REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Wynagrodzenie za wykonanie umowy cywilnoprawnej może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, np. świadczenia w naturze. Zapłata w innej formie niż pieniężna powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorcy. Podstawą opodatkowania będzie w takim przypadku wartość rynkowa świadczenia.

Zasady udzielenia urlopu szkoleniowego

Urlop szkoleniowy jest jednym z przywilejów, na jaki może liczyć pracownik zatrudniony u pracodawcy. Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego? Kiedy pracodawca zobowiązany jest do udzielenia urlopu szkoleniowego?

Czy pracodawca może zażądać zwrotu wypłaconej odprawy?

Odprawa jaką pracodawca wypłaca pracownikowi przy zwolnieniu z pracy jest roszczeniem opartym na ustawowych przesłankach. W określonych sytuacjach, gdy odpadną ustawowe przesłanki, pracodawca może domagać się zwrotu wypłaconej na rzecz pracownika odprawy.

Czy zawsze można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony?

Wypowiedzenie umowy na czas określony jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zezwala na to sama umowa i pod warunkami określonymi w kodeksie pracy. Odnosi się to zarówno do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę jak i pracodawcę.

REKLAMA

Różnice pomiędzy umową na czas określony a nieokreślony

Umowa o pracę na czas określony w porównaniu do umowy o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje się istotnymi różnicami. Jakie to ma skutki dla pracownika? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy umową na czas określony a umową na czas nieokreślony.

Odszkodowanie i odprawa dla pracownika

Nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę daje pracownikowi możliwość domagania się stosownego odszkodowania. Niekiedy jednak może być to tylko jedno ze świadczeń, które powinien wypłacić pracodawca. Oprócz odszkodowania możesz dochodzić także wypłaty odprawy.

Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Jego roszczenia będą zasadne w sytuacji, gdy sąd uzna wypowiedzenie za wadliwe. To, kiedy wypowiedzenie jest wadliwe zależy m.in. od rodzaju umowy o pracę.

Pozew o wynagrodzenie za nadgodziny

Pracownik może przed sądem pracy może dochodzić wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak udowodnić zasadność roszczenia przed sądem? W jaki sposób udowodnić nadgodziny?

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

Wykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wyłącznie do jego uprawnień. Pracodawca – poza określonymi prawem sytuacjami – nie może zmuszać pracownika do udania się na urlop.

Czym jest przejście zakładu pracy?

Sprzedaż przedsiębiorstwa z punktu widzenia pracowników wiąże się z tzw. przejściem zakładu pracy. Nabywca przedsiębiorstwa z mocy prawa staje się wobec nich nowym pracodawcą. Pracownicy zbywcy z mocy prawa stają się pracownikami nabywcy przedsiębiorstwa.

Jak uniknąć błędów zawierając umowę zlecenia

Umowa zlecenia jest umową starannego działania, co oznacza, że przez jej zawarcie zleceniobiorca nie zobowiązuje się do osiągnięcia określonego w umowie rezultatu, ale do dołożenia należytej staranności w wykonywaniu czynności uzgodnionych w treści umowy. Wynik pracy nie jest zatem w tym przypadku wyznacznikiem prawidłowości wykonania zobowiązania przez tę osobę.

Jak zawrzeć umowę cywilnoprawną z małoletnim

Zawierając umowę zlecenia z małoletnim należy pamiętać, że zgody w tym zakresie musi udzielić rodzic lub opiekun prawny. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy z ważnych powodów osoba niepełnoletnia wcześniej uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego takiej osoby na zawarcie m.in. umowy cywilnoprawnej nie jest wymagana.

Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą pensji

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w ustalonym terminie, nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca. Jakie prawa ma pracownik w odniesieniu do pracodawcy, który spóźnia się z wypłatą pensji?

Jak prawidłowo rozwiązać umowę cywilnoprawną

Każda ze stron może rozwiązać umowę zlecenia za wypowiedzeniem. Przepisy nie przewidują natomiast możliwości wypowiedzenia umowy o dzieło, ale dają prawo do odstąpienia od niej. Odstąpienie od takiej umowy następuje przez złożenie oświadczenia woli, które powoduje jej wygaśnięcie od momentu zawarcia.

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych

Określone w przepisach Kodeksu pracy zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia za pracę nie dotyczą wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych: umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy umowy agencyjnej. Terminy wypłaty wynagrodzeń i zasady ich wypłaty wynikają bezpośrednio z zawieranych umów, a jeżeli strony nie uregulowały tych kwestii w umowie – z przepisów Kodeksu cywilnego.

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

Dyskryminacja w wynagrodzeniu - jak jej uniknąć?

Z dyskryminacją w wynagrodzeniu mamy do czynienia, gdy pracodawca narusza prawo pracownika do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jakie kryteria zróżnicowania wysokości płac może zastosować pracodawca?

Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?

Co do zasady utrata zaufania do pracownika może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy. Pracodawca musi jednak w wypowiedzeniu wskazać pracownikowi konkretne sytuacje, które spowodowały utratę zaufania.

Ile można potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy

Otrzymaliśmy pismo komornicze o zajęciu wynagrodzenia jednego z naszych zleceniobiorców. W odpowiedzi na pismo wskazaliśmy, że wynagrodzenie ze zlecenia jest wypłacane co miesiąc i jest to jedyne źródło dochodów tej osoby (na podstawie jej oświadczenia). Ostatecznie potrąciliśmy połowę wynagrodzenia netto przysługującego zleceniobiorcy i w takiej wysokości przekazaliśmy je komornikowi. Komornik domaga się jednak potrącenia całej kwoty. Czy nasze postępowanie było nieprawidłowe?

Dwa etaty u tego samego pracodawcy

Przepisy prawa nie zabraniają podjęcia pracy na drugi etat u tego samego pracodawcy. Możliwość ta jest jednak poddana pewnym ograniczeniom. Kiedy można mieć drugi etat u tego samego pracodawcy?

Ustawa antykryzysowa wejdzie do Kodeksu pracy

Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czy wykonawca umowy o dzieło może otrzymywać wynagrodzenie co miesiąc

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na 3 miesiące. W tym czasie wykonawca będzie opracowywał kampanię reklamową jednego z naszych produktów. Czy w treści umowy możemy postanowić, że wynagrodzenie będzie wypłacane co miesiąc?

Jak prawidłowo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jeden z naszych zleceniobiorców rozpoczął wykonywanie zlecenia 1 października 2012 r. Wynagrodzenie zostało określone w wysokości 2400 zł miesięcznie. 5 października zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Zleceniobiorca wyraził wolę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 17 października br. W jakim terminie i w jaki sposób powinniśmy zgłosić go do ubezpieczenia chorobowego? Czy składka chorobowa ma być pomniejszona proporcjonalnie za część miesiąca, kiedy nie podlegał on ubezpieczeniu chorobowemu?

Umowa - zlecenie zamiast umowy o pracę

Zawarcie umowy o pracę zobowiązuje pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Strony mogą także zawrzeć dodatkową umowę, np. zlecenia, pod warunkiem że umowa-zlecenie nie spełnia warunków umowy o pracę.

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca podejrzewający pracownika o nadużywanie zwolnienia lekarskiego może w pewnych okolicznościach sam skontrolować chorego pracownika. Jak przebiega kontrola chorego pracownika przez pracodawcę?

Jakie są konsekwencje uznania umowy cywilnoprawnej za umowę o pracę

Samo ustalenie, że umowa cywilnoprawna spełnia warunki właściwe dla umowy o pracę jest najczęściej tylko początkiem do innych roszczeń, z którymi może wystąpić pracownik. Będzie on bowiem miał prawo do urlopu wypoczynkowego za okres, gdy pracował na podstawie umowy cywilnoprawnej, do ewentualnych roszczeń za pracę w godzinach nadliczbowych i porze nocnej czy do wyrównania wynagrodzenia, jeżeli zarabiał poniżej minimalnego wynagrodzenia.

Mniejsze prezenty świąteczne dla pracowników

W okresie spowolnienia gospodarczego coraz mniej firm decyduje się na prezenty świąteczne dla swoich pracowników. Pracodawcy zastępują prezenty drobnymi upominkami lub całkowicie rezygnują z tej tradycji.

Kiedy należy wybrać przedstawiciela pracowników w zakładzie pracy?

W zakładzie pracy, w którym nie funkcjonują związki zawodowe, wybiera się przedstawiciela pracowników. Kiedy i w jaki sposób należy wybrać przedstawiciela pracowników?

Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Czy szkolenia BHP mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy pracowników?

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy od kilku lat zleceniobiorcę. Jest on wynagradzany stawką godzinową w kwocie 20 zł. Zleceniobiorca ten we wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na 14 dni. Podlega on jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy jako płatnik zasiłków mamy wypłacić zleceniobiorcy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Czy jeśli ZUS zakwestionuje, że był to wypadek przy pracy, zleceniobiorca będzie musiał zwracać świadczenie?

Kiedy pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników ich własnych rzeczy, np. telefonu lub samochodu, jeśli pracodawca wypłaci ekwiwalent za ich używanie.

Limit umów o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy ograniczają możliwość zawierania kolejnych umów o pracę na czas określony. Swobodnie strony stosunku pracy mogą zawrzeć tylko 2 czasowe umowy o pracę następujące jedna po drugiej. Jaki jest limit umów o pracę na czas określony?

Zwolnienia z pracy – kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Pracodawca musi obowiązkowo zwolnić pracownika z całego lub części dnia pracy ze względu na okoliczności przewidziane w prawie pracy. Kiedy zwolnienie pracownika z dnia pracy jest obowiązkowe?

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia

Umowa zlecenia i umowa o pracę są umowami starannego działania. Nie oznacza to jednak, że umowy te nie różnią się od siebie. Zawierając umowę zlecenia należy szczególnie uważać, aby nie narazić się na zarzut nawiązywania stosunku cywilnoprawnego w sytuacji, gdy w rzeczywistości dochodzi do powstania stosunku pracy. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę może mieć miejsce w kilku określonych prawem pracy przypadkach. Chodzi tu m.in. o śmierć pracownika, śmierć pracodawcy lub tymczasowe aresztowanie pracownika. Kiedy dokładnie wygasa umowa o pracę?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak została zawarta z aktualnym pracodawcą wykonawcy dzieła lub gdy jest wykonywana na rzecz pracodawcy, wówczas wykonawca dzieła do celów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik. Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach, jak przychody pracownicze.

Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę – jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę jest możliwa w każdym czasie. Aby tego dokonać pracodawca może zastosować porozumienie zmieniające, a jeżeli pracownik się nie zgodzi, możliwe jest przedstawienie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę. W jaki sposób pracodawca może zmienić umowę o pracę?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kadry. W pewnych okolicznościach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Jest to możliwe w przypadku szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika oraz w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Co w tej sytuacji może zrobić pracodawca?

Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem

Zawarcie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej łączy się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy, związanymi z rozliczeniem takiej umowy pod względem podatkowym i ubezpieczeniowym. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem stanowi podstawę naliczania podatku dochodowego oraz składek ZUS.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również w przypadku, gdy brak jest jakiejkolwiek winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób może być dokonane m.in. z powodu przedłużającej się choroby pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Praca twórcza może być wykonywana w ramach różnych stosunków prawnych, w tym w ramach stosunku pracy, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. W obu przypadkach należy dbać o to, aby do przychodu z tego tytułu zastosować właściwe koszty uzyskania.

Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?

Nie każde zachowanie pracodawcy nękające pracowników można nazwać mobbingiem. Cechami koniecznymi działań mobbingowych są w szczególności uporczywość i długotrwałość.

Jak zatrudnić pracownika w święta?

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. W dzień świąteczny sklep może być otwarty, jeżeli sprzedaż jest prowadzona przez jego właściciela lub osobę zatrudnioną na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Jak małymi gestami można osiągnąć wielkie efekty w motywowaniu podwładnych?

Motywowanie pracowników to jedno z największych wyzwań stojących przed każdym menedżerem. Jest to szczególnie trudne w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wydatki na rozwój pracowników czy dodatkowe wynagrodzenia spadają. Co robić, aby utrzymać motywacje pracowników na wysokim poziomie, bez ponoszenia dużych kosztów?

Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

REKLAMA