywiołowej lub je usunąć, nie dłużej jednak niż na 30 dni.

Katastrofa naturalna może być jednocześnie uznana za klęskę żywiołową, jeżeli jej skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem.

W praktyce w czasie ogłoszonej klęski żywiołowej podatnik może korzystać ze zwolnień podatkowych obejmujących udzieloną mu pomoc w związku z tą klęską. Natomiast w sytuacji, gdy nie została ogłoszona klęska żywiołowa, przysługuje możliwość udzielenia pomocy materialnej zwolnionej z opodatkowania, jeśli pomoc ta została udzielona pracownikowi i jest związana ze szkodami wyrządzonymi przez katastrofę naturalną. Zwolnienie to zostało jednak wprowadzone tylko na okres dwóch lat – 2009 r. i 2010 r., a ponadto obejmuje jedynie roczny limit w wysokości 6000 zł.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2009 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 226, poz. 1819),
  • art. 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, ust. 2 ustawy z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz.U. Nr 62, poz. 558 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama